نوروز؛ محور همگرایی منطقه ای

«آینده سرزمین ‎های ما در گرو همگرایی و همکاری منطقه ‎ای است. بدون همکاری و هم‎ سویی، نمی ‎توانیم مشکلات و معضلات موجود را در منطقه خود حل و یا دور کنیم. آرزوی من این است تا بتوانیم با تعمیق و توسعه این همکاری‎ ها، در منطقه خود صلح، امنیت و شکوفایی را به ارمغان آوریم.» این، بریده‎ ای از سخنان رییس ‎جمهور کرزی در مراسم افتتاحیه جشن بین ‎المللی نوروز در کابل بود. در این جشن که رهبران کشورهای ایران، پاکستان و تاجیکستان، معاونان نخست ‎وزیران ترکمنستان، قرغیزستان، معاون

«آینده سرزمین ‎های ما در گرو همگرایی و همکاری منطقه ‎ای است. بدون همکاری و هم‎ سویی، نمی ‎توانیم مشکلات و معضلات موجود را در منطقه خود حل و یا دور کنیم. آرزوی من این است تا بتوانیم با تعمیق و توسعه این همکاری‎ ها، در منطقه خود صلح، امنیت و شکوفایی را به ارمغان آوریم.»

این، بریده‎ ای از سخنان رییس ‎جمهور کرزی در مراسم افتتاحیه جشن بین ‎المللی نوروز در کابل بود. در این جشن که رهبران کشورهای ایران، پاکستان و تاجیکستان، معاونان نخست ‎وزیران ترکمنستان، قرغیزستان، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد و نمایندگان سایر کشورهای حوزه نوروز و سازمان ‎های بین ‎المللی و منطقه ‎ای شرکت کرده بودند، بیش‎تر از همه بر همگرایی منطقه‎ ای و مبارزه با افراطی‎گری تأکید شد.

آقای کرزی در این جشن به جایگاه نوروز در میان کشورها پرداخت و گفت که نوروز در زندگی، تاریخ و ادبیات سرزمین‎های آسیای ‎میانه و در تمام زبان‎های رایج این کشورها جایگاه بسیار شایسته ‎ای دارد.

در حقیقت آقای کرزی در نخستین بخش از سخنان خویش، اذهان مخاطبان خود را آماده می‎کرد تا نه تنها به جشن نوروز به عنوان یک جشن طبیعی و تفریحی بنگرند؛ بلکه این جشن را محوری برای همگرایی نیز بدانند.

وی لایه ای دیگری از سخنان خویش را گشود و گفت: «ما صاحبان یک تمدن بزرگ می‎باشیم، این اشتراک تاریخی تمدنی همراه با مشترکات جغرافیایی و مردمی، به باور من، می‎توانند بنیاد همیاری و همدلی نیرومندی را میان کشورهای ما برای یک آینده بهتر بسازند. تمدن منطقه ما، محصول همزیستی، فعالیت و آفرینش‎های علمی و فرهنگی فرزانگان کشورهای ما است. همه ما، صاحبان تمدن کهن سال این منطقه می‎باشیم و به آن می‎بالیم».

آقای کرزی در بخش اصلی سخنان خویش تأکید کرد؛ آینده سرزمین ‎های حوزه برگزاری نوروز در گرو همگرایی و همکاری منطقه ‎ای است و گفت که بدون همکاری و هم‎ سویی میان این کشورها، مشکلات منطقه حل نخواهد شد.

به نظر می‎رسد، این سخنان آقای کرزی اشاره ظریفی بود بر این که جشن بین ‎المللی نوروز را که اساساً یک جشن فرهنگی است و ریشه در سنت دیرینه مردم این حوزه دارد، می تواند به یک پیمان فرهنگی، اقتصادی و سیاسی تبدیل کرد؛ اشاره‎ ای که پس از وی، حسن روحانی؛ رییس ‎جمهوری اسلامی ایران به گونه ‎ای واضح ‎تر از آن یاد کرد.

آقای روحانی با بیان این که این امکان وجود دارد؛ از رویدادهای فرهنگی و مردمی نوروز، برای بهبود روابط سیاسی و اقتصادی استفاده شود، گفت: «ما می‎توانیم پایه ‎گذار یک اتحاد جامع منطقه ‎ای باشیم که توسعه و پیشرفت ملت‎ها هدف مشترک آن باشد و کیفیت زندگی در منطقه را ارتقا دهیم».

وی نیز با اشاره به جشن بین ‎المللی نوروز به تقویت همدلی کشورهای حوزه نوروز اشاره کرد و گفت: «ما به عنوان سران کشور‎هایی که بر سر سفره نوروز نشسته ‎ایم، باید به سنت‎ها و فرهنگ ملت‎های خود اقتدا کنیم؛ یعنی به سنت ملت‎های خود که در نوروز از خانه غبارروبی می‎کنند، از دولت‎های خود نیز غبار روبی کنیم، غبار کینه و کدورت را بزدایم، پایه‎ های آشتی و هم‎زیستی و همدلی را تقویت کنیم و درخت دوستی را بنشانیم».

وی گفت: «اعتدال طبیعت بدون اعتدال سیاست بی فروغ است، نمی توان در منطقه که گروهی ولو اندک بر طبل جنگ می‎کوبند و تخم خشم می‎کارند از اعتدال سخن گفت در حالی‎که افراط گرایی قربانی می‎گیرد».

در همین حال، رییس ‎جمهوران تاجیکستان و پاکستان نیز با استفاده از فرصتی که به مناسبت جشن‎ بین ‎المللی نوروز فراهم شده بود، از تداوم همکاری‎های منطقه‎ ای و در پیش گرفتن راه اعتدال سخن گفتند.

امام ‎علی رحمان؛ رییس ‎جمهور تاجیکستان گفت: «ما و شما خوب می‎دانیم که خداوند بزرگ و بی‎نیاز امت مسلمان را امت وسط خوانده است و وسط بیانگر سلسله صفت‎های والا و فضلیت‎ها است. وسط و اعتدال رای خرد، سازندگی، رشد و سعادت انسان‎ها می باشد. برعکس، افراط و تفریط در پندار، گفتار و کردار، بنیاد تمدنی و فرهنگی جامعه را خلل‎دار نموده، موجب بدبختی‎ها و فاجعه‎های انسانی می‎گردد».

ممنون حسین؛ رییس ‎جمهور پاکستان در این مراسم گفت که پاکستان به روابط دوستانه با کشورهای همسایه و تمام کشورهای منطقه متعهد است و به تلاش‎های خویش به منظور حمایت از گسترش صلح، توسعه و رفاه مشترک ادامه می‎دهد.

بدون تردید، نوروز، بستر مناسبی برای همگرایی کشورهای منطقه است و ظرفیت بزرگی برای توسعه روابط بین‎ این کشورها دارد؛ اما متأسفانه در طی سال‎های متمادی این غنیمت بزرگ دست‎کم گرفته شده است. انتظار می‎رود که سخنان رهبران این حوزه در جشن امسال، آغازی باشد برای پررنگ شدن نقش نوروز به عنوان یک محور بزرگ همگرایی در منطقه.

Please follow and like us:
0

0 پیام‌

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial