نگرانی هند در مورد امنیت فعالیتهایش در افغانستان

سوماناهالی کریشنا که برای دیدار با مقامات افغان، در کابل، پایتخت افغانستان بسر می برد، پس از دیدار با زلمی رسول، همتای افغان خود در وزارت خارجه افغانستان گفت که امیدوار است دولت افغانستان بتواند امنیت لازم را برای کارمندان هندی در این کشور تامین کند.

آقای کریشنا گفت: “تهدید در برابر ماموریت ما متاسفانه واقعی است. با وجود تلاشهای زیاد از سوی دولت افغانستان، ادامه تهدیدها یک نگرانی جدی نه تنها در داخل افغانستان، بلکه در هند نیز هست.”

او گفت: “اما اطمینان داریم که دولت افغانستان قادر خواهد بود که امنیت لازم را فراهم کند تا کارمندان ما که در چوکات (چارچوب) همکاری توسعه ای ما با افغانستان در اینجا هستند، بتوانند به راحتی کار کنند تا برای مردم افغانستان موثر و سودمند واقع شوند.”

هند افغانستان را در بخش های بازسازی، اجرای برنامه های توسعه ای و دادن بورسیه ها به دانشجویان افغان کمک کرده است، اما این کشور در چند سال اخیر بهای سنگینی را در قبال حضور خود در افغانستان پرداخته است.اما آقای کریشنا تاکید کرد که این تهدیدها مانع از ادامه همکاری هند با افغانستان نخواهد شد.

سفارت هند در کابل که در نزدیکی ساختمان وزارت داخله کشور قرار دارد، دست کم دو بار هدف حملات مرگباری قرار گرفت که دهها کشته و زخمی برجا گذاشت.

در پی این حملات، تدابیر امنیتی اطراف ساختمان سفارت هند به شدت افزایش یافت و خیابان منتهی به این سفارت، تا حالا بروی رفت و آمد مردم مسدود است.

علاوه بر این، سال گذشته، یک مهمانخانه مربوط به هندی ها نیز در مرکز شهر کابل هدف یک بمبگذاری انتحاری قرار گرفت.

 

0 پیام‌