نگاهی به رسانه‏ها (شنبه 21 حوت)

سوژه‏های “طالبان تغییر کرده اند؟”، “نقطه‏ی عطفی در تاریخ”، “دست پارلمان و گریبان دادگاه اختصاصی”، “جنرال داوود: انتقام خون سیدخیلی را خواهیم گرفت”، “پایگاه‏ نظامی، آری یا نه؟” “واکنش‏های دیر هنگام!” و “کشورهای عضو ناتو در مورد پروسه انتقال قدرت به افغان ها بحث کردند” محور بحث و ارزیابی شماری از رسانه‏ها است که بدان پرداخته ایم.
روزنامه‏ی 8صبح؛ در سرمقاله‏اش گفت‏وگوهای صلح را در پرتو خبر کشته شدن فرمانده پولیس ولایت قندز به بررسی گرفته و ذیل تیتر پرسشی خویش “طالبان تغییر کرده اند؟” نوشته است که تنها پس از یک روز از اظهارات رییس شواری عالی صلح مبنی بر رابطه‏ی “تنگاتنگ” این شورا با برخی از چهره‏های نزدیک به رهبری طالبان، عبدالرحمن سید خیلی؛ فرمانده پولیس ولایت قندز در یک حمله‏ی انتحاری جان باخت.
روزنامه پرسیده، معلوم نیست که آیا خون این افسر خدمت‏گذار و سابقه‏دار کشور بازخواست خواهد شد یا خیر؟ و اگر نمی‏شود در برابر پایمال شدن خون سیدخیلی و هزاران تن دیگر آشتی با طالبان تحقق می‏پذیرد؟ و از نگاه اسلامی چه کسی این حق را به خود می‏دهد که خون او و امثال او را “وجه المصالحه” قرار دهد؟ و آیا این چنین رویکرد، روحیه‏ی افسرانی را که برای دفاع از استقلال و وطن می‏جنگند، تضعیف نمی‏نماید؟
روزنامه‏ی افغانستان؛ در سرمقاله‏ا‏ی تحت عنوان “نقطه‏ی عطفی در تاریخ” به گوشه‏های تجلیل از سالگرد شهید استاد مزاری پرداخته است.
افغانستان نوشته است، از سال‏روز شهادت استاد مزاری مراسم‏های با شکوهی از سوی اقشار مختلف جامعه در کشورهای مختلف برگزار گردید و اندیشه‏ها و آرمان‏های شهید مزاری به بازخوانی گرفته شد.
به تاکید روزنامه، گرامی‏داشت از اندیشه‏ی آقای مزاری و مانند او، تجلیل از مقام و کارکرد یک فرد نیست؛ بل بزرگ‏داشت از رویکردها و دیدگاه‏های اخلاقی و انسانی است که فهم آن برای بهبود وضعیت زندگی فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی مردم راه‏گشا می‏باشد.
روزنامه‏ی سروش ملت؛ تیتر درشت صفحه نخست خود را ویژه‏ای چگونگی کار دادگاه خاص انتخاباتی و موضع‏گیری مجلس نمایندگان کرده و زیر عنوان “دست پارلمان و گریبان دادگاه اختصاصی” بدان پرداخته است.
روزنامه، نخست نگاهی به تلاش‏های پارلمان برای انحلال دادگاه ویژه‏ی انتخاباتی انداخته و به نقل از برخی اعضای مجلس نمایندگان نگاشته است که رییس جمهور در مشورت با معاونان‏اش، توافق نموده کار دادگاه ویژه‏ای انتخاباتی پایان یابد.
نویسنده‏ی مقاله، در ادامه تصریح کرده که اصرار بر تداوم کار دادگاه ویژه “سردردی”های تازه‏ای را برای حکومت به وجود خواهد آورد و بر اساس فیصله‏ی قبلی مجلس نمایندگان اگر رییس جمهور این دادگاه را منحل ننماید، شش تن از اعضای دادگاه عالی را خواهند کرد و دیگر این‏که؛ کمیسیون انتخابات مشروعیت نمایندگان را تایید کرده و دو ماه است که این نمایندگان در جلسات رسمی مجلس اشتراک دارند.
در پایان نویسنده هشدار داده؛ علاوه از این‏که دادگاه ویژه جایگاه قانونی ندارد، تعمیل فیصله‏های آن، زمینه‏ساز تحولات منفی در کشور خواهد شد و به سادگی دستاوردهای ده سال گذشته را برباد خواهد داد.
روزنامه‏ی ماندگار؛ در تیتر درشتی به نقل از فرمانده پولیس زون پامیر نگاشته است “انتقام خون سیدخیلی را خواهیم گرفت”.
این روزنامه گزارش داده که عبدالرحمن سیدخیلی؛ فرمانده پولیس ولایت کندز شام پنج شنبه در مربوطات این ولایت از سوی یک مهاجم انتحاری هدف قرار گرفت و به همراه چهارتن از محافظان‏اش کشته شد. در پیوند با این رویداد، جنرال داوود فرمانده پولیس زون 303 پامیر، در یک نشست خبری تاکید کرده که انتقام خون آقای سیدخیلی را از دشمنان افغانستان خواهند گرفت و اجازه نخواهند داد تا قندوز یک‏بار دیگر ناامن گردد.
هفته نامه‏ی کرامت؛ تیتر نخست خویش را  با این عبارت “پایگاه‏ نظامی، آری یا نه؟” تزیین کرده است.
نویسنده پس از بررسی واکنش‏های داخلی و خارجی چند هفته‏ی اخیر مبنی بر ایجاد پایگاه دایمی امریکا در افغانستان، نگاشته است که امریکا سال‏ها پیش به دلیل اقتضای منافع راهبردی‏اش در تلاش ایجاد پایگاه دایمی در “قلب‏آسیا” بود؛ زیرا بخش بزرگ از منابع نفتی این کشور از این منطقه تامین می‏شود و رقیبان آینده این کشور از همین منطقه بوده و قابل مهار می‏باشند.
به تاکید مقاله نویس کرامت، واکنش‏های داخلی و خارجی به نفع امریکا نبوده، هرچند که تلاش‏های در افغانستان صورت گرفت تا برای مردم تلقین نمایند که حضور دایمی امریکا برای امنیت افغانستان مهم است.
نویسنده در فرجام تصریح کرده، در صورتی‏که تبعات این مساله بیش از اندازه باشد، قربانی آن دولت افغانستان خواهد بود و اگر ممکن شد (امریکا) با سپری کردن زمان بیشتر زمینه‏ی معامله را با کشورهای منطقه را فراهم خواهد ساخت.
هفته نامه‏ی صحیفه؛ در مطلبی تحت عنوان “واکنش‏های دیر هنگام!” به مساله‏‏ای کشتار غیرنظامیان توسط نیروهای بین المللی پرداخته است.
به باور نویسنده، عواملی که سبب شد تا کشتار افراد ملکی جدی گرفته شود و به یک مساله‏ی بحث برانگیز در رسانه‏ها تبدیل گردد، واکنش‏های تند مردم در برابر این حوادث و رویدادهای دلخراش و واکنش‏های احساساتی مقامات کشور بود.
به تصریح نویسنده، مقام‏های دولتی پس از حساسیت‏های جدی دنباله‏ی کار را رها کردند و علاقمندی دولت مردان برای حفظ کرسی‏های خویش، زیرا آنان برای این‏که کرسی شان با تهدید مواجه نگردد، موضع گیری جدی اتخاذ نتوانستند.
ویب‏گاه خبری رادیو آزادی؛ در گزارشی ذیل عنوان “کشورهای عضو ناتو در مورد پروسه انتقال قدرت به افغان ها بحث کردند” به نقل از سرمنشی ناتو نوشته است که فهرست ولایت‏های که مسوولیت آن به نیروهای نظامی افغانستان سپرده می‏شوند، در نوروز سال 1390 خورشیدی از سوی رییس جمهور کرزی اعلام خواهد شد؛ زیرا این مساله از صلاحیت‏های وی می‏باشد.
همچنین در گزارش به نقل از راسموسن؛ منشی عمومی ناتو ذکر شده است که شورای روسیه – ناتو روی کمک چرخ‏بال‏های جدید به افغانستان به توافق رسیده است.

Please follow and like us:
0

0 پیام‌

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial