پاکستان طالبان زندانی را آزاد می کند/ شورای عالی صلح: با مشورت ما آزاد کنید!

در حالی که معاون وزیر خارجه پاکستان از آزادی طالبان زندانی خبر داد،  شورای عالی صلح کشور با استقبال از این تصمیم پاکستان آن را گامی مهم در پیشبرد روند صلح عنوان کرد؛ اما تصریح نمود که در این خصوص باید با شورای عالی صلح افغانستان مشورت شود. عطاالله لودین؛ معاون شورای عالی صلح کشور روز گذشته در یک نشست خبری در کابل گفت: «از تصمیم دولت پاکستان در خصوص رهایی زندانیان طالب استقبال می کنیم؛ اما پیشنهادهایی را در این مورد داریم و امیدواریم دولت پاکستان آن ها را بپذیرد.»

به تازگی مقام های پاکستانی از آزاد کردن تمام زندانیان طالبان محبوس در این کشور خبر دادند. در همین حال، شورای عالی صلح کشور با استقبال از این تصمیم پاکستان خواستار مشورت با این شورا در خصوص آزاد سازی زندانیان طالبان شد.
جلیل عباس جیلانی؛ معاون وزارت خارجه پاکستان جمعه گذشته (29 جدی) در یک نشست خبری در ابوظبی مرکز امارات متحده عربی گفت: «ما در حال هماهنگی برای آزاد کردن زندانیان باقی مانده هستیم.»
آقای جیلانی که با نماینده خاص سازمان ملل در امور افغانستان و جاوید لودین؛ معاون سیاسی وزارت امور خارجه کشور در این نشست خبری اشتراک نموده بود گفت: «هدف ما آزاد کردن همه اعضای طالبان است.»
معاون وزارت امور خارجه پاکستان در حالی از احتمال آزاد کردن تمام زندانیان طالب محبوس در پاکستان خبر می دهد که چندی پیش در جریان سفر اعضای شورای عالی صلح به پاکستان، حکومت این کشور موافقت خود در خصوص آزاد سازی شماری از سران طالبان را اعلام کرد که به دنبال آن ملا ترابی؛ وزیر عدلیه رژیم طالبان و شماری دیگر از بند رها شدند.
شورای عالی صلح امیدوار است که با آزاد شدن سران طالبان، بتواند رضایت خاطر این گروه را برای نشست به میز مذاکره و گفتگو و محلق شدن آنان به روند صلح جلب کند.
شورای عالی صلح: با مشورت ما آزاد کنید
در حالی که معاون وزیر خارجه پاکستان از آزادی طالبان زندانی خبر داد،  شورای عالی صلح کشور با استقبال از این تصمیم پاکستان آن را گامی مهم در پیشبرد روند صلح عنوان کرد؛ اما تصریح نمود که در این خصوص باید با شورای عالی صلح افغانستان مشورت شود.
عطاالله لودین؛ معاون شورای عالی صلح کشور روز گذشته در یک نشست خبری در کابل گفت: «از تصمیم دولت پاکستان در خصوص رهایی زندانیان طالب استقبال می کنیم؛ اما پیشنهادهایی را در این مورد داریم و امیدواریم دولت پاکستان آن ها را بپذیرد.»
لودین آزاد کردن طالبان را گامی مهم در پیشبرد روند صلح خواند؛ اما تاکید کرد که آزادی این زندانیان می بایست با مشورت دولت افغانستان صورت بگیرد تا به روند صلح لطمه وارد نگردد.
معاون شورای عالی صلح تصریح کرد که این زندانیان باید از طریق تفاهم با شورای عالی صلح و موافقت دولت افغانستان و پاکستان رها شوند تا از پیوستن دوباره آنان به مخالفین مسلح جلوگیری به عمل آید و سرنوشت شان نیز مشخص گردد.
در همین حال مجلس سنا با نگرانی نسبت به نامعلوم بودن سرنوشت طالبان آزاد شده خواستار مدیریت درست این روند شدند.
فضل هادی مسلم یار؛ رییس مجلس سنا با بیان اینکه شورای عالی صلح باید در رابطه به سرنوشت رهبران آزاد شده طالبان معلومات دهد گفت: «این یک اقدام خوب است که پاکستان انجام داده؛ شورای عالی صلح باید بگوید که آیا از سرنوشت این افراد خبر دارد یا ندارد. آن هایی که آزاد می شوند، چه تضمینی وجود دارد که این ها دوباره به طرف طالبان نروند و چی استفاده ای از آن ها برای صلح می شود».
در همین حال وزارت امور خارجه کشور نیز بر ضرورت همکاری و مشورت مقام های پاکستانی با شورای عالی صلح کشور در خصوص آزاد کردن طالبان تاکید می کند.
سیامک هروی؛ معاون سخنگوی وزارت خارجه اعلام کرد که آزادی زندانیان طالبان از زندان‌ های پاکستان باید بر اساس مکانیسم شورای عالی صلح افغانستان صورت گیرد.
وی همچنین اظهار داشت: افرادی که از زندان‌ های پاکستان آزاد می‌شوند باید در مذاکرات صلح افغانستان نقش موثری داشته باشند.

0 پیام‌