معاون والی غزنی: یک چهارم مراکز رای دهی غزنی با چالش بلند امنیتی مواجه است

محمد علی احمدی؛ معاون والی غزنی و عضو شورای رهبری حزب انسجام ملی افغانستان با بیان این که یک ‎چهارم مراکز رأی ‎دهی ولایت غزنی با چالش بلند امنیتی مواجه است، گفت که نهادهای امنیتی متعهد به تأمین امنیت سراسری در هنگام برگزاری انتخابات در این ولایت هستند.  آقای احمدی در گفت‎وگوی ویژه با «انسجام» به چالش ‎های امنیتی فراراه برگزاری انتخابات در غزنی، آمادگی‎ های مسوولان، شور و گرمی انتخابات و تبلیغات انتخاباتی در این ولایت پرداخت و گفت، در مناطقی که سطح

محمد علی احمدی؛ معاون والی غزنی و عضو شورای رهبری حزب انسجام ملی افغانستان با بیان این که یک ‎چهارم مراکز رأی ‎دهی ولایت غزنی با چالش بلند امنیتی مواجه است، گفت که نهادهای امنیتی متعهد به تأمین امنیت سراسری در هنگام برگزاری انتخابات در این ولایت هستند.

آقای احمدی در گفت‎وگوی ویژه با «انسجام» به چالش ‎های امنیتی فراراه برگزاری انتخابات در غزنی، آمادگی‎ های مسوولان، شور و گرمی انتخابات و تبلیغات انتخاباتی در این ولایت پرداخت و گفت، در مناطقی که سطح تهدیدات در آن بالا است، مردم همکاری ویژه‎ ای با نیروهای امنیتی دارند و از آنان خواسته شده تا در کنار نیروهای امنیتی در تأمین امنیت مناطق خود سهیم باشند. مشروح این گفت‎وگو در ذیل آمده است:

جناب آقای احمدی! کم‎تر از یک‎ ماه از آغاز رسمی کارزارهای انتخاباتی کاندیداهای ریاست ‎جمهوری می‎گذرد؛ اما به نظر می‎رسد در این مدت بیش‎تر توجه به مرکز و شهرهای بزرگ بوده است؛ آمادگی‎ های مسوولان در ولایت غزنی چگونه است؟

به نام خدا و با درود بر خوانندگان انسجام! متأسفانه رویکرد فعلی که در کارزارهای انتخاباتی از سوی شماری از کاندیداهای ریاست ‎جمهوری که بیش‎تر توجه آنان متمرکز به پایتخت و شهرهای بزرگ کشور است، اشتباه می‎باشد. حال آن‎که بیش‎ترین جمعیت کشور در روستاها و خارج از شهرها زندگی می‎کنند. این رویکرد موجب نگرانی ما در خصوص نهادینه شدن دموکراسی در کشور شده است. در همه ‎جای دنیا در کارزارهای انتخاباتی رسم بر این است؛ کسانی که علاقه‎ مند به کسب رأی و جلب نظر مردم هستند در میان توده‎ ها و قشرهای کلان مردمی حضور پیدا می‎کنند تا از این طریق هم خواست و دیدگاه‎ های مردم را نسبت به خود و دولت آینده دریابند و هم از سوی دیگر پایگاه‎های رأی را به سوی خود متمایل سازند. متأسفانه تاکنون کم‎تر کاندیدای به این امر مهم توجه کرده است.

ولایت غزنی، یکی از ولایت‎های مهم، استراتژیک و نزدیک به پایتخت است که ساکنان آن در تاریخ کشور همواره نقش تأثیرگذاری در جهت‎دهی و تعیین سرنوشت سیاسی کشور داشته ‎اند. در ولایت غزنی نزدیک به چهارصد مرکز رأی ‎دهی داریم که از این میان، دوصد مرکز آن در مناطق و شرایط کاملاً امن موقعیت دارند و تمام کاندیداها و هواداران آنان می‎توانند دست به تجمع، گردهمایی و برگزاری همایش‎ها بزنند؛ اما این‎که کاندیداهای محترم علاقه ‎مندی حضور در جمع مردم را ندارند به نظرم برمی‎گردد به رویکرد و باور آنان به انتخابات و پایگاه‎ های رأی که آنان متصور هستد.

از امنیت انتخابات یادآوری کردید؛ همچنان که شما نیز در جریان هستید ناامنی از بزرگ‎ترین چالش‎ها و نگرانی‎های مردم و دولت در برگزاری یک انتخابات شفاف، آزاد و سراسری عنوان می‎شود و غزنی یکی از ولایت‎های ناامن کشور است؛ چه برنامه ‎ای برای تأمین امنیت روند انتخابات در این ولایت روی دست گرفته شده است؟

ولایت غزنی با چهارصد مرکز انتخاباتی و بیش از 700 هزار رأی ‎دهنده در بخش‎هایی از مناطق خود با مشکل ناامنی مواجه است. وضعیت امنیتی ولایت غزنی را می‎توانیم به سه کتگوری دسته ‎بندی کنیم. کتگوری اول شامل مناطقی می‎شود که امنیت آن به صورت صد در صد تأمین است و هیچ ‎گونه تهدیدی در این مناطق از سوی مخالفان مسلح دولت متصور نیست و این مناطق شامل ولسوالی‎های جاغوری، مالستان، ناهور، خواجه‎ عمری، جغتو و دهک می‎شود. در کتگوری دوم امکان یک سلسله تهدیدات وجود دارد؛ اما خوشبختانه نظر به فیصله‎ ای که از سوی حکومت مرکزی صورت گرفته نهادهای امنیتی در این مناطق به حالت آماده‎ باش و آماده خنثی سازی و دفع هرگونه تهدید امنیتی قرار دارند؛ اما کتگوری سوم که تقریبا یک چهارم مراکز رای‎دهی را به خود اختصاص می‎دهد در سطح بالایی از تهدیدات امنیتی قرار دارد که شامل مناطقی از ولسوالی‎های ناوه، گیرو، خوانی و رشیدان می‎باشد؛ اما نهادهای امنیتی در ولایت غزنی متعهد به تأمین امنیت سراسری در هنگام برگزاری انتخابات در این ولایت هستند.

در مناطقی که سطح تهدیدات در آن بالا است، مردم همکاری ویژه‎ای با نیروهای امنیتی دارند و از آنان خواسته شده تا در کنار نیروهای امنیتی در تأمین امنیت مناطق شان سهیم باشند.

با توجه به چالش‎های امنیتی که ولایت غزنی را تهدید می‎کند، روحیه مردم در این ولایت در مورد انتخابات چگونه است؟ آیا شور و شعف اشتراک در انتخابات به غزنی هم رسیده است؟

با وصف تبلیغات رسانه ‎ای گسترده در خصوص ناامنی ولایت غزنی ما شاهد حضور پرشور مردم در مراکز توزیع کارت رأی‎دهی در جریان سه ماه گذشته بودیم؛ حتی در مناطقی که گفته می‎شد سطح ناامنی در آن بسیار بالا است مردم کارت رأی‎دهی دریافت کردند. در شماری از ولسوالی‎های غزنی بین 5 تا 10 هزار کارت رای‎دهی توزیع شده و این نشان از شور و شعف مردم برای اشتراک در انتخابات سال آینده است. مردم ولایت غزنی با تمام مشکلاتی که دارند، با دقت تمام برنامه‎های کاندیداها را تعقیب می‎کنند، چون باورمندی عام بر این است که انتخابات یگانه راه در بیرون کشیدن کشور از جنگ، فقر و نابرابری است.

مردم در ولایت غزنی، تا چه ‎اندازه از برنامه‎ های کاندیداهای ریاست‎جمهوری اطلاعات دارند؟ آیا اصلاً کاندیداها برنامه‎ های خود را برای مردم این ولایت تشریح کرده‎ اند؟

یکی از مهم‎ترین دستاوردهای ده سال گذشته رشد و گسترش خدمات مخابراتی و رسانه‎ های جمعی در سطح کشور است. مردم ولایت غزنی هم با استفاده از شبکه‎ های تلویزیونی، ایستگاه‎ های رادیویی و نشرات چاپی به طور متواتر برنامه ‎های کاندیداهای ریاست‎جمهوری را دنبال می‎کنند؛ اما بی‎علاقگی کاندیداها در تشریح برنامه ‎های خود برای مردم ولایات مانع بزرگی در راستای نهادینه شدن فرهنگ دموکراسی است. متاسفانه شماری از کاندیداها، افغانستان را در کابل می‎بینند. این در حالی است که پایه‎ های اصلی دموکراسی در درون توده ‎ها است، اصلا دموکراسی یعنی حاکمیت مردم بر مردم. باور من بر این است که هر کاندیدایی که بتواند در درون توده‎ ها نفوذ کرده و برنامه ‎های خود را تشریح کند، نه تنها پیروز انتخابات خواهد بود؛ بل‎که در دوره حکومت‎داری خود نیز موفق خواهد بود. ناامنی یکی از دلایل عدم سفر کاندیداها به ولایت‎ها است؛ اما دلیل دوم باور شماری از کاندیدان و هواداران آنان به فرهنگ تقلب، فساد و خرید رأی می‎باشد که این رویکرد کاملا اشتباه و خیال خام است. بهتر این خواهد بود که اگر خود کاندیدان نمی‎توانند به ولایات سفر کنند نمایندگان با صلاحیت خود را بفرستند. در غیر این هرگزینه دیگری که باشد نمی‎تواند مشروعیت رای شان را تضمین کند.

به عنوان آخرین پرسش، جناب آقای احمدی! اساسی‎ ترین معضل در برابر انتخابات در غزنی چیست؟

مهم‎ترین چالش انتخابات ١٣٩٣ در ولایت غزنی ناامنی و تهدیدات مخالفین، عدم آگاهی عام مردم از برنامه ها و سیاست های کاندیداها، کم باوری توده‎ های مردم به شفافیت انتخابات، حاکم شدن فضای معامله‎ گری در تعاملات انتخابات و نبود فضای رقابت سالم توأم با آگاهی‎ دهی از جانب کاندیداها و کمیسیون مستقل انتخابات است.

سپاس از شما جناب آقای احمدی!

0 پیام‌