تازه‌ها:

ویژه حمله انتحاری ولایت پکتیکا/ مرور روزنامه های کابل – چهارشنبه 25 سرطان

روزنامه 8صبح؛ ذیل عنوان “ایدیولوژی کشتار مردم” در سرمقاله اش نگاشته، حمله انتحاری در میان روستاییان مسلمان و روزه‌ دار بی ‌گناه، چگونه توجیه ‌پذیر است؟ این چگونه ایدیولوژی است که پیروانش را به قتل ‌عام هم‌ کیشانش دستور می‌ دهد؟ این برداشت از دین را چگونه می ‌توان توجیه کرد که به پیروش مجوز کشتار مسلمان‌ های بی ‌گناه را می ‌دهد؟ مجوز سلب حق حیات، خیلی سنگین است.

“مرور نشریات”، نگاهی به مطالب مهم رسانه ‏های چاپ کابل و در مواردی شماری از پایگاه‏ های انترنتی است. ویب‏سایت انسجام ملی با بررسی این رسانه‏ ها، فشرده‏ مطالب مهم و کلیدی روز را با بیان ساده، همه روزه در صفحه‏ خود بازتاب می‏دهد. شما می‏توانید موضع‏ گیری رسانه ‏ها را در این سایت دریابید و از تحلیل ‏های مهم در باره رویدادهای افغانستان آگاه شوید؛ و نیز، “مرور نشریات” را با “لایک” صفحه فیس بوک انسجام، در “فیس بوک اکاونت” خود، از همه زودتر بخوانید.

عنوان ها: “افزایش خشونت ‎ها در ماه مبارک رمضان!”، “ایدیولوژی کشتار مردم”، “نخبگان پشتون چه پاسخی به مصیبت‌ دیدگان «ارگون» دارند؟”، “سر‌ها بریده بینی، بی ‌جرم و بی ‌جنایت” و “نبرد نرم و حاکمیت نیم بند”.

روزنامه سخن جدید؛ ذیل عنوان “افزایش خشونت ‎ها در ماه مبارک رمضان!” سرمقاله اش را ویژه رویداد انتحاری ولایت پکتیکا کرده که در آن دست کم صد و سی تن از هموطنان بیگناه ما به شهادت رسیده است.

به تصریح روزنامه، انجام این حمله ‎ها در ماه مبارک رمضان به معنای این است که سازمان دهندگان این حمله ‎ها به هیچ ارزش اسلامی و انسانی پای‎ بند نبوده و حرمت اصول اسلامی و ایام مبارک و مقدس را مد نظر قرار نمی ‎دهند. زیرا حمله انتحاری در میان مردم ملکی که باعث کشته و زخمی شدن بیش از 80 نفر که عمدتا غیرنظامی بودند شد، هیچ توجیهی ندارد و انجام این عمل ناروا در ماه مبارک رمضان، بر شدت قباحت آن می‌ افزاید.

به باور سرمقاله نویس، می‎ طلبد تا نهادهای استخباراتی و امنیتی کشور بر فعالیت خویشتن بیش‎تر از پیش افزوده و تلاش نمایند تا در آینده جلو حوادث مشابهی گرفته شود. پیگیری و تعقیب عوامل انجام حمله ‎های روز گذشته نیز یک امر ضروری است که زاویه ‎های پنهان خشونت‎ ها را در ماه جاری آشکار خواهد ساخت؛ زیرا هرگاه مجریان این خشونت‎ ها، سازمان ‎ها و گروه ‎هایی باشند که ادعای اسلامی داشته و پسوند دینی را با خود حمل می ‎کنند، ماهیت آنان نیز بیش‎تر از پیش آشکار خواهد شد. در صورت وجود مستنداتی مبنی بر وجود دست‎ های پشت پرده نیز باید با جدیت کامل با آنان مقابله صورت گرفته و در برابر آنان قاطعیت لازم سیاسی و نظامی به کار گرفته شود.

روزنامه 8صبح؛ ذیل عنوان “ایدیولوژی کشتار مردم” در سرمقاله اش نگاشته، حمله انتحاری در میان روستاییان مسلمان و روزه‌ دار بی ‌گناه، چگونه توجیه ‌پذیر است؟ این چگونه ایدیولوژی است که پیروانش را به قتل ‌عام هم‌ کیشانش دستور می‌ دهد؟ این برداشت از دین را چگونه می ‌توان توجیه کرد که به پیروش مجوز کشتار مسلمان‌ های بی ‌گناه را می ‌دهد؟ مجوز سلب حق حیات، خیلی سنگین است.

به تصریح روزنامه، ایدیولوژی طالبان و گروه ‌های همسو با آنان، گویی مانیفیست کشتار و قتل‌ عام است. هدف آشکار حمله تروریستی دیروز در ارگون پکتیکا کشتار مردم بود. تروریست انتحاری، نه کدام قلعه نظامی را هدف قرار داد و نه آن بازار، پایگاه نظامی بود. تروریست انتحاری، خودش را در میان جمعیت منفجر کرد. تروریست انتحاری، زنان و مردان بی ‌گناه روزه به دهنی را کشت که برای خرید، به بازار آمده بودند. این نشان می ‌دهد که هدف روشن تروریست انتحاری، کشتار مردم بود. واضح است که ایدیولوگ‌ های طالبان و دیگر گروه‌ های تروریستی، در سخنرانی ‌ها و درس‌ های‌ شان، در قدم اول از مردم افغانستان، انسانیت ‌زدایی می ‌کنند، تا بعد برای تروریستانی که تربیه می‌ کنند، قتل ‌عام انسان ‌ها توجیه ‌پذیر باشد.

روزنامه راه مدنیت؛ ذیل عنوان “نخبگان پشتون چه پاسخی به مصیبت‌ دیدگان «ارگون» دارند؟” در سرمقاله اش با اشاره به این که دیروز در ولسوالی ارگون ولایت پکتیکا در اثر یک انفجار حدود 90 تن کشته ۶۰ تن زخمی و ۲۰ دکان نیز تخریب شده ‌است نوشته، چند نکته در این ‌باره گفتنی است: نخست این که تمام ناامنی‌ ها در بیرون از مرزهای افغانستان برنامه ‌ریزی می ‌شوند. سپس با همکاری گروه‌ های تروریستی اجرا می ‌گردند. دولت مکانیزم کارا، استراتژی موفق و دکترین سیاسی پاسخگو در این ‌باره بسازد. دوم این که اکثر ناامنی ‌ها در مناطق پشتون ‌نشین اتفاق افتاده‌ است. بسترهای فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی مناطق پشتون‌ نشین برای طرح و انجام حمله ‌های تروریستی آماده‌ است و مجال آبستن و انجام چنین حمله‌ ها را داده و می ‌دهد. سوال اساسی متوجه رهبران و نخبگان فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و دینی پشتون ‌ها است. با این ‌که سه صدسال حکومت در دست حاکمان پشتون ‌نژاد بوده، اما دست‌آورد آنان برای مردم محروم، بیچاره و غریب مناطق پشتون ‌نشین چیست؟

روزنامه جامعه باز؛ ذیل عنوان “سر‌ها بریده بینی، بی ‌جرم و بی ‌جنایت” در سرمقاله اش نگاشته، سال‌ ها است که گروه‌ های تکفیری، در زمان‌ ها و مکان‌ های مسلمانان را مورد تعرض قرار می ‌دهند که برای آن ‌ها حرمت دینی و اخلاقی دارند. هدف بسیاری از حمله ‌های گروه‌ های تکفیری و تروریستی را، مکان ‌ها و لحظه‌ های قدسی تشکیل می ‌دهد. این ‌روز‌ها، مسلمانان در هیچ مکانی و در هیچ زمانی خود را مصون احساس نمی‌ کنند. آنچه دیروز در ارگون اتفاق افتاد، از این نوع حمله ‌ها بود.

به تصریح روزنامه، طالب، گروه‌ های بزرگ و کوچک دیگری که این ‌روز‌ها در کار کشتن انسان‌ اند، برجسته ‌ترین نمادی از انسان‌ های مسخ‌ شده‌ اند.

روزنامه صدای شهروند؛ ذیل عنوان “نبرد نرم و حاکمیت نیم بند” در سرمقاله اش با اشاره به رویداد المناک پکتیکا نگاشته، در قاموس طالبان محافظت از افراد ملکی یا جلوگیری از تلفات غیرنظامیان یک چیز پوچ است.افکار شوم طالبانی خاطرات زشت و منفی را خود به میراث گذاشته اند و در ضمن برگشتادن افغانستان را به حالت بدوی و انحراف از مسیر عقلانیت، سوق به سوی توحش و تحجر از جمله دستاوردهای این گروه در طی پنج سال حاکمیت شان محسوب می شود.

به تصریح روزنامه، ضعف نهادهای استخباراتی نیز در این میان مطرح است. این حادثه از نظر امنیتی قابل پیشگیری بود. افرادی که تحت نام پناهجو از آن سوی مرز در اثر حملات نظامیان پاکستانی بر وزیرستان شمالی، در ولایت خوست جا به جا گردیده اند، مجهز با جنگ افزار اند. در وضعیت نامساعد امنیتی و حملات روزافزون گروه طالبان در ولایت های مرزی، مسلح بودن این پناهجویان برای امنیت افغانستان خطرناک است.

0 پیام‌