مشاور رییس جمهور: مردم افغانستان اراده استوار دارند و نمی‏گذارند گذشته تکرار شود

نوروزعلی اعتمادی؛ مشاور ریاست جمهوری و عضو شورای رهبری حزب انسجام ملی افغانستان در “همایش گرامیداشت از سالروز خروج ارتش سرخ و قیام سوم حوت مردم کابل” ضمن بررسی اوضاع و شرایط آن وقت کشور و شادباش گفتن بیست و چهارمین سالروز خروج ارتش سرخ افزود: «آمدن ارتش سرخ به افغانستان بدون هماهنگی با جامعه جهانی بود.» وی با مقایسه یورش شوروی سابق در دهه های 80 – 90 میلادی و حضور نیروهای بین المللی پس از سال 2000 میلادی گفت که اکنون مردم افغانستان اراده استوار دارند و نمی گذارند که کشور به گذشته برگردد و این دو خروج با هم کاملا متفاوت است.

در همایشی که به مناسبت گرامی داشت از بیست و چهارمین سالروز خروج ارتش سرخ شوروی سابق از افغانستان و قیام سوم حوت مردم کابل در دفتر مرکزی حزب انسجام ملی برگزار گردیده بود، شماری از شخصیت های جهادی، سیاسی، فرهنگی، اعضای شورای رهبری حزب انسجام ملی و شمار کثیری از جوانان و دانشجویان اشتراک نمودند.
حجت‎الاسلام نوروزعلی اعتمادی؛ مشاور ریاست جمهوری و عضو شورای رهبری حزب انسجام ملی افغانستان در این همایش ضمن بررسی اوضاع و شرایط آن وقت کشور و شادباش گفتن بیست و چهارمین سالروز خروج ارتش سرخ افزود: «آمدن ارتش سرخ به افغانستان بدون هماهنگی با جامعه جهانی بود.» وی با مقایسه یورش شوروی سابق در دهه های 80 – 90 میلادی و حضور نیروهای بین المللی پس از سال 2000 میلادی گفت که اکنون مردم افغانستان اراده استوار دارند و نمی گذارند که کشور به گذشته برگردد و این دو خروج با هم کاملا متفاوت است.

به گفته مشاور ریاست جمهوری، شرایط دو خروج کاملا از هم متفاوت است؛ زیرا در این دوره مردم با اندیشه سیاسی تصمیم می گیرند، در حالی که قبلا تصمیم ها توسط فرمان گرفته می شد.
وی اظهار داشت: «توکل به خدا، وحدت ملی و اعتماد به نفس سه عامل اصلی برای عبور موفقانه از آنچه مشکلات پس از 2014 خوانده می‎شود، هستند.»
مردم افغانستان همیشه در برابر استبداد ایستاده اند
حجت الاسلام استاد امیرمحمد باذل؛ رییس شورای ولایتی میدان وردک حزب انسجام ملی افغانستان از دیگر سخنرانان این همایش بود. وی با ضمن ابراز تهنیت در خصوص بیست و ششم دلو؛ سالروز خروج عساکر ارتش سرخ از افغانستان، آن را برگ زرینی در تاریخ معاصر کشور خواند.


آقای باذل مردم افغانستان را یکی از شجاع ترین و دلیرترین مردمان جهان عنوان کرد که همواره در برابر ظلم، تعدی و استبداد ایستادگی کرده اند.
وی حکومت وقت را یک حکومت مستبد، خودکامه و غیرمردمی خواند که هرگونه حرکت های آزادی خواهانه را برای مردم مسدود کرده بود و همین امر را زمینه شکل گیری حرکت های مردمی و آغاز مبارزات آزادی خواهانه عنوان کرد.
آقای باذل وحدت ملی را از دستاوردهای بزرگ جهاد ملت افغانستان عنوان کرد و گفت: “نباید این دستاورد بزرگ را از دست دهیم.” وی قوم گرایی و فرقه گرایی را اساس مشکلات یک جامعه خواند و بر ضرورت حفظ وحدت ملی تاکید نمود.
زنان همگام با مردان مبارزه کردند
حبیبه صادقی؛
معاون کمیته امور زنان حزب انسجام ملی افغانستان در این همایش گفت که در قیام سوم حوت، همه اقشار به ویژه افراد پایین دست جامعه اشتراک داشتند. خانم صادقی، قیام سوم حوت را نقطه عطف در تاریخ جهاد مردم افغانستان خواند که پس از آن قیام های دیگری را در پی داشت.
وی نقش زنان را در قیام سوم حوت ستود و گفت زنان همگام با مردان در پیروزی این جهاد جنگیدند و مبارزه کردند. بانو صادقی گفت زنان افغان در تمام برهه های تاریخ این سرزمین نقش خود را به گونه مناسب بازی کردند.
حسین جوهری و هادی صالح از اعضای کمیته فرهنگی و معرفه رضایی و محمد رضا محسنی از اعضای کمیته سیاسی شورای ولایتی کابل حزب انسجام ملی افغانستان نیز با قرائت مقاله های به بررسی زوایای مختلف پیروزی جهاد مردم افغانستان پرداختند.

0 پیام‌