ویژه سفر شورای عالی صلح به پاکستان/ مرور روزنامه‏های چاپ کابل- یکشنبه 28 عقرب

روزنامه سخن جدید؛ ذیل عنوان “صلح و اعتماد سازی چند جانبه” در سرمقاله اش با اشاره به سفر هیات شورای عالی صلح به پاکستان نوشته، سفر هیات شورای عالی صلح به پاکستان به خوبی روشن ساخت که مساله‏ امنیت افغانستان در آن سوی مرزهای جنوبی کشور رقم می ‏خورد و بدون همراهی آن نمی ‏توان به سادگی به صلح دست یافت. به تاکید روزنامه، حتی اگر نقش شورای عالی صلح را به عنوان یک میانجی بین دولت و سایر گروه ‏ها و جناح ‏های دخیل قضیه افغانستان بدانیم، باز هم این شورا باید با

“مرور نشریات”، نگاهی به مطالب مهم رسانه ‏های چاپ کابل و در مواردی شماری از پایگاه‏ های انترنتی است. ویب‏گاه انسجام ملی با بررسی این رسانه‏ ها، فشرده‏ مطالب مهم و کلیدی روز را با بیان ساده، همه روزه در صفحه‏ خود بازتاب می‏دهد. شما می‏توانید موضع‏ گیری رسانه ‏ها را در این سایت دریابید و از تحلیل ‏های مهم در باره رویدادهای افغانستان آگاه شوید؛ و نیز، “مرور نشریات” را با “لایک” صفحه فیس بوک انسجام، در “فیس بوک اکاونت” خود، از همه زودتر بخوانید.
عنوان ها: “صلح و اعتماد سازی چند جانبه”، “تلاش ها و دستاوردهای صلح”، “امیدواری مفت”، “آزادی زندانیان طالب؛ بازی بدون ضمانت” و “هوشیار باشید پاکستان در پی منافع خودش است!”.
روزنامه سخن جدید؛ ذیل عنوان “صلح و اعتماد سازی چند جانبه” در سرمقاله اش با اشاره به سفر هیات شورای عالی صلح به پاکستان نوشته، سفر هیات شورای عالی صلح به پاکستان به خوبی روشن ساخت که مساله‏ امنیت افغانستان در آن سوی مرزهای جنوبی کشور رقم می ‏خورد و بدون همراهی آن نمی ‏توان به سادگی به صلح دست یافت.
به تاکید روزنامه، حتی اگر نقش شورای عالی صلح را به عنوان یک میانجی بین دولت و سایر گروه ‏ها و جناح ‏های دخیل قضیه افغانستان بدانیم، باز هم این شورا باید با نوعی توازن و در نظر گرفتن تمام جوانب و حقوق ملت با فعالیت خود ادامه دهد و با عیار نمودن فعالیت ‏های خود در چهارچوب مشخص و تعریف شده جلو امتیازدادن ‏ها و توقع ‏های فزاینده را سد نماید.
روزنامه افغانستان؛ ذیل عنوان “تلاش ها و دستاوردهای صلح” سرمقاله اش را ویژه تلاش های شورای عالی صلح در راستای مذاکره با گروه های مسلح مخالف دولت کرده و نوشته، در نبود استراتیژی واحد و روشن برای صلح، تلاش های شورای عالی صلح ادامه دارد. مهم ترین دستاورد شورای عالی صلح از سفر به پاکستان، آزادی شماری از اعضای طالبان است که گمان می رود علاقمند به گفتگو با دولت افغانستان باشند. آزادی این افراد اولین قدم از یک برنامه طولانی می باشد و مشخص نیست کسانی که از زندان رها شده اند و می شوند، پس از رهایی، چه تصمیمی را اتخاذ خواهند کرد و پس از آن و در صورتی که بخواهند با دولت افغانستان گفتگو کنند، چه اندازه موثر و مفید واقع خواهند بود؟
به تصریح روزنامه، شورای عالی صلح اگر بتواند به تعریف های واضح از مولفه های صلح در افغانستان برسد و آن را به مردم ارایه بدهد تا مردم و محافل سیاسی در روشنی قرار بگیرند و بر اساس این تعریف ها و راهکارها عمل نماید، اعتماد مردم به عملکرد این شورا افزوده خواهد شد و از طرفی سنجش عملکرد این شورا نیز میسر خواهد بود.
روزنامه 8صبح؛ ذیل عنوان “امیدواری مفت” نیز سرمقاله اش ویژه تلاش های صلح کرده و نوشته، تضمینی وجود ندارد که آزادی چند زندانی دیگر طالب بتواند شماری از رهبران طالبان را به مذاکره بکشاند. ارتش و استخبارات پاکستان نیز در حال حاضر هیچ علاقه ‌ای به همکاری در راستای «گفتگوهای صلح» ندارند. جنرالان پاکستانی فکر می‌ کنند که ناتو نتوانسته ماشین جنگی طالبان را در هم شکند. به همین دلیل جنرالان پاکستانی فکر می ‌کنند که جنگ‌ های پس از سال 2014، طالبان را در موضع برتر قرار می ‌دهد.
به تاکید روزنامه، استخبارات و ارتش پاکستان، در حال حاضر لزومی نمی ‌بینند طالبان را روی میز مذاکره حاضر کنند. به همین دلیل است که پاکستان ملا برادر را که با آقای کرزی مذاکره کرده بود، از زندان آزاد نکرد و در عوض به آزادی شماری از مهره‌ های سوخته وعده داد. رییس شورای عالی صلح و همکارانش باید بدانند که امیدورای آنان مبنی بر «همکاری پاکستان با روند صلح» هیچ مبنای واقعی و عینی ندارد.
روزنامه ماندگار؛ ذیل عنوان: “هوشیار باشید پاکستان در پی منافع خودش است!” سرمقاله اش را ویژه آزادی شماری از زندانیان طالبان از زندان های پاکستان کرده و نوشته، پافشاری‌ های دولت افغانستان بر سر مدیریت روند صلح، غربی‌ ها را برای مدتی مجاب کرد که نقش اصلی را به ‌جای پاکستانی‌ ها، دولت ‌مردان افغانستان بازی کنند؛ ولی بازی سراپا بی‌ برنامه و توام با کاستی رهبران کشور سبب شد که به زودی متحدان بین ‌المللی افغانستان به این نکته پی ببرند که این افراد توانایی مدیریت صلح در کشور خود را ندارند.
به تاکید روزنامه، صلح در افغانستان قبل از داشتن پیوند مطلق با این و یا آن کشور بیگانه و همسایه، یک امر داخلی است. در این‌ که دولت افغانستان در برنامه صلح جایگاه مردم را یک ‌سره به فراموشی سپرده است، نمی ‌توان شک ورزید. در تمام برنامه‌ هایی که برای تامین صلح و امنیت ارایه شده، مشخص نیست که مردم چه نقش و سهمی خواهند داشت.
روزنامه وحدت؛ ذیل عنوان “آزادی زندانیان طالب؛ بازی بدون ضمانت” در سرمقاله اش با اشاره به درخواست شورای عالی صلح برای حذف نام شماری از رهبران گروه طالبان از فهرست تحریم های سازمان ملل نوشته، این درخواست نوعی خودزنی سیاسی است که می تواند پیامدهای فوق العاده خطرناک برای امنیت و ثبات افغانستان داشته باشد.
به تاکید روزنامه، پاکستان هنوز اطمینان لازم در مورد نوع تعامل افغانستان با هند را نیافته است و از سوی دیگر مشکل پاکستان با ایالات متحده امریکا کماکان باقی است و شتاب حکومت برای پیشبرد روند صلح تا سال 2014 همان قدر که می تواند امیدبخش باشد به همان میزان می تواند خطرناک باشد؛ خصوصا این که افغانستان نسبت به نیات پاکستان پس از سال 2014 آگاه نیست و روندهای منطقه ای و بین المللی بین پاکستان و ایالات متحده، عملا دور از چشم حکومت افغانستان انجام می پذیرد.

0 پیام‌