تازه‌ها:

ویژه توشیح قانون انتخابات/ مرور روزنامه های چاپ کابل – یک شنبه 30 سرطان

روزنامه 8صبح؛ ذیل عنوان “بستر قانونی برای انتخابات فراهم شد” سرمقاله اش را ویژه تصویب قانون انتخابات کرده و نوشته، گام دیگری که رییس ‌جمهور کرزی باید بردارد، تعیین کمیشنران شایسته برای کمیسیون مستقل انتخابات است. بر مبنای قانونی که وظایف، تشکیل و صلاحیت‌ های کمیسیون انتخابات را مشخص می ‌سازد، کمیته گزینش باید فهرستی را آماده کند و بعد این فهرست در اختیار رییس دولت قرار گیرد تا او از میان آن، چهره ‌های شایسته را به کمیسیون مستقل انتخابات بگمارد.

“مرور نشریات”، نگاهی به مطالب مهم رسانه ‏های چاپ کابل و در مواردی شماری از پایگاه‏ های انترنتی است. ویب‏گاه انسجام ملی با بررسی این رسانه‏ ها، فشرده‏ مطالب مهم و کلیدی روز را با بیان ساده، همه روزه در صفحه‏ خود بازتاب می‏دهد. شما می‏توانید موضع‏ گیری رسانه ‏ها را در این سایت دریابید و از تحلیل ‏های مهم در باره رویدادهای افغانستان آگاه شوید؛ و نیز، “مرور نشریات” را با “لایک” صفحه فیس بوک انسجام، در “فیس بوک اکاونت” خود، از همه زودتر بخوانید.
عنوان ها: “توشیح قانون انتخابات، گام اول”، “بستر قانونی برای انتخابات فراهم شد”، “نوبت اجرای درست قوانین فرارسیده است”، “قانون انتخابات؛ گام بعدی” و “خون پاک شهدا به ظلم طالبان پایان مى دهد”.
روزنامه سخن جدید؛ ذیل عنوان “توشیح قانون انتخابات، گام اول” در سرمقاله اش با اشاره به توشیح قانون انتخابات از سوی رییس جمهور کرزی نگاشته، گذشته از این که حکومت خود یکی از مهمترین موانع پیش روی قانون انتخابات خواهد بود، بحث امنیت و چگونگی اعمال قانون به صورت فراگیر و شفاف نیز امری سخت و سنگین به نظر می ‎رسد. دسترسی حکومت به تمام نقاط کشور محدود است و نیز اداره‎ ای منظم که بتواند نظارت دقیق و مسجمی بر کار انتخابات داشته باشد، تاکنون شکل نگرفته است، ضمن آن که قسمت ‎های وسیعی از کشور اکنون آبستن حوادث و رویارویی ‎های مخالفین می ‎باشد. در چنین شرایطی این انتظار که حکومت بتواند انتخاباتی سالم برگزار نماید، همچنان جای تردید دارد.
به تاکید روزنامه، توشیح قانون انتخابات هرچند در برهه زمانی فعلی که روند انتخابات در حال شکل گیری است و مقدمات آن فراهم می‎ شود، یک گزینه مثبت و امیدوار کننده است؛ اما باید توجه داشت که قانون تنها یک وسیله است که اگر از آن به درستی و صداقت استفاده نشود، نتایجی معکوس خواهد داد. این در حالی است که انگیزه ‎های فراوانی جهت کسب قدرت به هر طریق ممکن نیز وجود دارد و فرآیند انتخابات را تهدید می‎کند.
روزنامه 8صبح؛ ذیل عنوان “بستر قانونی برای انتخابات فراهم شد” سرمقاله اش را ویژه تصویب قانون انتخابات کرده و نوشته، گام دیگری که رییس ‌جمهور کرزی باید بردارد، تعیین کمیشنران شایسته برای کمیسیون مستقل انتخابات است. بر مبنای قانونی که وظایف، تشکیل و صلاحیت‌ های کمیسیون انتخابات را مشخص می ‌سازد، کمیته گزینش باید فهرستی را آماده کند و بعد این فهرست در اختیار رییس دولت قرار گیرد تا او از میان آن، چهره ‌های شایسته را به کمیسیون مستقل انتخابات بگمارد.
به تاکید روزنامه، مسوولیت رییس جمهور کرزی نیز است تا از فهرست کمیته گزینش، بدون در نظرگیری هرنوع ملاحظه ‌ای، شایسته‌ ترین ‌ها را انتخاب کند. تجربه، تعهد و تخصص باید معیار نهایی برای تعیین کمیشنران کمیسیون مستقل انتخابات باشد، نه چیزی دیگر. تجربه انتخابات قبلی نشان داد که اگر رییس و اعضای مهم کمیسیون مستقل انتخابات نتوانند، اصل استقلال این کمیسیون را تمثیل کنند، برگزاری یک انتخابات شفاف و دارای پیامد‌های مثبت، دشوار خواهد بود. بنابراین از همین حالا باید دقت شود تا کسانی که مدیریت کمیسیون انتخابات را به دست می ‌گیرند، بتوانند، اصل استقلال این کمیسیون را تمثیل کنند.
روزنامه افغانستان؛ ذیل عنوان “نوبت اجرای درست قوانین فرارسیده است” در سرمقاله اش نگاشته، خواست مشترک جامعه جهانی و مردم افغانستان این است که حکومت از تمام توان خود برای برگزاری انتخابات آینده استفاده کرده و امنیت انتخاباتی را در ولایت های ناامن تامین نماید.
به تاکید روزنامه، اگر اراده حکومت به برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه باشد و زمینه های اشتراک وسیع مردم در پای صندوق های رای فراهم گردد، روند دموکراتیزاسیون در کشور با شتاب بیشتری ادامه پیدا می کند و همگرایی و سازگاری در میان گروه ها و احزاب سیاسی در چوکات قوانین و ارزش های پذیرفته شده دموکراسی تقویت می گردد.
روزنامه وحدت؛ ذیل عنوان “قانون انتخابات؛ گام بعدی” در سرمقاله اش نگاشته، قوانین انتخابات و تکشیل و صلاحیت های کمسیون مستقل انتخابات در صورتی که زودتر مورد تصویب و توشیح قرار می گرفت زمینه تدقیق بیشتر و چانه زنی بیشتر برای نهادهای مدنی وسیاسی برای اصلاحات موثر در قوانین مذکور فراهم می گردید.
به تاکید روزنامه، شکی نیست که خواست حکومت انتخابات فرضی در فضای ناامن و پرچالش از نظر امنیتی است تا زمینه تقلب و تخلف گسترده وجود داشته باشد و احتمالا نتیجه نهایی و مهندسی شده آنی باشد که مطلوب حکومت است؛ اما این نهادها و احزاب سیاسی به خصوص شورای همکاری احزاب و ائتلاف های سیاسی هستند که باید تلاش نمایند فارغ از تلاش برای رسیدن به کاندیدای واحد حداقل ضنانت های لازم برای برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه را فراهم سازد.
روزنامه آرمان ملی؛ ذیل عنوان “خون پاک شهدا به ظلم طالبان پایان مى دهد” در سرمقاله اش نگاشته، طالبان بار دیگر دست به جنایت هولناک دیگری زدند. این بار آن ها هشت تن از مردمان بیگناه غیرنظامى را به گونه بسیار بیرحمانه آن تیر باران کردند. به این ترتیب طالبان حرمت ماه مبارک رمضان را نیز زیر پا کردند و هشت خانواده را در سوگ عزیران شان نشانیدند. طالبان تروریست بودن شان را در گذشته نیز ثابت کرده بودند و این بار با کشتار این کارگران چهره وقیح و زشت شان را در ماه رمضان نشان دادند.
به تاکید روزنامه، واقعیت این است که طالبان از مسلمانی فاصله بسیار زیاد گرفته اند ورنه در ماه رمضان دست به چنین جنایت وحشتناک و سنگین نمی زدند. طالبان با این جنایت گناه بزرگی را مرتکب شده و این جنایت به یقین که آنان را به جهنم خواهد برد و خون پاک شهدا دامن آنها را خواهد گرفت. در چنین وضعیتی شماری از خانواده های شهدا شاید آخرین فرد نان آور خانواده را از دست داده باشند.

0 پیام‌