ویژه انتخابات ریاست جمهوری/ مرور روزنامه های چاپ کابل – دوشنبه 26 جوزا

روزنامه راه مدنیت؛ ذیل عنوان “مسوولیت‌ نامزدان و کمیسیون‌ های انتخاباتی” سرمقاله اش را ویژه برگزاری انتخابات و مسوولیت کاندیداها و نهادهای انتخاباتی کرده و نگاشته، مسوولان این نهادها باید مستقلانه عمل کنند و از تهدید نترسند و به خاطر پول و مقام از یکی از کاندیدان حمایت نکنند. آرای رای ‌دهندگان را به صورت شفاف شمارش کنند و با حفظ بی ‌طرفی نتایج را به موقع اعلام نمایند. شکایت‌ ها راجع به تخطی، تخلف و تقلب را به اساس قانون بررسی کنند و معیار تصمیم‌ های‌ شان قانون باشد نه ارزش‌ های قومی، زبانی و سمتی.

“مرور نشریات”، نگاهی به مطالب مهم رسانه ‏های چاپ کابل و در مواردی شماری از پایگاه‏ های انترنتی است. ویب‏گاه انسجام ملی با بررسی این رسانه‏ ها، فشرده‏ مطالب مهم و کلیدی روز را با بیان ساده، همه روزه در صفحه‏ خود بازتاب می‏دهد. شما می‏توانید موضع‏ گیری رسانه ‏ها را در این سایت دریابید و از تحلیل ‏های مهم در باره رویدادهای افغانستان آگاه شوید؛ و نیز، “مرور نشریات” را با “لایک” صفحه فیس بوک انسجام، در “فیس بوک اکاونت” خود، از همه زودتر بخوانید.

عنوان ها: “مسوولیت‌ نامزدان و کمیسیون‌ های انتخاباتی”، “کمیسیون ‎های انتخاباتی زیر ذره ‎بین ملی و بین ‎المللی”، “کمیسیون مستقل انتخابات باید خود پیش‌داوری نکند”، “کمیسیون انتخابات به امانت خیانت نکند” و “هوشدار به تقلب کاران”.

روزنامه راه مدنیت؛ ذیل عنوان “مسوولیت‌ نامزدان و کمیسیون‌ های انتخاباتی” سرمقاله اش را ویژه برگزاری انتخابات و مسوولیت کاندیداها و نهادهای انتخاباتی کرده و نگاشته، مسوولان این نهادها باید مستقلانه عمل کنند و از تهدید نترسند و به خاطر پول و مقام از یکی از کاندیدان حمایت نکنند. آرای رای ‌دهندگان را به صورت شفاف شمارش کنند و با حفظ بی ‌طرفی نتایج را به موقع اعلام نمایند. شکایت‌ ها راجع به تخطی، تخلف و تقلب را به اساس قانون بررسی کنند و معیار تصمیم‌ های‌ شان قانون باشد نه ارزش‌ های قومی، زبانی و سمتی.

به تصریح روزنامه، کاندیدان ریاست‌ جمهوری قانون را معیار قرار داده و به منافع مردم احترام گذارند. به ‌خاطر حرص قدرت با سرنوشت مردم بازی نکنند. از هرنوع دخالت غیرقانونی در هر دو کمیسیون خودداری ورزند. تلاش نکنند با زیر پا کردن قانون و با دادن پول و وعده‌ چوکی به این و آن حتما به کاخ ریاست ‌جمهوری برسند. کاندیدان نتایج شفاف و قانونی انتخابات را بپذیرند. انتظار دو گزینه رسیدن و نرسیدن به مقام ریاست ‌جمهوری را داشته باشند و برای تشکیل یک حکومت ملی و دولت مقتدر آمادگی بگیرند.

روزنامه سخن جدید؛ ذیل عنوان “کمیسیون ‎های انتخاباتی زیر ذره ‎بین ملی و بین ‎المللی” سرمقاله اش را ویژه کار نهادهای انتخاباتی کرده و نوشته، سابقه نه چندان مطلوب از عملکرد این نهادها و اتهام‎ موجود نسبت به برخی از اعضای کمیسیون انتخابات، افزون بر سوء ظن ‎های موجود در این خصوص، موجب شده است تا تأکید بیش ‎تری روی بی طرفی نهادهای انتخاباتی و کار منصفانه و عادلانه‎ این نهادها صورت گیرد.

به تصریح روزنامه، هر گاه با این نیت مردمی، بازی ‎های نامطلوب سیاسی صورت گیرد، شکی نیست که جفای نابخشودنی در حق مردم صورت گرفته و ضربه جبران ناپذیری به اصل دموکراسی و مردم ‎سالاری وارد خواهد شد. شکی نیست که نگرانی مردم نیز از همین جهت بوده و حساسیت نهادهای جهانی نیز به همین دلیل ابراز می ‎گردد.

روزنامه 8صبح؛ ذیل عنوان “کمیسیون مستقل انتخابات باید خود پیش‌داوری نکند” در سرمقاله اش نوشته، موضع‌ گیری نهادهای ناظر بر انتخابات، تردیدها را بیشتر کرده است. تیفا و فیفا مشارکت مردم را در دور دوم، کم‌تر از دور اول خوانده ‌اند. ارزیابی رسانه‌ ها و روزنامه ‌نگاران هم این است که میزان مشارکت کم‌ تر از دور اول بوده است. تجربه برگزاری انتخابات در کشورهای مختلف جهان نشان می ‌دهد که میزان مشارکت مردم در دور دوم نسبت به دور اول، کم ‌تر می‌ باشد. این واقعیت‌ ها پرسش‌ های جدی را در مورد تخمینی که کمیسیون مستقل انتخابات ارایه داده، خلق کرده است. سوال این است که آیا کمیسیون مستقل انتخابات بر مبنای حداقل معلوماتی که دریافت کرده، میزان مشارکت را تخمین زده است، یا بر مبنای حدس و گمان؟

به تصریح روزنامه، کمیسیون مستقل انتخابات باید در این مورد اطلاع ‌رسانی دقیق کند. کمیسیون مستقل انتخابات از نامزدان می ‌خواهد که از پیش‌داوری در مورد نتایج بپرهیزند. این خواستی منطقی و مبتنی بر قانون است. اما افکار عمومی انتظار دارد که کمیسیون مستقل انتخابات هم، از هر نوع پیش‌داوری در مورد میزان مشارکت مردم در دور دوم انتخابات بپرهیزد و تا دریافت معلومات دقیق از سراسر کشور، منتظر بماند. هیچ ضرور نیست که کمیسیون مستقل انتخابات میزان مشارکت مردم را به ‌صورت اغراق ‌آمیز تخمین بزند.

روزنامه ماندگار؛ ذیل عنوان “کمیسیون انتخابات به امـانت خیانت نکـند” در سرمقاله اش نوشته، گزارش‌ هایی که از سوی کمیسیون مستقلِ انتخابات به نشر رسیده، نشان می ‌دهد که حدود هفت ‌میلیون رای ‌دهنده گویا در انتخابات اشتراک داشته‌ اند و این رقم بسیار درشتی‌ است که بنا به برخی از دلایل، واقعی به نظر نمی ‌رسد. گزارش‌ ها و چشم‌ دیدهای برخی از ناظران و مشاهدان ملی و بین ‌المللی، درستی این رقم هفت میلیونی رای‌ دهندگان را زیر سوال می ‌برد. به نظر می ‌رسد که سطح مشارکت مردم در این انتخابات به ‌مراتب کمتر از آنچه بوده که کمیسیون مستقل انتخابات آن را به آگاهی مردم رسانده است.

به تصریح روزنامه، نتیجه آن است که یک مهندسی کاملاً زیرکانه در کمیسیون انتخابات در جریان است تا خدا ناکرده شب را روز و روز را شب سازند. با توجه به این ‌همه شواهد و مدارک که در برابر کار کمیسیون‌ ها قرار دارد، این گمان برجسته می شود که کسانی در کمیسیون انتخابات هستند که با یک دیده ‌درایی و چشم ‌پارگی بخواهند که رای مردم را به مسخره بگیرند.

روزنامه آرمان ملی؛ ذیل عنوان “هوشدار به تقلب کاران” در سرمقاله اش نوشته، حضور پر رنگ مردم در دور دوم انتخابات همچنان گویای این واقعیت نیز است که مردم باور مند شده اند که راه رسیدن به ترقی و پیشرفت جز توصل جستن به حرکت های مدنی سازنده نیست، زیرا حکومت کردن با زور، حکومتداران را ظالم تر و رعایا را مظلوم تر می سازد.

به تصریح روزنامه، نخستین نتایج شمارش آرا نیز می تواند کاندیدای پیروز را به مردم نشان بدهد. این بار مردم از رأی های خویش حراست خواهند کرد و نخواهند گذاشت که تقلب کاران در کمیسیون های انتخاباتی بار دیگر اعتماد و اطمینان مردم را به روند نظامند دموکراسی در افغانستان لطمه بزنند. حالا دیگر شمار کاندیدا ها نیز متعدد نیست که کمیسیون های دو گانه انتخابات در کشور وقت کشی کند زیرا مردم می دانند که این وقت کشی ها برای این است تا افرادی که مردم آن ها را خوب تر می شناسند، روند مهندسی در نتیجه آرای مردم کشور را آغاز کنند و بعد آن را به گوش مردم برسانند.

0 پیام‌