نگاهی به نظرسنجی اخیر بنیاد آسیا/ چشم ‎انداز مثبت آینده؛ کلید عبور از چالش ها

برخلاف رویکرد برخی رسانه ‌ها و نهادهای غربی، گزارش های که در هفته گذشته از سوی یک نهاد معتبر بین‎المللی، موسوم به «ایشیا فاوندیشین یا بنیاد آسیا»، بانک مرکزی و صندوق بین المللی پول به نشر رسید، نشان داد که وضعیت افغانستان پس از 2014 نه تنها بحرانی و آشفته نمی‌باشد که بسیار امیدوار کننده نیز هست. این گزارش که محصول یک نظرسنجی معیاری، آن‎هم از سراسر کشور بود، گویایی این واقعیت است که مردم و شهروندان، آینده کشور را مثبت ارزیابی نموده و پیشرفت‌ها و دستاوردها در یک‎دهه گذشته را در راه درست آن عنوان کرده‌ اند.

پس از خروج نیروهای بین ‎المللی از کشور، چگونه خواهیم بود؟ پرسشی که شاید، امروزه ذهن شهروندان را بیش از هر امری به خود مشغول داشته است. نگرانی برای سال‎های پس از این تاریخ، زمانی بیش‎تر گردید که برخی رسانه ‎های خارجی گزارش‌هایی را در مورد افغانستان پس از خروج نیروهای بین‎المللی به نشر رسانده و تلاش کردند که اوضاع کشور پس از این تحول را آشفته نشان ‎دهند.
اما برخلاف رویکرد برخی رسانه ‌ها و نهادهای غربی، گزارش های که در هفته گذشته از سوی یک نهاد معتبر بین‎المللی، موسوم به «ایشیا فاوندیشین یا بنیاد آسیا»، بانک مرکزی و صندوق بین المللی پول به نشر رسید، نشان داد که وضعیت افغانستان پس از 2014 نه تنها بحرانی و آشفته نمی‌باشد که بسیار امیدوار کننده نیز هست. این گزارش که محصول یک نظرسنجی معیاری، آن‎هم از سراسر کشور بود، گویایی این واقعیت است که مردم و شهروندان، آینده کشور را مثبت ارزیابی نموده و پیشرفت‌ها و دستاوردها در یک‎دهه گذشته را در راه درست آن عنوان کرده‌ اند.
دورنمای مثبت اقتصادی
بانک‎مرکزی کشور اعلام کرد که عواید ناخالص داخلی در جریان سال جاری افزایش یافته و تورم از یازده درصد به حدود پنج درصد کاهش یافته است.
هم‎زمان با گفته‎های مسوولان بانک‎مرکزی، صندوق بین ‎المللی پول با انتشار گزارشی چشم‎انداز اقتصادی افغانستان را مثبت ارزیابی کرده و از رشد 11 درصدی اقتصاد کشور خبر داده است.
انتشار این گزارش‎ها و ترسیم آینده‎ی روشن برای اقتصاد کشور، ضمن آن‎که امیدواری‎ها را برای سال‎های پس از خروج نیروهای بین‎المللی بیش‎تر می‎سازد، می‌تواند پاسخی به نگرانی‎های ارایه شده نیز تلقی گردد. بدون تردید، رشد اقتصادی و افزایش عواید ناخالص داخلی، نگرانی‌ها در مورد کاهش هزینه‌های جامعه جهانی در افغانستان را کاهش خواهد داد؛ چنانچه یکی از نگرانی‎ها در مورد افغانستان، وابستگی آن به کمک‌های جامعه جهانی است، اما این موفقیت‌های تازه بدست آمده نشان می‌دهد که کشور، کم کم گام‌های عملی هرچند کوچک را در راستای رهایی از این وابستگی برمی‌دارد.
علاوه بر آن، سفر اخیر رییس جمهور کرزی که با استقبال تاجران هندی از سرمایه‎گذاری در افغانستان همراه شد، شهروندان را به یک آینده‎ای روشن و توام با موفقیت امیدوار می‌سازد.
اعتماد به نیروهای امنیتی داخلی
بدون تردید، خروج نیروهای بین‎المللی از افغانستان و واگذاری مسوولیت‌های امنیتی به نیروهای داخلی، اصلی‎ترین محور بحث‌ها و نگرانی‎های اعلام شده بوده است و در این گزارش‎ها روی توانمندی نیروهای امنیتی افغانستان بیش از هر عرصه‌ی دیگر تمرکز صورت گرفته است؛ اما یک نظرسنجی تازه از سوی بنیاد آسیا نشان داده که مردم افغانستان باورمندی خاص به نیروهای امنیتی کشور دارند و ارتش را بهترین نیرو برای حفظ مرزها و سرحدات کشور اعلام کرده‎اند. براساس این نظرسنجی، بیش از 90 درصد مردم به نیروهای امنیتی اعتماد دارند. هرچند مصاحبه شوندگان، ناامنى، بیکارى و فساد را از بزرگ‎ترین چالش‌ها در سطح ملى خوانده‌اند؛ اما آن را در سطحی ندانسته‎اند که قابل نگرانی جدی باشد و در مورد وضعیت امنیتی کشور گفته‎اند که رو به بهبود است.
این نظرسنجی نیز این امر را مورد تاکید قرار داده که شهروندان افغانستان نه تنها منتظر خروج نیروهای خارجی از کشور هستند و از آن استقبال می‌کنند که آن را در راستای به دست‎آوردن خود ارادیت و استقلال سیاسی و نظامی کشور ضروری می‌پندارند. به باور شمار زیادی از شهروندانی که در این نظرسنجی شرکت کرده‎اند، ادامه‌ی حضور نیروهای خارجی در کشور، نه تنها به بهبود امنیت کمک نخواهد کرد که تداوم حضور آنها باعث ادامه جنگ و خونریزی بیش‎تر در کشور خواهد شد.
هرسال بهتر از گذشته
یکی از نکات قابل اتکا در نظرسنجی بنیاد آسیا، دست‎یابی پژوهش‎گران به نتیجه این چنینی به صورت تدریجی است. این امر نشان می‎دهد که شهروندان افغانستان با درک مسایل و رویدادهای اطراف‎شان به چنین درکی رسیده‎ اند. چنانچه بنیاد آسیا اعلام کرده است، سال گذشته 45 درصد از شهروندان به آینده کشور امیدوار بوده‎ اند، در حالی‎که در سال جاری این رقم به 52 درصد افزایش یافته است.
گزارش‌ها و تحولات در یک هفته گذشته نشان از آن دارد که افغانستان کنونی در جاده‌ای از موفقیت قرار گرفته و به خصوص که برخلاف ده سال پیش‎تر، کلید عبور از بحران و بازگشت به یک روند مثبت و برخوردار از چشم‎انداز روشن، در دست خود افغانستان است و این حکومت و مردم افغانستان هستند که می‎توانند برخلاف یک‎دهه گذشته، با اتکا به توانمندی و ظرفیت و دست‎آوردهای خودش، به ترسیم آینده اقدام نماید.

0 پیام‌