موج تازه خشونت ها و فصل رقابت های انتخاباتی

افغانستان در یک شرایط حساس تاریخی قراردارد و افزایش خشونت‎ ها در این روزها به ویژه این که فصل رقابت‌های انتخاباتی آغاز شده، باید جدی‌تر گرفته شود. از جانبی‌هم، ناامنی و تداوم خشونت‌ها، روی اوضاع سیاسی و سایر عرصه ‌های زندگی مردم تأثیر منفی گذاشته است؛ لذا می ‌‎طلبد که نیروهای امنیتی کشور جدی‎تر از پیش در برابر تروریستان ایستادگی کنند و با تلاش و فداکاری بیشتر، حملات آنان را مهار نمایند.

پس از آن‌که گروه‌ های مسلح مخالف دولت شکست‌های سنگینی را در ماه ‌های اخیر، متحمل شدند؛ اکنون آنان با راه ‌اندازی عملیات «خیبر» در پی جبران این شکست‌ها برآمده‌ اند. از سویی‌هم، بار دیگر، راکت‌پراکنی‌های نظامیان پاکستانی بر بخش‌های شرقی کشور، افزایش یافته است؛ حتی این حملات با سفر لوی‌ درستیز پاکستان به کابل نیز در هفته گذشته، متوقف نشد.

بر بنیاد آنچه در سال‌های گذشته رخ داده؛ حملات تروریستی و دهشت ‌افکنی با فرارسیدن فصل بهار و تابستان افزایش پیدا می‌کند؛ اما آنچه امسال نگرانی‌ها را بیش‌تر کرده است، هم ‌زمانی این حملات با دوره کارزارهای انتخاباتی است؛ به ویژه این‌که در روزهای اخیر شاهد حملات مخالفان مسلح در بخش‌هایی از کشور از جمله کنسولگری هند در هرات و ولسوالی یمگان در بدخشان هستیم. بنابراین، اگر طرح‌های تروریستان که کمر به اخلال روند انتخابات بسته ‌اند، خنثی نشود، احتمال می‌رود این روند صدمه ببیند.

با این حال، به احتمال قوی، در عقب بسیاری از این حملات و تحرک‌های مخالفان مسلح، دست استخبارات بیگانه قرار دارد؛ زیرا استخبارات بیگانه و عمال آنان همیشه تلاش کرده تا مانع صلح و ثبات کشور شوند.

در این میان؛ اما وعده‌ های راحل شریف؛ لوی‌ درستیز پاکستان مبنی بر حمایت از انتخابات افغانستان و تأمین امنیت دو سوی خط دیورند در همکاری با افغانستان قابل تأمل است. وی در حالی در سفرش به کابل این وعده را داد که حملات راکتی نظامیان پاکستان از آن سوی خط دیورند همچنان مناطق شرقی کشور را هدف قرار می‌دهد و حتی این حملات بیش‌تر نیز شده است. همچنان یورش مخالفان مسلح به ولسوالی یمگان ولایت بدخشان و تصرف این ولسوالی نیز پس از سفر لوی ‌درستیز پاکستان به کابل صورت گرفته است؛ یورشی که کانال ارتباطی آن سوی مرزهای شرقی کشور است. بنابراین به نظر می‌رسد که این سفر هیچ نتیجه مثبتی نداشته است.

باور عمومی این است که عدم همکاری اسلام ‌آباد در راستای مبارزه با تروریزم با افغانستان دامن پاکستان را نیز خواهد گرفت؛چنانی‌که بخش‌هایی از پاکستان و حتی شهرهای مهم این کشور همانند کراچی هدف حملات تروریستی قرار می‌گیرند.

گذشته از همه، لازم است که نهادهای کشفی و اطلاعاتی کشور باید خلأهایی را که سبب نفوذ تروریستان و حملات هراس‎افکنی می شود، پیدا کنند و در صدد رفع آن برآیند. تردیدی نیست که گروه ‌های تروریستی برای رسیدن به اهداف شوم خود، ترفندهای گوناگونی را به منظور غافل نگهداشتن نیروهای امنیتی به کار می‎ گیرند؛ اما اداره‌ های کشف و اطلاعات باید اهداف آنان را در نطفه از بین ببرند.

روی‎هم‎رفته، افغانستان در یک شرایط حساس تاریخی قراردارد و افزایش خشونت‎ ها در این روزها به ویژه این که فصل رقابت‌های انتخاباتی آغاز شده، باید جدی‌تر گرفته شود. از جانبی‌هم، ناامنی و تداوم خشونت‌ها، روی اوضاع سیاسی و سایر عرصه ‌های زندگی مردم تأثیر منفی گذاشته است؛ لذا می ‌‎طلبد که نیروهای امنیتی کشور جدی‎تر از پیش در برابر تروریستان ایستادگی کنند و با تلاش و فداکاری بیشتر، حملات آنان را مهار نمایند.

Please follow and like us:
0

0 پیام‌

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial