نگرانی جدی «شبکه نهادهای مدنی افغانستان» از افزایش ناامنی در بزرگ راه ها

شبکه نهادهای مدنی افغانستان از افزایش ناامنی در بزرگ راه های کشور نگرانی جدی خود را اعلام کرد و نسبت به پیامدهای آن هشدار داد. اسماعیل سخنورزاده؛ رییس شبکه نهادهای مدنی افغانستان، با بیان این که بزرگ راه کابل – هرات از مسیر هزاره جات، در ولایت میدان وردک به شدت ناامن شده است، گفت: «این بزرگ راه از مسیر ولایت پروان نیز ناامن گردیده و دره شکاری نیز هر روز قربانی می گیرد». در تازه ترین مورد اوایل هفته جاری، گروه های مسلح مخالف دولت، در مربوطات ولسوالی جلریز ولایت میدان وردک، چهار غیرنظامی را که گفته می شود همه دانشجو بوده اند، سربریدند. این بزرگ راه از یک سال بدین سو به شدت ناامن شده است.

گزارش از مهدی مصباح

شبکه نهادهای مدنی افغانستان از افزایش ناامنی در بزرگ راه های کشور نگرانی جدی خود را اعلام کرد و نسبت به پیامدهای آن هشدار داد.
شبکه نهادهای مدنی افغانستان که متشکل از 55 نهاد مدنی از چندین ولایت کشور است، صبح امروز (3 اسد) با برگزاری کنفرانس خبری، از دولت خواست تا در راستای تامین امنیت شهروندان، گام های اساسی بردارد.
در تازه ترین مورد اوایل هفته جاری، گروه های مسلح مخالف دولت، در مربوطات ولسوالی جلریز ولایت میدان وردک، چهار غیرنظامی را که گفته می شود همه دانشجو بوده اند، سربریدند. این بزرگ راه از یک سال بدین سو به شدت ناامن شده است.
اسماعیل سخنورزاده؛ رییس شبکه نهادهای مدنی افغانستان، با بیان این که بزرگ راه کابل – هرات از مسیر هزاره جات، در ولایت میدان وردک به شدت ناامن شده است، گفت: «این بزرگ راه از مسیر ولایت پروان نیز ناامن گردیده و دره شکاری نیز هر روز قربانی می گیرد».
به تصریح سخنورزاده، با گسترش ناامنی زندگی هفت میلیون شهروند کشور با تهدید جدی مواجه است؛ اما دولت در این زمینه توجه جدی نکرده است.
در همین حال سید ناصر موسوی، سخنگوی این نهاد، خاطر نشان ساخت که به دلیل ناامنی در بزرگ راه کابل – هزاره جات، فعالیت نهادهای مدنی در ولایت های بامیان، میدان وردک، دایکندی، غور و ارزگان «متوقف» شده است.
وی مسوولان محلی در ولایت میدان وردک و وزارت امور داخله را به کم کاری در خصوص تامین امنیت بزرگ راه ها متهم کرده گفت: «مسوولان امنیتی نتوانسته اند امنیت 20 کیلومتر جاده را در ولایت وردک که ضرورت افراز 30 پاسگاه امنیتی را می کند، تامین کند».
همچنان در اعلامیه این نهاد آمده است:«شبکه نهادهای مدنی افغانستان از مقام های محلی ولایت میدان وردک به شدت شکایت داشته و کشته شدن افراد ملکی بیگناه را در مسیر راه این ولایت با ولایت بامیان توسط دهشت افکنان و تروریستان محکوم کرده و بی کفایتی و غفلت وظیفوی مسوولان امنیت و محلی این ولایت را غیرقابل قبول دانسته و از مراجع مروبط به خصوص وزارت داخله افغانستان خواهان رسیدگی همه جانبه در این خصوص می باشد».
بربنیاد گفته های رییس شبکه نهادهای مدنی افغانستان، ناامنی در بزرگ راه کابل – هرات از مسیر هزاره جات، سبب گرانی مواد غذایی و سوختی در ولایات مرکزی کشور شده است.
سخنورزاده تصریح کرد که گروه طالبان در این بزرگ راه ضمن آزار و اذیت مسافران از انتقال کالاها نیز اخاذی می کنند.
حملات موشکی پاکستان
در این نشست خبری، همچنان ادامه حملات موشکی پاکستان از سوی سخنگوی شبکه نهادهای مدنی «تجاوز» به خاک افغانستان دانسته شد و شبکه نهادهای مدنی افغانستان خواستار ارجاع پرونده پاکستان به شورای امنیت سازمان ملل گردید.
مینا خاشعی؛ یکی از اعضای ارشد این نهاد، تصریح کرد که ادامه حملات پاکستان سبب نگرانی جدی مردم شده و دولت و نیروهای بین المللی در برابر آن باید به پاکستان پاسخ مناسب دهند.
در بخشی از اعلامیه این نهاد در خصوص حملات پاکستان آمده است:«وزارت خارجه باید موضوع حملات راکتی پاکستان بالای خاک افغانستان را با شورای امنیت سازمان ملل متحد در میان گذاشته و شکایت نامه رسمی علیه این عمل پاکستان درج نماید.»
حملات موشکی پاکستان از آغاز سال گذشته تا کنون بر بخش های شرقی کشور ادامه دارد که به گفته مسوولان شبکه نهادهای مدنی این حملات 68 کشته بر جای گذاشته است.

Please follow and like us:
0

0 پیام‌

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial