تازه‌ها:

نگاهی به رسانه‏ها (شنبه 14حوت)

“صلح با طالبان یا شبحی در تاریکی”، “گشایش دفتر سیاسی برای طالبان، به رسمیت شناختن یک‌طرفه‌ی آنان است”، “پرتاب به سوی نامعلوم”، “ضعف مقامات و جان افغان‏ها”، “کارکرد خطوط قرمز در عملکرد سیاسی”، “مقام‏های پیشین امنیتی افغانستان: به پایگاه دایمی امریکا نیاز داریم”، “دسترسی نداشتن زنان به خدمات صحی در بلخ” و “حذف نام طالبان از فهرست سیاه، تنها کار سازمان ملل است”، موضوع سرمقاله‏ها و تیترهای نخست شماری از رسانه‏ها است.
روزنامه‏ی افغانستان؛ در سرمقاله‏ای با عنوان “صلح با طالبان یا شبحی در تاریکی” به نشست گروه بین المللی تماس، اشاره‏ای به گزارش کمیته‏ی روابط خارجی پارلمان بریتانیا و بر “شایعات” مذاکره‏ی سران دولت با شماری از مقامات طالبان پرداخته است.
افغانستان در نگاهی که به این رویدادها، در پایان نتیجه گرفته که روند مشکوکی که به دور از چشم مردم و رسانه‏ها جریان دارد، “نگرانی” مردم را برانگیخته است. روندی که پیامد آن با سرنوشت مردم پیوند ناگسستنی دارد.
روزنامه‏ی 8صبح؛ سرمقاله‏اش را ویژه‏ای گشایش دفتر سیاسی طالبان در ترکیه و حمایت دولت افغانستان از آن، نموده است. این روزنامه، تحت عنوان “گشایش دفتر سیاسی برای طالبان به رسمیت شناختن یک‌طرفه‌ی آنان است” نگاهی به استقبال مقام‏های افغان مبنی بر اعلام آمادگی ترکیه برای گشایش دفتر نمایندگی طالبان و نشست بین المللی تماس، انداخته است.
8صبح با انتقاد از این تصمیم مقام‏های دولت افغانستان نگاشته است که این امر به معنای به رسمیت شناختن “طالبان” و “تروریزم” می‏باشد.
به تصریح 8صبح؛ گروه بین المللی تماس در نشست “جده” تاکید بر راه حل سیاسی قضیه افغانستان داشته، در حالی که برای یک‏بار هم خشونت‏های طالبان را محکوم نکرده است.
روزنامه در ادامه نگاشته که “وفاق” بین المللی شکل گرفته به نفع طالبان، به تشویق پاکستان صورت گرفته است.
روزنامه‏ی ماندگار؛ در سرمقاله‏اش که زیر عنوان “پرتاب به سوی نامعلوم” به نشر رسیده، با اشاره به گزارش کمیته‏ی روابط خارجی پارلمان بریتانیا، تماس‏های دولت امریکا با طالبان و تاکید سازمان کنفرانس کشورهای اسلامی بر پایان دادن راه‏حل نظامی قضیه افغانستان، نگاشته است که “شورای عالی صلح” حالا “منزوی” شده و طالبان با این شورا مذاکره نخواهند کرد.
به تاکید سرمقاله نویس ماندگار؛ شواری عالی صلح باید خود شان را از این قضایا کنار بکشد و رازهای پشت پرده را افشا نماید؛ در غیر آن “مابه سوی نامعلومی پرتاب خواهیم شد”.
هفته نامه‏ی کرامت؛ در سرمقاله‏ای زیر عنوان “ضعف مقامات و جان افغان‏ها” به مساله‏ی افزایش کشتار غیر نظامیان در کشور به ویژه در ولایت کنر پرداخته است.
سرمقاله نویس کرامت نگاشته است، بارها این امر تکرار شده که پس از حمله برغیرنظامیان، مقامات ناتو با توجیهات مانند: رسیدن اطلاع نادرست و وجود شورشیان خود شان را تبرئه کرده اند و در نهایت ابراز “تاسف” کرده و “عذر” خواسته اند.
کرامت، در ادامه نوشته است که مقام‏های دولتی افغانستان اکثرا با بی‏تفاوتی ازکنار این مساله گذشته و یا به اظهار “تاسف” و “محکوم کردن” بسنده نموده اند.
هفته نامه در پایان پرسشی را از دید مردم مطرح کرده که آیا مقام‏های افغانستان، کاری دیگر جز “محکوم نمودن” نمی‏توانند انجام دهند؟
هفته نامه‏ی صحیفه؛ ” کارکرد خطوط قرمز در عملکرد سیاسی” را موضوع سرمقاله‏اش ساخته است. صحیفه نگاشته که در بدی “اختلاف” و خوبی “اتحاد” کسی شک ندارد و از لایه‏های این مقوله‏ها “خطوط قرمز” تولد یافته است؛ اما از دیرباز در افغانستان هیچ گاهی “منافع ملی” به عنوان یک خط قرمز به رسمیت شناخته نشده است.
 بی بی سی فارسی؛ در گزارشی ذیل عنوان “مقام های پیشین امنیتی افغانستان: به پایگاه دایمی آمریکا نیاز داریم” از قول دو مقام امنیتی پیشین کشور نگاشته است که افغانستان به پایگاه دایمی امریکا در افغانستان نیاز دارد.
این ویب‏گاه به نقل از امرالله صالح؛ رییس پیشین اداره‏ای امنیت ملی و حنیف اتمر؛ وزیر پیشین داخله نگاشته است که در رقابت‏های منطقه‏ای و رفتار طالبان تغییر رونما نگردیده است، لذا خروج نیروهای امریکا پیش از پیروزی بر جنگ با تروریزم، به نفع افغانستان نیست.
بی بی سی، از قول آقای صالح نگاشته است که بر بنیاد “اطلاعات بسیار محکم” که او بدست آورده، امریکا شمار نظامیان خود را در افغانستان پس از 2014 تا 20 هزار سرباز کاهش خواهد داد.
پایگاه خبری روز؛ گزارشی دارد تحت عنوان “دسترسی نداشتن زنان به خدمات صحی در بلخ” و به نقل از رییس امور زنان این ولایت نگاشته است که زنان در بخش‏های دور دست این ولایت به خدمات بهداشتی به گونه‏ی درست دست‏رسی ندارند؛ اما وی به صورت کلی از بهتر شدن وضعیت زنان در این ولایت ابراز خرسندی کرده است.
ویب‏گاه خبری طلوع نیوز؛ در گزارشی به نقل از ظاهر طنین؛ نماینده‏ی دایمی افغانستان در سازمان ملل آورده که حذف نام اعضای طالبان و القاعده از”فهرست سیاه” سازمان ملل، تنها کار شورای امنیت این سازمان است. به تصریح آقای طنین، شماری از کشورها به ویژه روسیه تاکید داشته اند گفت‏وگوهای صلح نباید منجر به از بین رفتن “فهرست سیاه” سازمان ملل متحد گردد.
به گزارش طلوع نیوز، آقای طنین گفته است که افغانستان تا سال 2020 نامزد عضویت در شورای امنیت سازمان ملل خواهد شد.

0 پیام‌