تازه‌ها:

وزیر مالیه: تعهدات مالی جامعه جهانی برای نیروهای امنیتی افزایش یابد

وزیر مالیه کشور، با توجه به افزایش شمار نیروهای امنیتی، تعهدات مالی جامعه جهانی در نشست شیکاگو برای تمویل این نیروهای را ناکافی دانست و افزود که باید کمک‌های جهانی در این راستا افزایش یابد.حضرت عمر زاخیلوال؛ وزیر مالیه، امروز (چهارشنبه ـ 29 اسد) در نشست بورد نظارت و هماهنگی برای نیروهای امنیتی، اعلام کرد که 4.1 میلیارد دالر را که جامعه جهانی به منظور تمویل نیروهای امنیتی پس از سال 2015 عهده‌دار شده، ناکافی است.

 

وزیر مالیه کشور، با توجه به افزایش شمار نیروهای امنیتی، تعهدات مالی جامعه جهانی در نشست شیکاگو برای تمویل این نیروهای را ناکافی دانست و افزود که باید کمک‌های جهانی در این راستا افزایش یابد.

حضرت عمر زاخیلوال؛ وزیر مالیه، امروز (چهارشنبه ـ 29 اسد) در نشست بورد نظارت و هماهنگی برای نیروهای امنیتی، اعلام کرد که 4.1 میلیارد دالر را که جامعه جهانی به منظور تمویل نیروهای امنیتی پس از سال 2015 عهده‌دار شده، ناکافی است.

به تصریح وزیر مالیه، این تعهد برای 222 هزار نیروی امنیتی در نشست شیکاگو در نظر گرفته شده بود؛ اما اکنون شمار این نیروها به 350 هزار تن می‌رسد. براساس این وزیر مالیه می‌گوید، تمویل نیروهای امنیتی سالانه به 5.5 تا شش میلیارد دالر نیاز دارد.

وی، میکانیزم پرداخت کمک از طریق بودجه ملی و خواست جامعه جهانی در این راستا را نیز مهم توصیف کرده و افزود: «خوشبختانه ما یک ساختار خوبی داریم که در نشست امروز (روی آن) به توافق رسیدیم.»

به گفته وزیر مالیه، نشست بورد نظارت و هماهنگی نیروهای امنیتی نه تنها روی افزایش میزان تعهدات مالی شیکاگو است؛ بلکه توجه به برخی مصارف اضافی مانند تجهیزات و تاسیسات که نیمه‌تمام هستند نیز می‌باشد.

با این حال، قرار است نتیجه بررسی‌های نشست بورد نظارت و هماهنگی برای تمویل نیروهای امنیتی، در نشست آینده سران ناتو که در شهر ولز انگلستان برگزار می شود، پیشکش شود.

از سویی‌هم، عمر داوودزی؛ وزیر امور داخله، در این نشست گفت: «تعهدات که در نشست شیکاگو آن زمان صورت گرفته بود ما یک استرتژی امنیتی نداشتم؛ اما حالا که ما دارای استراتژی پنج‌ساله برای ازدیاد نیروهای امنیتی هستیم، طبعا به بودجه بیش‌تر نیاز داریم.»

همچنین، عنایت‌الله نظری؛ معاون وزارت دفاع ملی خاطر نشان کرد که این وزارت در راستای ظرفیت‌سازی و عیار نمودن نیروهای امنیتی با سیستم ناتو تلاش دارد که رسیدن به این معیار، خود، نیازمند بودجه بیش‌تر می‌باشد.

تمویل نیروهای امنیتی کشور یکی از دغدغه‌های اصلی دولت را تشکیل می‌دهد. تا هنوز بخش مهم از مصارف این نیروها را جامعه جهانی پرداخت می‌کند. انتظار می‌رود که کمک‌های جامعه جهانی برای نیروهای امنیتی کشور همچنان ادامه یابد.

 

0 پیام‌