نشست روسیه و ضرورت دیپلماسی فعال افغانستان

ضرورت جدی است که دستگاه دیپلماسی افغانستان فعال شود و حکومت وحدت ملی باید بکوشد تا از قرار گرفتن افغانستان به عنوان میدان رقابت‌ و کشاکش‌ قدرت‌های بین‌المللی و منطقه‌ای جلوگیری کند و کشورهایی که دغدغه حمایت از افغانستان را دارند باید حق حاکمیت ملی کشور را پاس دارند. حمایت از گروه‌های تروریستی و تشدید جنگ و خشونت به هیچ‌وجه به نفع ثبات منطقه نیست. انتظار می‌رود که مسیر برنامه‌ها عوض شود و به‌جای تقویت روحیه تقابل، مسیر برای تعامل و همکاری هموار گردد

یاسر فهیم

قرار است در 25 ماه جاری خورشیدی، مسکو میزبان نشستی در پیوند به روند صلح افغانستان باشد. این نشست، به ادامه دو نشست پیشین در حالی برگزار می‌شود که مقام‌های روسی روابط شان با گروه طالبان را تایید کرده‌اند؛ روابطی که برخی نگرانی‌ها را برانگیخته است.

در حدود یک‌ونیم دهه گذشته روس‌ها تقریباً در حاشیه قضایای افغانستان حضور داشت؛ اما در طی دوسال اخیر آنان تلاش کرده‌اند نقش بارزی در قضایای افغانستان اتخاذ کنند. به ویژه این که گزارش‌هایی از ارتباط تنگاتنگ مسکو و طالبان منتشر شده و نشست قبلی مسکو بدون حضور دولت افغانستان و با شرکت پاکستان که حامی اصلی طالبان عنوان می‌شود، صورت گرفت.

به نظر می‌رسد، روس‌ها تلاش می‌کنند تا حداقل بخشی از یک نیروی تأثیرگذار در جنگ افغانستان را با خود داشته باشد. در حال حاضر این نیرو،‌ طالبان است و بیش‌تر با این هدف توجیه می‌شود که طالبان با داعش در مقابله قرار دارد؛ داعشی که به آسیای مرکزی و روسیه تهدید جدی دانسته می‌شود.

روابط آشکار روسیه با طالبان در کنار روابط پیشین این گروه با پاکستان و برخی کشورهای عربی و منطقه، به این نگرانی‌ها دامن زده که طالبان در پی ترمیم وجهه بین‌المللی خود است و می‌کوشد از خود قباحت‌زدایی کند که گامی در راستای مشروعیت‌ یافتن این گروه و تهدید جدی برای دولت مرکزی افغانستان پنداشته می‌شود.

با این حال، کارشناسان می‌گویند که ضعف دیپلماسی و رفتار نگران‌کننده‌ای که در آغاز رهبران حکومت وحدت ملی در خصوص روابط با کشورهای پیرامون از خود نشان دادند؛ زمینه‌ساز چنین فرصتی برای طالبان گردید. متأسفانه حکومت افغانستان نتوانست اطمینان دهد که ثبات نیم‌بند کشور را می‌توانند حفظ کنند و به تعامل سازنده با کشورهای منطقه ادامه می‌دهند. آشفتگی در دستگاه سیاست خارجی وضعف شدید در مدیریت جنگ و صلح نیز به این شرایط کمک کرد. رییس دستگاه دیپلماسی که در شرایط حساس باید در پی لابی‌گری برای جلب حمایت‌های بیش‌تر بین‌المللی در خصوص جنگ افغانستان و منزوی کردن گروه طالبان می‌بود، در خط مقدم جنگ در شمال‌شرق کشور حضور یافت و تلاش کرد تا خود، مستقیم به سربازان روحیه دهد؛ اما وزارت دفاع برای مدت طولانی وزیر نداشت.

با این حال، ضرورت جدی است که دستگاه دیپلماسی افغانستان فعال شود و حکومت وحدت ملی باید بکوشد تا از قرار گرفتن افغانستان به عنوان میدان رقابت‌ و کشاکش‌ قدرت‌های بین‌المللی و منطقه‌ای جلوگیری کند و کشورهایی که دغدغه حمایت از افغانستان را دارند باید حق حاکمیت ملی کشور را پاس دارند. حمایت از گروه‌های تروریستی و تشدید جنگ و خشونت به هیچ‌وجه به نفع ثبات منطقه نیست. انتظار می‌رود که مسیر برنامه‌ها عوض شود و به‌جای تقویت روحیه تقابل، مسیر برای تعامل و همکاری هموار گردد و از هر اقدامی که برای صلح باعزت در افغانستان صورت می‌گیرد مورد استقبال افغان‌ها قرار خواهد گرفت.

0 پیام‌