نگاهی به رسانه‏ها (دوشنبه 9 حوت)‏

 

گزینش رییس مجلس نمایندگان، موضوع بحث بیشترینه‏ی رسانه‏ها است و با گرایش‏های متفاوتی بررسی گردیده. صفحه‏ی انسجام نیز، نگاه امروز خود را ویژه‏ای این مهم ساخته و به بازتاب دیدگاه‏های برخی روزنامه‏ها و پایگاه‏های انترنتی دراین زمینه، پرداخته است.
روزنامه‏ی افغانستان؛ در سرمقاله‏ای تحت عنوان”پایان بحران ریاست پارلمان دوم” به مساله‏ی تعیین رییس مجلس نمایندگان پرداخته است.
به تصریح افغانستان، شکست‏های پیاپی مجلس نمایندگان برای انتخاب رییس، با پرسش و اعتراض‏های مردمی و محافل سیاسی روبه رو بود؛ اما مجلس با انتخاب دیروز خویش اعتبار خویش را بازیافت.
به تاکید افغانستان، پارلمان نشان‏داد که از دو گزینه‏ی مخالفت با حکومت و یا طرفداری از حکومت، راه سومی را انتخاب نماید که به نفع مردم باشد.
سرمقاله‏نویس افغانستان بدین باور است که عملکرد دیروز مجلس نمایندگان بیانگر اراده‎‏ی قاطع این مجلس در امر انجام وظیفه و فایق آمدن بر مشکلات می‏باشد.
به تاکید روزنامه، انتخاب رییس مجلس نمایندگان از یک قوم خاص به معنای شکستن طلسم‏های تاریخی در این سرزمین است.
افغانستان، در پایان نگاشته است که عملکرد اخیر مجلس نمایندگان امیدواری مردم را بیشتر ساخته است تا ضعف‏های مجلس پیشین دوباره تکرار نشود.
سرمقاله‏ای روزنامه‏ی 8صبح نیز ویژه‏ای همین موضوع است. روزنامه ذیل عنوان “بالاخره رییس پارلمان از روی ناچاری برگزیده شد” نوشته است که پس از یک ماه کشمکش بر سرگزینش رییس و ناکامی کمیسیون حل بن بست رییس، نمایندگان در نشست دیروز خویش از سر ناچاری به انتخاب یک فرد “ازبک تبار” به عنوان رییس مجلس تن دادند.
سرمقاله نویس 8صبح به طنز نوشته است که راه آسان و بی‏هزینه‏ای که زمان‏گیر و جنجالی هم نیست. مبارک و میمون باد!
روزنامه، احتمال داده است که معاونان و منشی‏ها نیز به همین شیوه انتخاب خواهد شد.
به تاکید 8صبح، گزینش یک نماینده ازبک تبار ناشی از وفاق ملی نه؛ بل ناشی از عدم توافق ملی بود که خود را به “نفرت انگیزترین” شکل نشان داد.
به نوشته‏ی 8صبح، مردم مدیون این تصمیم مجلس نیست و فردی که به عنوان رییس انتخاب شده، در عمل درایت خویش را نشان خواهد داد.
روزنامه‏ی ماندگار؛ در سرمقاله‏اش ذیل عنوان “بن‌بست پایان یافت؛ اما…” نوشته است که سر انجام رییس مجلس نمایندگان انتخاب شد و مجلس از “سرگیچه” و “واماندگی” رهایی یافت.
سرمقاله نویس ماندگار، انتخاب رییس را در عالم “بی‏چارگی” نمایندگان، “غنیمتی بزرگ” خوانده است.
ماندگار نوشته است نمایندگان وابسته به حکومت، با این امر مخالف بودند و به بهانه‏ای بی‏کفایتی آقای عثمانی رییس موقت، مجلس را ترک کردند.
به تصریح ماندگار، این گزینش را تنها می‏توان به لحاظ عاطفی و نجات از بند قوم‏گرایی قابل تقدیر دانست و انتخاب یک فرد ازبک تبار با قطعیت آرا، می‏تواند “افسانه بازی‏های” قومی را پایان دهد.
به باور سرمقاله نویس ماندگار، اگر این بار نیز رای سری می‏بود، نمایندگان وابسته به دولت با استفاده از آرای سفید و باطل، سرنوشت آقای ابراهیمی را به گونه‏ی دیگر رقم می‏زدند.
در فرجام، روزنامه هشدار داده که گزینش رییس، پیامدهای منفی و مثبت را به همراه خواهد آورد.
ویب‏گاه رادیوآزادی؛ در گزارشی زیر عنوان “اعضای ولسی جرگه بالاخره موفق به انتخاب رییس دایمی این مجلس شدند” به مساله انتخاب رییس این مجلس پرداخته است.
آزادی نگاشته است که براساس طرح کمیسیون حل بن‏بست انتخاب رییس، آقای ابراهیمی که یک شخص ازبک تبار می‏باشد در نتیجه‏ی انتخابات علنی از میان 173 نماینده مجلس 169 رای را بدست آورد.
آزادی در پایان با طرح این پرسش که آقای ابراهیمی در گذشته شخصیت سرشناس نبود، آیا توانایی پیشبرد کارهای مجلس نمایندگان را خواهد داشت؟ به نقل یکی از نمایندگان مجلس نوشته است که اگر وی در قضایا بی‏طرفی خود را حفظ نماید، اعضای مجلس با او همکاری خواهند کرد.
ویب‏گاه دیوچه وله؛ در گزارشی تحت عنوان “عبدالروف ابراهیمی به حیث رییس ولسی جرگه انتخاب شد” به چگونگی انتخاب آقای ابراهیمی، واکنش‏های شماری از افراد مطرح مجلس و اندکی به سابقه‏ی سیاسی وی پرداخته است.
دویچه وله نگاشته است، آقای ابراهیمی پس از انتخاب شدن به عنوان رییس، وعده داده که در نظرگرفتن “منافع ملی” برای وی در اولویت قرار دارد.
به گزارش دویچه وله، آقای ابراهیمی، در دوران جهاد عضو حزب اسلامی بود؛ اما بعدا به جنبش ملی اسلامی پیوست و تاکنون به این حزب وفادار مانده است.
گزارش افزوده است که آقای ابراهیمی در دور قبلی تقنینی نیز نماینده مجلس بود؛ اما در جلسات به ندرت سخن می‏زد و در رسانه‏ها نیز کمتر ظاهر می‏شد.
به تصریح دویچه وله، آقایان قانونی، سیاف و محقق، گزینش آقای ابراهیمی را به عنوان رییس مجلس تبریک گفته و از پایان بن‏بست یک‏ماهه ابراز رضایت کرده اند.
دویچه وله به نقل از یک نماینده‏ی ازبک تبار نوشته است که هر گاه آقای ابراهیمی در ریاست مجلس دچار لغزش شود، آن را لغزش تمامی نمایندگان ازبک بر خواهد شمرد.
ویب‏گاه بی بی سی، در گزارشی تحت عنوان ” رییس مجلس نمایندگان افغانستان انتخاب شد” نیز به موضوع انتخاب رییس مجلس پرداخته است.
به گزارش بی بی سی، این انتخاب بر اساس طرح کمیسیون حل بن‏بست رییس، صورت گرفت.
گزراش‏گر بی بی سی در این گزارش خاطر نشان ساخته که در یکی از طرح‏های پیشنهادی مجلس انتخاب یک فرد از اقلیت‏های قومی به عنوان رییس آمده بود؛ اما در نشست دیروز مجلس، این کمیسون مشخصا پیشنهاد کرد که یکی از نمایندگان “ازبک تبار” به ریاست مجلس نامزد گردد.
ویب‏گاه خبری ایرکا؛ در گزارشی تحت عنوان ” رییس ولسى جرگه انتخاب گردید” نوشته است که حاجی عبدالروف ابراهیمی به صورت “توافقی” به عنوان رییس مجلس تعیین گردید.
به گزارش ایرکا؛ براساس اصول وظایف داخلی مجلس، انتخابات باید سری برگزار گردد.
به تصریح این پایگاه خبری، رییس جدید مجلس نمایندگان تاکید کرده باید قوانینی در مجلس تصویب گردد که با آموزه‏های اسلامی در تناقض نباشد.
به گزارش ایرکا، عبدالروف ابراهیمی گفته است که شایسته این پست نبود؛ اما این که از سوی نمایندگان مورد اعتماد قرار گرفت و نمایندگان با وی، همکار نیز باشند.

Please follow and like us:
0

0 پیام‌

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial