وزیر خارجه: در سال جاری 146 هزار افغان به کشورهای اروپایی درخواست پناهندگی داده‌اند

وزیر امور خارجه کشور با بیان این که در سال جاری دست‌کم 146 هزار افغان به کشورهای اروپایی درخواست پناهندگی داده‌اند، گفت: «برگشتاندن مهاجران افغان بدون تفاهم حکومت افغانستان، قابل پذیریش نیست و هیچ‌گاه بدون تفاهم پذیرفته نخواهند شد.» امروز (دوشنبه ـ 26 عقرب) مجلس نمایندگان صلاح‌الدین ربانی؛ وزیر امور خارجه و سید حسین عالمی بلخی؛ وزیر امور مهاجران و عودت‌کنندگان را به این نهاد فراخواند.

وزیر امور خارجه کشور با بیان این که در سال جاری دست‌کم 146 هزار افغان به کشورهای اروپایی درخواست پناهندگی داده‌اند، گفت: «برگشتاندن مهاجران افغان بدون تفاهم حکومت افغانستان، قابل پذیریش نیست و هیچ‌گاه بدون تفاهم پذیرفته نخواهند شد.»

امروز (دوشنبه ـ 26 عقرب) مجلس نمایندگان صلاح‌الدین ربانی؛ وزیر امور خارجه و سید حسین عالمی بلخی؛ وزیر امور مهاجران و عودت‌کنندگان را به این نهاد فراخواند.

آقای ربانی در این نشست گفت که در سال جاری میلادی ١۴۶ هزار افغان در کشورهاى اروپایى از جمله ٨٠ هزار تن در آلمان درخواست پناهندگی داده‌اند. وی افزود که درخواست پناهندگی 43 درصد آنان در آلمان پذیرفته شده و هشت نفر از این کشور دوباره افغانستان برگشتانده شده است.

وزیر امور خارجه افزود: «برگشتاندن مهاجران افغان بدون تفاهم حکومت افغانستان، قابل پذیریش نیست و هیچ‌گاه بدون تفاهم پذیرفته نخواهند شد.»

او در پاسخ به پرسشی گفت که هیچ‌گونه اختلاف دیدگاه میان رهبران حکومت وحدت ملی و مقامات در موضوع مهاجران وجود ندارد .

وزیر امور خارجه، ناامنی، بیکاری و تبلیغ زندگی آرمانی در اروپا از سوی قاچاقبران را از عوامل افزایش فرار جوانان از کشور خواند . موصوف گفت که در حال حاضر بیش از شش میلیون افغان، در ۵٢ کشور پناهنده شده‌اند.

ربانی خاطر نشان ساخت که دولت افغانستان از تمام کشورهای اروپایی خواسته تا با پرونده‌های پناهندگان با سخاوت‌مندی برخورد کنند.

وی همچنان گفت که حکومت افغانستان در نظر دارد تا در تفاهمنامه‌هایی که قبلاً با برخی از کشورها در مورد پناهندگان امضا شده تجدید نظر نماید .

به گفته او، برخی از پیش‌نویس‌های تفاهمنامه‌ها به اساس نیازمندی فعلی جامعه آماده شده و قرار است در آینده نزدیک با کشورها امضا شود .

به گفتۀ وى، به منظور رفع ابهامات با دولت‌های اروپایی، در هماهنگی با وزارت امور خارجه، رایزنی‌هایی صورت گرفته و از آنان خواسته شده تا افرادی را که محل سکونت شان در افغانستان شدیداً ناامن باشد، افراد آسیب‌پذیر و مبتلا به امراض خاص یا صعب‌العلاج و خانواده‌های بدون سرپرست را اخراج نکنند و کارى نکنند که اعضاى خانواده‌هاى آنها را از هم جدا کنند.

دیپورت (اخراج) را نمی‌پذیریم

سید حسین عالمی بلخی؛ وزیر امور مهاجران و عودت‌کنندگان نیز گفت که کشورهای اروپایی و غیره، بدون تفاهم با حکومت افغانستان نمی‌توانند دست به اخراج پناهندگان افغان بزنند.

وی گفت: «هیچ دیپورتی را نمی‌پذیریم به جز از اینکه در چوکات تفاهمنامه باشد.»

او یک بار دیگر از سران کشورهای اروپایی خواست که به منظور مشکلات امنیتی و بدتر شدن اوضاع امنیتی در افغانستان، در تصمیم شان تجدید نظر نمایند.

او علاوه کرد: ««تا که جنگ خاتمه پیدا نکند، مهاجرت‌ها ختم نخواهد شد، تامین امنیت و ایجاد صلح و ثبات، می‌تواند راه را برای جلوگیری از مهاجرت فراهم کند.»

به گفته وی، حکومت افغانستان به اساس قوانین نافذه نمی‌تواند به صورت فزیکی جلو مهاجرت‌ها را بگیرد؛ اما با انگیزه دادن و ایجاد زمینه‌هاى کاریابی، جلو فرار از کشور گرفته مى‌شود .

او در خصوص نگرانی‌های نمایندگان مردم مبنی بر اخراج پناهندگان گفت: «به نسبت دو سال گذشته میزان دیپورت (اخراج) مهاجران کاهش یافته است.»

بلخی نیز خواستار تجدید نظر در تفاهمنامه‌ها میان حکومت افغانستان و برخی کشورها در مورد پناهندگان شد .

به گفته وزیر امور مهاجرین و عودت کنندگان، این وزارت به منظور رفع مشکلات مهاجرین افغان در کشورهای اروپایی، بیش از یک صد ملاقات که ۴٨ مورد آن با مقام‌هاى کشورهای اروپایی به منظور تجدید نظر در تصمیم شان مبنی بر اخراج اجباری مهاجرین بود، انجام داده است.

Please follow and like us:
0

0 پیام‌

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial