تازه‌ها:

مرور نشریات چاپ کابل – چهارشنبه 29 سرطان

سفر آصف علی زرداری؛ نخست وزیر پاکستان به افغانستان و گفته های وی در قبال توقف کالاهای تجاری تاجران کشور و راکت باری ها از خاک پاکستان به روستاهای مرزی ولایت های کنر، ننگرهار، خوست و پکتیا، محور بحث سرمقاله های شماری از روزنامه های امروزکابل قرار گرفته و روزنامه ها، ذیل عناوین افغانستان و پاکستان در کنار هم، سفر زرداری به صوبه پنجم و آصف علی خان زرداری رد گم می کند، به این سفر پرداخته اند.

“مرور نشریات”، نگاهی به مطالب مهم رسانه‏ های چاپ کابل و در مواردی شماری از پایگاه ‏های انترنتی است. ویب‏گاه انسجام ملی با بررسی این رسانه ‏ها، فشرده‏ مطالب مهم و کلیدی روز را با بیان ساده، همه روزه در صفحه‏ خود بازتاب می‏دهد. شما می‏توانید موضع‏ گیری رسانه‏ ها را در این سایت دریابید و از تحلیل‏ های مهم در باره رویدادهای افغانستان آگاه شوید؛ و نیز، “مرور نشریات” را روی صفحه‏ فیس بوک خود، از همه زودتر بخوانید.
عنوان‏ها: “سفر زرداری به صوبه‌ پنجم؟!”، “افغانستان و پاکستان در کنار هم”، “آصف‌ علی خان زرداری رد گم می‌ کند” و “عملکرد به موقع براعتماد مردم می افزاید
“.
روزنامه ماندگار؛ ذیل عنوان پرسشی “سفر زرداری به صوبه‌ پنجم؟!” سرمقاله اش را ویژه مشکلات میان افغانستان و پاکستان و سفر زرداری به کابل کرده است.
به تصریح روزنامه، این امر بارها ثابت شد که هر مقام پاکستانی که به کابل آمده، بر تعهدات کشور خود در قبال تروریزم صادق نبوده و جز “یک مشت لاف و گزاف” چیزی بیشتر نداشته است.
ماندگار علاوه کرده که یکی از محورهای گفت و گوها میان کابل – اسلام آباد در سفر اخیر زرداری به کشور، مساله متوقف ماندن کالاهای بازرگانی افغان بوده است و رییس جمهور پاکستان تعهد کرده که به محض رسیدن به پاکستان دستور رهایی این کالاها را صادر خواهد کرد.
روزنامه افغانستان؛ نیز سرمقاله اش را ویژه سفر زرداری به کابل کرده و تحت عنوان “افغانستان و پاکستان در کنار هم” نگاشته که افغانستان و پاکستان به صورت مشترک از تروریزم و افراطی گری رنج برده و حضور تروریستان در مرز میان دو کشور و پناه یافتن آنان در این مناطق و افزایش ناامنی در افغانستان روابط میان دو کشور را گاهی “نامهربان” ساخته است.
به تاکید افغانستان، افغانستان کشوری است محاط به خشکه و برای رونق بازرگانی خود نیازمند استفاده از بندرهای آبی کشورهای همسایه است؛ اما مشکلات ترانزیتی میان افغانستان و کشورهای همسایه و مشکل تراشی ها در انتقال اموال تاجران افغان از بنادر پاکستان به افغانستان، هر کدام اقتصاد افغانستان را تحت تاثیر قرار داده و دولت را در مضیقه گذاشته است و نیز بر علاوه اینها مساله راکت اندازی از آن سوی مرز به مناطق مسکونی سرحدی در افغانستان برای چندین هفته است که در موضوعات مورد بحث میان افغانستان و پاکستان شامل شده است.
به تصریح روزنامه، سفرها و گفت و گوهای سران دو کشور در ماه های گذشته نسبت به حل اختلافات و معضلات به وجود آمده میان دو کشور بازدهی کمی داشته است؛ اما این امیدواری وجود دارد که دولت مردان در هر دو کشور برای حل مشکلات موجود با عزم جدی تر و اراده استوارتر اقدام نمایند.
روزنامه انیس؛ ذیل عنوان “عملکرد به موقع بر اعتماد مردم می افزاید” در سرمقاله اش با اشاره به فرارسیدن ماه مبارک رمضان و مشکلات اقتصادی مردم نگاشته، مسوولان دولتی که خود شاهد رویدادهای افزایش سرسام آور قیمت ها در بازار اند و نیز بی ثباتی مواد غذایی را احساس می کنند، در قبال این مسایل بی تفاوت نخواهند ماند و برای کاهش این مشکلات اقدام خواهند کرد.
به تاکید انیس، روی دست گرفتن برنامه های عملی برای کاهش نرخ ها، بی تردید روی ثبات نرخ نیز اثرگذار خواهد بود و مشکلات مردم را تا پیمانه زیادی حل خواهد کرد.
روزنامه 8 صبح؛ ذیل عنوان “آصف ‌علی خان زرداری رد گم می‌ کند” در سرمقاله اش با اشاره به سفر زرداری به کابل نگاشته، در حالی که وزیر داخله کشور، ترور شخصیت های ملی را کار کسانی می داند که از پاکستان سازماندهی می شود؛ اما ظاهرا آصف‌ علی زرداری، رییس جمهور “نام‌ نهاد” پاکستان از ماجرا خبر ندارد، چنانچه از خیلی چیزهای دیگر نیز خبر ندارد.
به تصریح روزنامه، زمانی که از وی در مورد راکت پراکنی از خاک پاکستان به مناطق شرقی افغانستان پرسیده شد، اظهار بی خبری کرد و وقتی که از عدم رفع مشکل ترانزیتی میان دو کشور سوال گردید، اظهار عدم آگاهی نمود.
به تاکید 8 صبح، از این اظهارات چنین بر می آید که آقای رییس‌ جمهور از خیلی چیزها بی‌ خبر است، او فقط به نام رییس‌ جمهور است و زمام اصلی امور در دست نظامیان است که راهبرد سیاست خارجی پاکستان را مشخص می‌ کنند.
روزنامه افزوده، “از همین سبب است که می‌ گوییم آصف‌ علی خان زرداری برای رد گم کردن به افغانستان سفر می‌ کند تا با اظهار تسلیت و همدردی نسبت به شهادت احمد ولی کرزی؛ با رییس‌ جمهور افغانستان غم‌ شریکی کند و به روح وی اتحاف دعا نماید و اظهار تاسف عمیق نماید که ما نبودیم و خبر نداریم. بی‌ تقصیریم و بی ‌خبر. فقط رییس جمهوریم و بی‌ اختیار که اگر اختیار می‌ داشتیم با قاتلان همسر خود، همدست و هم‌ داستان نمی ‌شدیم.”

0 پیام‌