واکنش‌ ها در پی «تقلب ‌های سازمان‌ یافته» انتخاباتی؛ عبدالله: اسناد زیادی داریم

یک روز پس از برگزاری دومین دور انتخابات ریاست‌ جمهوری، خواست ‌های جدی مبنی بر بررسی تقلب و تخطی‌ های انتخاباتی مطرح شده ‌اند. با این حال، کمیسیون شکایت ‌های انتخابات از ثبت بیش از 270 مورد شکایت در این کمیسیون خبرداده است. ناظران انتخاباتی و پولیس می‌گویند که برگزاری در دومین دور انتخابات ریاست جمهوری با تقلب‌ ها و تخطی ‌های زیادی همراه بوده است. در شماری از ولایت ‌ها، تلاش شده تا پیشاپیش صندوق‌ های رأی به نفع «کاندیدای مشخصی» پر شوند. همچنان فرمانده

یک روز پس از برگزاری دومین دور انتخابات ریاست‌ جمهوری، خواست ‌های جدی مبنی بر بررسی تقلب و تخطی‌ های انتخاباتی مطرح شده ‌اند. با این حال، کمیسیون شکایت ‌های انتخابات از ثبت بیش از 270 مورد شکایت در این کمیسیون خبرداده است.

ناظران انتخاباتی و پولیس می‌گویند که برگزاری در دومین دور انتخابات ریاست جمهوری با تقلب‌ ها و تخطی ‌های زیادی همراه بوده است. در شماری از ولایت ‌ها، تلاش شده تا پیشاپیش صندوق‌ های رأی به نفع «کاندیدای مشخصی» پر شوند. همچنان فرمانده پولیس کابل، موتری را که در آن مواد انتخاباتی مهم بار شده و بدون هماهنگی با نیروهای امنیتی به محل نامعلومی انتقال می‌یافت، متوقف نمود.

این مسایل، واکنش‌ های جدی را در میان نهادهای نظارت کننده انتخابات، اعضای شورای ملی، مردم و رسانه ‌ها برانگیخته است.

سازمان‌ دهی تقلب پیش از برگزاری انتخابات

داکتر عبدالله عبدالله؛ کاندیدای پیشتاز ریاست جمهوری فردای برگزاری انتخابات در یک نشست خبری گفت که تقلب پیش از روز برگزاری انتخابات سازماندهی و اجرا شده است.

آقای عبدالله، با اشاره به دست داشتن رییس دارالانشای کمیسیون مستقل انتخابات به تقلب، خواستار تعلیق وظیفه وی گردید. عبدالله گفت که دیگر نمی‌شود به امرخیل اعتماد کرد.

پولیس کابل، در روز برگزاری انتخابات محموله بزرگی از مواد حساس انتخاباتی را که به مقصد نامعلوم انتقال می‌یافت، متوقف کرد که رییس دارالانشای کمیسیون مستقل انتخابات از ارسال این محموله دفاع کرد؛ اما قناعت پولیس کابل را فراهم نتوانست.

وی انتشار آمار کمیسیون مستقل انتخابات مبنی بر شرکت هفت میلیونی مردم را پرسش ‌برانگیز عنوان کرد و گفت که میزان مشارکت مردم در انتخابات کمتر از آمار کمیسیون مستقل انتخابات است.

رهبر تیم «اصلاحات و همگرایی» تصریح کرد که اسناد زیادی در مورد تقلب‌ های انتخابات در اختیار دارد.

در همین حال، اعضای مجلس سنای کشور گفته ‌اند که از انجام تقلب و تخطی ‌های انتخاباتی نگران ‌اند.

همچنان آنان خواستار معرفی عاملان تقلب ‌های انتخاباتی به نهادهای عدلی و قضایی شده ‌اند.

محمد علم ایزدیار؛ معاون اول مجلس سنا کمیسیون مستقل انتخابات و «برخی مقامات دیگر» را متهم کرده که زمینه تقلب را فراهم نموده‌ اند.

ثبت 270 مورد شکایت

با این حال، سخنگوی کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی روز یک شنبه گفت که از نیمه ‌شب گذشته تا ظهر امروز 275 مورد و معلومات تلفنی به این کمیسیون ثبت شده است.

نادر محسنی؛ سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی گفته است: «از میان 275 مورد شکایت و معلومات گزارش شده به کمیسیون شکایات انتخاباتی، 140 مورد معلومات تلفنی است که شکایت قلمداد می‌گردد و متباقی 135 مورد آن شکایت ‌های  رسمی است که در دفاتر مرکزی و 34 ولایت کشور ثبت گردیده است.»

محسنی افزود که 29 مورد شکایت نیز نسبت به کارمندان کمیسیون مستقل انتخابات و مداخلات آنان در روز انتخابات ثبت شده است که مربوط به مسایل چون دادن پول از سوی حامیان نامزدان به مردم و ترغیب آنان به خاطر دادن رای  به نامزد مورد نظر آنان، تهدید مردم ازسوی نیروهای امنیتی به خاطر حمایت و دادن پول به نامزد مشخص و مداخله کارمندان کمیسیون انتخابات و تشویق مردم جهت رای دادن به نامزد مورد نظرشان است، برمی‌گردد.

0 پیام‌