تازه‌ها:

نشست علمای دینی در خصوص صلح؛ آیا کار شکنی ها پایان می یابد؟

علمای افغان اصرار دارند تا این نشست را به هرشکل ممکن و در آینده نزدیک در کابل برگزار نمایند؛ زیرا به باور آگاهان این نشست اگر نتواند هیچ نتیجه‌ ای خاصی را در جهت بازگشایی دروازه صلح با مخالفان به همراه داشته باشد، دست‎کم در روشنی اذهان جوانان و نوجوانانی کمک خواهد کرد که فریب گروه‎ های دهشت افکن و سازمان‌های استخباراتی منطقه را خورده و در ناامنی‌ها دست دارند. بدون تردید، نفوذ گسترده ‌ای علمای در بین جوانان، می‌تواند کمک کند تا آنها از همکاری با مخالفین مسلح دولت دست بردارند و از کشتار افراد ملکی پرهیز نمایند.

کابل ماه آینده میزبان نشستی است که انتظار می‌رود در جهت برقراری صلح، امنیت و ثبات در افغانستان و منطقه موثر باشد. نشستی که قرار است با شرکت حدود 500 تن از علمای دینی افغانستان و پاکستان برگزار گردد. در این نشست، علمای دو کشور راه‌ های دست‌یابی به صلح و ثبات منطقه‌ ای را جستجو و نقش علما در این روند را ارزیابی خواهند کرد.
تاکید علمای دو کشور بر مستقل بودن این نشست از تلاش‌های دولت‎های دو کشور و اعلام حکومت افغانستان مبنی بر این که تنها آدرس مشخص حکومت برای پیشبرد برنامه‎ های صلح با مخالفان، شورای عالی صلح می‌باشد، گوش‌زد کننده‎ ای این مساله است که نشست آینده‎ علما در کابل، بیش‎تر یک نشست مشورتی می‌باشد؛ به ویژه این که علمای هر دو کشور تاکید کرده‎ اند، در این نشست مسوولیت علما در تامین صلح و ثبات را ارزیابی خواهند کرد و قرار نیست در آن علیه هیچ فرد یا گروهی خاصی موضع‎گیری صورت گیرد. آنان همچنین گفته‎ اند که در نشست ماه آینده کابل، علمای دو کشور در تلاش‌ها برای آوردن صلح و ثبات در منطقه، تنها خیر و صلاح مسلمانان را در نظر گرفته و بر اساس قوانین اسلامی تصمیم می‌گیرند.
با این وجود، از دیدار هیات هشت نفری شورای علمای افغانستان با علمای پاکستانی که هفته پیش رقم خورد و تصمیم‌های که در این دیدارها گرفته شد و نیز برخی گمانه زنی‌ها در مورد این نشست بر می‌آید که نشست کابل اگر نتواند به برقراری صلح و ثبات سراسری کمک نماید، حداقل به کاهش خشونت‌ها در افغانستان منجر می‎گردد.
از سوی دیگر، ارزیابی‌ها بر سمبولیک بودن این نشست تاکید داشته و آگاهان باور دارند که این نشست در تغییر مواضع پاکستان که بدون شک به عنوان قدرت تامین کننده ‌ای مخالفین دولت افغانستان، در گذشته نقش محوری را در بی‌نتیجه ماندن برنامه‎های صلح دولت افغانستان بازی کرده است، موثر نمی‌باشد.
این آگاهان هنوزهم نسبت به صداقت پاکستان در امر همکاری با حکومت افغانستان در برنامه صلح با مخالفان، بی‌اعتماد و بی‌باورند و معتقد هستند که اسلام‎آباد نه تنها خود در این زمینه همکاری نخواهد کرد؛ بلکه تلاش می‌کند، هرکوشش دیگری را نیز ناکام سازد.
البته که این بی‌اعتمادی چندان‌هم از واقعیت دور نبوده و عملکرد پاکستان در گذشته و حتا حال، موید این امر می‌باشد؛ چنانچه دیدیم هنوز هیات شورای علمای افغانستان به کابل نرسیده بود که کار شکنی‌ها در پاکستان آغاز شد. طاهر اشرفی رییس شورای علمای پاکستان در اظهاراتی، تغییر موضع صد و هشتاد درجه‎ای را نشان داد.
او گفت، اعلامیه گفتگوهای اخیر بین علمای دو کشور تحریف شده و آنها در این گفتگوها برسر تاریخ برگزاری نشست کابل توافق نکرده اند. او همچنین حضور طالبان در نشست مشترک علمای دوکشور، عدم صدور فتوا علیه این گروه و نیز عدم حمایت از حکومت افغانستان را از شرایط علمای پاکستان برای شرکت در این نشست اعلام کرد.
این در حالی است که پیش از او، یکی از علمای پاکستانی شرکت کننده در گفتگوهای علمای دو کشور، در کنفرانس خبری رسمی اعلام کرد که طالبان به نشست کابل دعوت نمی‌شوند و علمای پاکستان کارهای این گروه را در تضاد با آموزه‎ های اسلامی می‌داند. از سوی دیگر، هیات اعزامی علمای افغانستان نیز، گفته بود که برخی افراد مغرض درصدد تخریب نشست کابل و ممانعت از همکاری علمای دو کشور هستند.
با این حال، علمای افغان اصرار دارند تا این نشست را به هرشکل ممکن و در آینده نزدیک در کابل برگزار نمایند؛ زیرا به باور آگاهان این نشست اگر نتواند هیچ نتیجه‌ ای خاصی را در جهت بازگشایی دروازه صلح با مخالفان به همراه داشته باشد، دست‎کم در روشنی اذهان جوانان و نوجوانانی کمک خواهد کرد که فریب گروه‎ های دهشت افکن و سازمان‌های استخباراتی منطقه را خورده و در ناامنی‌ها دست دارند. بدون تردید، نفوذ گسترده ‌ای علمای در بین جوانان، می‌تواند کمک کند تا آنها از همکاری با مخالفین مسلح دولت دست بردارند و از کشتار افراد ملکی پرهیز نمایند.

0 پیام‌