وزارت امور خارجه: ازبکستان از عضویت افغانستان در سازمان شانگهای «اطمینان» داده است

سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد سفر هفته گذشته صلاح‌الدین ربانی به تاشکند گفت که وزیر امور خارجه خواهان اعطای ویزای درازمدت یک ساله و شش ساله به تاجران افغان شد. مستغنی افزود که آقای ربانی خواستار همکاری ازبکستان در انتقال کالاها از راه این کشور به آسیا میانه از طریق خط آهن نیز گردید. به تصریح وی، در حال حاضر افغانستان نمی‌تواند در قطاری که از چین به ازبکستان می‌آید کالاهای خود را انتقال دهد.

محمد کریم

وزارت امور خارجه کشور اعلام کرد که ازبکستان از عضویت افغانستان در سازمان همکاری‌های منطقه‌ای شانگهای «اطمینان» داده است. افغانستان هم‌اکنون عضو ناظر سازمان شانگهای است.

امروز (شنبه ـ 1 عقرب) احمدشکیب مستغنی سخنگوی وزارت امور خارجه کشور در یک نشست خبری که در مورد دستاوردهای صلاح‌الدین ربانی وزیر امور خارجه به ازبکستان معلومات می‌داد، از سفر قریب‌الوقوع عبدالعزیر کاملوف وزیر امور خارجه ازبکستان به کابل خبر داد.

مستغنی گفت که با سفر آقای کاملوف به کابل چند سند همکاری بین افغانستان و ازبکستان به امضا خواهد رسید.

وعده همکاری ازبکستان با افغانستان

سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد سفر هفته گذشته صلاح‌الدین ربانی به تاشکند گفت که وزیر امور خارجه خواهان اعطای ویزای درازمدت یک ساله و شش ساله به تاجران افغان شد.

مستغنی افزود که آقای ربانی خواستار همکاری ازبکستان در انتقال کالاها از راه این کشور به آسیا میانه از طریق خط آهن نیز گردید. به تصریح وی، در حال حاضر افغانستان نمی‌تواند در قطاری که از چین به ازبکستان می‌آید کالاهای خود را انتقال دهد.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت وزیر امور خارجه همچنین از جانب ازبکستان خواست تا قیمت بهای برق وارداتی به افغانستان را کاهش دهد.

به گفته وی، صلاح الدین ربانی خواهان اعطای بورسیه تحصیلی در رشته‌های انجنیری خط آهن و برق نیز شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین اظهار داشت که وزیر امور خارجه ازبکستان از موارد مطرح شده استقبال کرده و در این زمینه‌ها وعده همکاری داده است.

عضویت افغانستان در شانگهای

به تصریح مستغنی ازبکستان از عضویت افغانستان در سازمان همکاری‌های شانگهای و از حضور فعال آن کشور در نشست‌های بین المللی پیرامون افغانستان نیز اطمینان داده است.

سازمان همکاری‌های منطقوی شانگهای در سال 2001 میلادی از سوی رهبران کشورهای چین، ازبکستان، قزاقستان، تاجکستان و روسیه به هدف همکاری‌های اقتصادی، امنیتی و فرهنگی میان این کشورها ایجاد و افغانستان در سال 2012 میلادی به حیث کشور ناظر به این سازمان پیوست.

0 پیام‌