نوید تازه؛ افزایش شصت درصدی صادرات افغانستان

در میان خبرهای انتحار و انفجار و برداشت های جنگ زده و بحران دیده، سرانجام خبر نوید بخشی نیز اعلام شد. بر اساس گفته های مسوولان اتاق های تجارت و صنایع کشور، میزان صادرات در چهارماه نخست سال جاری خورشیدی، بیشتر از شصت درصد افزایش یافته است. رییس اتاق های تجارت و صنایع کشور از افزایش شصت و یک درصدی میزان صادرات کشور خبرداد و تاکید کرد: در چهار ماه نخست سال جاری خورشیدی صادرات کشور به ارزش مجموعی بیش از 135 میلیون دالر افزایش یافته است.

رییس اتاق های تجارت و صنایع کشور از افزایش شصت و یک درصدی میزان صادرات کشور خبرداد و تاکید کرد: در چهار ماه نخست سال جاری خورشیدی صادرات کشور به ارزش مجموعی بیش از 135 میلیون دالر افزایش یافته است.
محمد قربان حقجو روز گذشته در یک نشست خبری در کابل، اظهار داشت: در ربع اول سال جاری خورشیدی میزان صادرات کشور به ارزش مجموعی بیش از 135 میلیون دالر افزایش داشته که این صادرات در ربع اول سال گذشته به ارزش 52 اعشاریه 4 میلیون دالر بود. نظر به سنجش احصایه مرکزی صادرات سال جاری شصت و یک در صد افزایش را نشان می دهد.
رییس اتاق‏ های تجارت کشور با اشاره به این که در مدت چهار ماه اخیر، 83 در صد صادرات افغانستان به پاکستان صورت گرفته است گفت: اگر مشکلات ترانزیتی میان افغانستان و کشورهای همسایه حل گردد، صادرات کشور در سال جاری به یک هزار و ۵۰۰ میلیون الی 700 میلیون دالر افزایش خواهد یافت.
به تصریح حقجو، در برابر واردات کشور در ربع اول سال جاری به یک ملیارد و 45 میلیون دالر می رسد که این رقم تقریبا 87 درصد کسر بلانس تجارت را نشان می دهد.
رییس اتاق های تجارت کشور، همچنان از متوقف شدن دور جدیدی از کالاهای بازرگانی افغان در بندر پشاور خبرداد و گفت: نو صد کانتینر کالاهای تجاری که 110 آن گوشت بوده و متباقی آن روغن و شکر می باشد، بیش از یک هفته است که در پشاور پاکستان متوقف شده است.
حقجو هشدار داد که اگر این مشکل از طریق وزارت مالیه و تجارت کشور پیگیری و حل نشود، منجر به افزایش بهایی مواد غذایی در بازارهای کشور خواهد شد.
همچنان خانجان الکوزی؛ معاون اتاق های تجارت یگانه علت افزایش صادرات را بلند رفتن قیمت گیاه شیرین بویه در هند عنوان نموده گفت: افغانستان بهترین و با کیفیت ترین شیرین بویه داشته که روزانه بیست الی سی تن از طریق هوایی به هند صارد می گردد.
الکوزی افزود: به این معنا نیست که صادرات کشور پیشرفت نموده؛ زیرا سال گذشته نسبت به همه سال ها به سبب این که بارش و سیلاب های پاکستان را تهدید نموده بود به صدها کانتینر انگور تجار ملی آسیب دیده است.
این اظهارات در حالی صورت می گیرد که در سال های اخیر، مسوولان از کاهش سرمایه گذاری در کشور ابراز نگرانی کرده بودند و نیز پاکستان تا هنوز به صورت کماکان اجازه ورود کالاهای بازرگانی را به افغانستان نداده است.

0 پیام‌