مرور نشریات چاپ کابل – یکشنبه 22 جوزا

برایند سفر رییس جمهور کرزی به پاکستان و گشایش کمسیون مشترک صلح میان هر دو کشور، محور اصلی بحث شماری از روزنامه های چاپ کابل است. عناوین مهم رسانه ها، جهان سرگردان دروغ دیگر، گامی برای رسیدن به صلح، کمسیون مشترک صلح افغانستان و پاکستان بر اساس کدام مشترکات کار خواهد کرد، پاکستان به خواست های افغانستان پاسخ مثبت داد و …، می باشد. با این که برخی روزنامه های چاپ کابل موضع منفی گرفته و در صداقت پاکستان تردید دارند؛ اما بدون تردید، سفر رییس جمهور کرزی به پاکستان، این بار دست آوردهای خوبی داشت

“مرور نشریات”، نگاهی به مطالب مهم رسانه‏ های چاپ کابل و در مواردی شماری از پایگاه‏ های انترنتی است. ویب‏گاه انسجام ملی با بررسی این رسانه ‏ها، فشرده‏ مطالب مهم و کلیدی روز را با بیان ساده، همه روزه در صفحه‏ خود بازتاب می‏دهد. شما می‏توانید موضع‏ گیری رسانه‏ ها را در این سایت دریابید و از تحلیل‏های مهم در باره رویدادهای افغانستان آگاه شوید؛ و نیز، “مرور نشریات” را روی صفحه‏ فیس بوک خود، از همه زودتر بخوانید.
عنوان ها: “جهان، سرگردان یک دروغ دیگر”، “گامی دیگر برای رسیدن به صلح”، “کمیسیون مشترک صلح افغانستان و پاکستان براساس چه مشترکاتی کار خواهد کرد؟”، “جهش در اذهان عامه در ایالات متحده امریکا و ترک افغانستان” و “وحید عمر: پاکستان به خواست های افغانستان پاسخ مثبت داد”.
روزنامه ماندگار؛ در سرمقاله ای ذیل عنوان “جهان، سرگردان یک دروغ دیگر” نگاشته که کمیسیون مشترک صلح افغانستان و پاکستان، کارش را به گونه‌ رسمی به اشتراک حامد کرزی و هیات همراه آن در پاکستان آغاز کرد. در این نشست، بار دیگر مسوولان افغانستان و پاکستان تاکید بر مکررات کردند و از همکاری مشترک برای برقراری صلح در دو کشور به ‌ویژه در افغانستان سخن گفتند.
به تاکید روزنامه، در زمان های گذشته، پاکستان، افغانستان را عمق استراتژیک خود می دانست و تلاش های زیادی را انجام داد تا نفوذ لازم را در کشور ما داشته باشد.
به تصریح ماندگار، وقتی که گفته می ‌شود شخصیت‌های بلند پایه‌ یی در ارتش، دست ‌نشاندگان پاکستان می‌ باشند، دیگر از کدام ارگان انتظار باید داشت تا جلو آن کشور را بگیرد. در چنین وضعیتی، دیده می‌ شود که کمیسیون مشترک صلح بین پاکستان و افغانستان، هیچ ارزشی ندارد، مگر اینکه جهان به آن بهانه، سرگردان یک دروغ دیگر شود.
روزنامه افغانستان؛ ذیل عنوان “گامی دیگر برای رسیدن به صلح”، گشایش کمیسیون مشترک صلح میان افغانستان و پاکستان را گامی دیگر به سوی صلح خوانده و تاکید کرده که هرچند تاریخچه پرفراز و نشیب صلح در افغانستان باور به این امر را که این تلاش ها بتواند در آوردن صلح در افغانستان کاملا موثر باشد، سخت تر می سازد.
به تاکید سرمقاله نویس افغانستان، رجوع به کشورهای همسایه که نقش سازنده ای در صلح خواهند داشت یکی از اموری است که حکومت باید بدان بپردازد؛ اما مهمتر از آن شرایط و زمینه هایی است که باید در داخل افغانستان برای رسیدن به صلح آماده گردد.
روزنامه افزوده، مردم افغانستان که از جنگ خسته هستند، شفافیت لازم در روند صلح را نیز نمی بینند. طالبان هم با وجود درخواست های مکرر دولت مبنی بر پیوستن به روند صلح، همچنان بر مواضع خود پایبند هستند؛ اما با این همه، پاکستان یکی از کشورهایی است که در رسیدن به صلح، می تواند افغانستان را کمک نماید. افغانستان و پاکستان در کنار هم، اگر صادقانه و با شفافیت کامل کار نمایند، می توانند راه صلح را هموارتر سازند.
روزنامه 8صبح؛ در سرمقاله ای ذیل عنوان “کمیسیون مشترک صلح افغانستان و پاکستان براساس چه مشترکاتی کار خواهد کرد؟” تصریح کرده، چنانچه پاکستان دراعلام پیوستن به جبهه مبارزه با تروریزم و همکاری با جامعه‌ جهانی صادق نبوده و کوشیده است با برخورد منافقانه، جهان و افکار جهانی را فریب دهد، در این مورد نیز خواهد کوشید از مذاکرات صلح به عنوان پوششی برای کتمان اهداف و نیات ضد افغانی خویش بهره ببرد.
به تاکید 8 صبح، تصمیم‌ گیرنده‌ اصلی در این ‌که پاکستان تن به همکاری صادقانه بدهد یا نه، نظامیان پاکستانی هستند و نه حکومت به اصطلاح ملکی و غیرنظامی حزب مردم، که ناگزیر است به استراتژی میلیتاریستی حکام نظامی تمکین کند.
روزنامه افزوده، صلح را باید تامین کرد و به وجود آورد ولی به هوش باید بود که این کار را از طریق زاری و اعطای امتیاز، نمی‌توان به دست آورد.
ویبگاه رادیو فرانسه؛ ذیل عنوان “جهش در اذهان عامه در ایالات متحده امریکا و ترک افغانستان” در گزارشی آورده است که افکار عمومی در ایالت متحده بیشتر از پیش مخالف حضور نظامی این کشور در افغانستان و مخالف جنگ است؛ اما امریکاییان میگویند که افغانستان را با سراسیمگی ترک نخواهند کرد.
به تاکید این ویبگاه، تعداد طرفداران برگشت فوری نظامیان امریکایی از افغانستان، از 30 در صد در ماه گذشته، به 39 در صد رسیده است و دلیل این جهش، قتل اسامه بن لادن ذکر شده و مخالفین جنگ، از 52 درصد به 62 در صد رسیده است.
ویبگاه رادیو آزادی؛ به نقل از سخن گوی رییس جمهور نگاشته که پاکستان به خواست های افغانستان پاسخ مثبت داد.
وحید عمر؛ سخنگوی رییس جمهور کرزی به رادیو آزادی گفته است که حالا در میان دو کشور افغانستان و پاکستان فضای تفاهم به وجود آمده و برخی واقعیت هایی که پیش از این انکار می شد، اکنون انکار نمی شوند.
به تاکید این ویبگاه و به نقل از وحید عمر، آقای کرزی در جریان سفرش به پاکستان، از مقام های این کشور بار دیگر خواسته است تا بر ضد تروریزم مبارزه جدی نمایند.

0 پیام‌