والی دایکندی: شرایط نامساعد جوی مشکل اساسی انتخابات در دایکندی است

عبدالحق شفق؛ والی دایکندی با بیان این که مردم این ولایت علاقه‎ مند حضور گسترده و پرشور در انتخابات پیش‎رو هستند، گفت: «شرایط نامساعد جوی مشکل اساسی انتخابات در دایکندی است». وی گفت: نامساعد بودن شرایط جوی یکی از اصلی ‎ترین چالش‎های فراروی شرکت گسترده مردم ولایت دایکندی در انتخابات است. این نگرانی باعث شده تا ما چندین بار پیشنهاد تغییر زمان برگزاری انتخابات، ازدیاد مراکز رای ‎دهی و اختصاص بودجه برای بازگشایی راه‎ های مواصلاتی را به مسوولان در مرکز ارایه کنیم.

عبدالحق شفق؛ والی دایکندی با بیان این که مردم این ولایت علاقه‎ مند حضور گسترده و پرشور در انتخابات پیش‎رو هستند، گفت: «شرایط نامساعد جوی مشکل اساسی انتخابات در دایکندی است».

آقای شفق در گفت‎وگوی ویژه با «انسجام» اظهار داشت که اگر وضعیت بر همین منوال ادامه یابد، ما شاهد حضور گسترده مردم در پای صندوق ‎های رای خواهیم بود. مشروح این گفت‎وگو در ذیل آمده است:

جناب آقای شفق! بیش‎تر از یک ماه از آغاز رسمی کارزارهای انتخاباتی کاندیداهای ریاست‎ جمهوری می‎گذرد؛ آمادگی ‎های مسوولان در ولایت دایکندی در این خصوص چگونه است؟

تشکر از شما و خوانندگان گرامی‎ شما !با توجه به این‎ که انتخابات یک روند ملی وسرنوشت ‎ساز در تاریخ معاصر کشور است، ایجاب می‎ نماید تا تمامی اقشار جامعه با سهم ‎گیری فعال و احساس مسوولیت در این رویداد مهم با حضور گسترده و پرشور مکلفیت خود را در قبال کشور و مردم اداء نموده بستر زندگی آرام و دور از دغدغه را فراهم نمایند.

هیأت رهبری ولایت دایکندی و ادارات ذی‎ربط با درک عمیق قضیه از ابتدای آغاز امور مربوط به انتخابات، طی نشست ‎های متواتر، تحلیل و ارزیابی اوضاع در چارچوب وظایف قانونی خود در هماهنگی نزدیک با دفتر ولایتی کمیسیون مستقل انتخابات، آمادگی ‎های لازم را در این خصوص گرفته تا انتخابات با رعایت تمامی موازین قانونی به صورت مطلوب در دایکندی برگزار گردد. ما تمام تلاش ‎های ممکن را در زمینه انجام دادیم و امیدواریم که با حضور پرشور مردم در روز انتخابات مواجه شویم.

با توجه به این ‎که ولایت دایکندی یکی از ولایت‎های دوردست و در عین حال کوهستانی و دشوارگذر است و 16 حمل هم روزی است که در اکثر مناطق این ولایت راه‎ های مواصلاتی مسدود و یا پرخطر هستند، چه برنامه ‎‎ای در راستای شرکت سراسری مردم در انتخابات در این ولایت روی‎دست گرفته شده است؟

نامساعد بودن شرایط جوی یکی از اصلی ‎ترین چالش‎های فراروی شرکت گسترده مردم ولایت دایکندی در انتخابات است. این نگرانی باعث شده تا ما چندین بار پیشنهاد تغییر زمان برگزاری انتخابات، ازدیاد مراکز رای ‎دهی و اختصاص بودجه برای بازگشایی راه‎ های مواصلاتی را به مسوولان در مرکز ارایه کنیم.

با توجه به این که تغییر زمان برگزاری انتخابات امکان نداشت، ما خواستار افزایش مراکز رای‎ دهی در سطح ولایت شدیم که در پاسخ به آن قرار شد تا 26 سایت جدید در سطح کل ولایت ایجاد شود؛ اما این مراکز به هیچ صورت جوابگوی مشکلات موجود نخواهد بود.

مردم در ولایت دایکندی تا چه اندازه از برنامه ‎‎های کاندیداهای ریاست ‎جمهوری اطلاع دارند؟

با تاسف باید گفت که رسانه‎ ها در ولایت دایکندی حضور کمرنگ دارند و این امر در اطلاع‎ رسانی برنامه‎ های نامزدان ریاست‎ جمهوری در بین مردم بسیار تاثیرگذار افتاده است؛ اما با آن هم نمایندگان کاندیداهای ریاست‎جمهوری با برگزاری همایش ‎های مردمی، برنامه‎ ها و خط مشی خود را با مردم در میان می‎ گذارند و ما امیدوارم با نزدیک شدن انتخابات برنامه‎ های انتخاباتی نیز رنگ بیش‎تر گیرد.

آقای شفق! با توجه به معضلاتی که یادآوری کردید، روحیه مردم ولایت دایکندی را در خصوص اشتراک در انتخابات چگونه می‎‎بینید؟

انتخابات یکی از حساس ‎ترین و سرنوشت ‎سازترین رویدادهای تاریخ معاصر کشور ما را می‎ سازد. سهم‎ گیری در روند تعیین سرنوشت سیاسی و رقم زدن آینده یکی از آرزوهای دیرینه شهروندان کشور بوده است و حال که زمان آن فرارسیده، باور من این است که مردم با درک شرایط حساس کنونی حضور گسترده و پرشور در روز انتخابات خواهند داشت؛ اما شرایط نامساعد جوی می ‎تواند معضلی بزرگ در این روز باشد.

به عنوان آخرین پرسش، با توجه به مشکلات ذکر شده، در کل چقدر زمینه برای برگزاری انتخابات سالم در ولایت دایکندی فراهم است؟

به لحاظ تخنیکی و لوژستیکی، ما با کدام مشکل خاصی مواجه نیستم. همچنان که پیش‎تر نیز به آن اشاره کردم، مردم ولایت دایکندی شور و شوق وصف‎ ناپذیری برای اشتراک در انتخابات دارند. در بخش امنیت نیز تاکنون با چالشی که بتواند نگرانی در خصوص عدم اشتراک یا حضور کم‎رنگ مردم در انتخابات را تقویت بخشد رو به ‎رو نیستیم. اگر وضعیت بر همین منوال ادامه یابد ما شاهد حضور گسترده مردم در پای صندوق ‎های رای خواهیم بود.

تشکر از شما جناب آقای شفق!

Please follow and like us:
0

0 پیام‌

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial