هفتمین سفر در دوازده سال/ رییس جمهور کرزی عازم تاجیکستان شد

رییس جمهور کرزی در راس یک هیات بلند پایه دولتی، امروز (دوشنبه – 29 میزان) عازم کشور تاجیکستان شد. این سفر بنا به دعودت رسمی امام علی رحمان؛ رییس جمهور تاجیکستان صورت گرفته و هدف آن، گسترش همکاری های دو جانبه عنوان گردیده است. براساس اعلامیه دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری، رییس جمهور کرزی در جریان این سفر دو روزه با امام علی رحمان، رییس جمهور تاجیکستان دیدار خواهد کرد و با وی در مورد روابط و همکاری ها میان دو کشور بحث و گفتگو خواهد نمود.

رییس جمهور کرزی در راس یک هیات بلند پایه دولتی، امروز (دوشنبه – 29 میزان) عازم کشور تاجیکستان شد. این سفر بنا به دعودت رسمی امام علی رحمان؛ رییس جمهور تاجیکستان صورت گرفته و هدف آن، گسترش همکاری های دو جانبه عنوان گردیده است.
براساس اعلامیه دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری، رییس جمهور کرزی در جریان این سفر دو روزه با امام علی رحمان، رییس جمهور تاجیکستان دیدار خواهد کرد و با وی در مورد روابط و همکاری ها میان دو کشور بحث و گفتگو خواهد نمود.
در همین حال مقام ها در وزارت امور خارجه، روزگذشته اعلام نمودند که در این سفر، قراردادهایى در بخش های ماین پاکی، بیمه و سهولت هاى عبور و مرور از مرز، با تاجیکستان به امضا خواهد رسید.
به گفته جانان موسى زى؛ سخنگوى وزارت خارجه، آقای کرزی در مورد مسایل دو جانبه، تامین امنیت منطقوى، توسعه همکاری ها در بخش اقتصاد، تجارت و تزانزیت نیز گفتگو خواهد کرد.
هفت سفر در جریان 12 سال
به تصریح موسی زی، این هفتمین سفر رییس جمهور کرزی در جریان 12 سال گذشته به تاجیکستان خواهد بود و در این سفر تلاش صورت می گیرد تا همکاری های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی با این کشور بیشتر از پیش گسترش یابد. به تاکید سخنگوی وزارت خارجه، دو کشور علاقمند هستند تا در بخش‌های مختلف از جمله مبارزه با تروریسم، افراط گرایی و همکاری‌های تجاری و ترانزیتی با هم روابط نزدیک داشته باشند.
در گذشته افغانستان و تاجیکستان در چند بخش از جمله استرداد زندانیان موافقت‌نامه امضا کرده ‌اند.
تاجیکستان و افغانستان حدود 1300 کیلومتر مرز مشترک دارند و پیوندهای فرهنگی، زبانی و تاریخی نزدیک روابط میان دو کشور را معمولا محکم نگهداشته است. قاچاق مواد مخدر و فعالیت گروه‌های شورشی در مسیر مرزهای دو کشور از عمده ترین موارد نگرانی بین افغانستان و تاجیکستان بوده است.
رییس جمهور حامد کرزی را در این سفر، داکتر رنگین دادفر سپنتا مشاور امنیت ملی، حضرت عمر زاخیلوال وزیر مالیه، نجیب الله اوژن وزیر فواید عامه، ضرار احمد مقبل وزیر مبارزه علیه مواد مخدر، یحیی معروفی وزیر مشاور در امور بین المللی، عبدالکریم خرم رییس دفتر مقام عالی ریاست جمهوری، ارشاد احمدی معین سیاسی وزارت امور خارجه و ایمل فیضی سخنگوی رییس جمهور همراهی می کنند.

Please follow and like us:
0

0 پیام‌

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial