مرور نشریات چاپ کابل – چهارشنبه 22 سرطان

سرخط گزارش ها و محور بحث سرمقاله های نشریات امروز کابل را جان باختن احمد ولی کرزی؛ رییس شورای ولایتی قندهار و برادر رییس جمهور، از آن خود نموده است. نشریات چاپ کابل، ذیل عنوان های در افغانستان هیچ کسی مصوونیت ندارد، دشمنان مردم به جرم و جنایت خود افزودند، هشدار برای امنیت کشور و…، رویداد تروریستی روزگذشته ولایت قندهار را ارزیابی کرده و به نحوی، بدان پرداخته اند. 

“مرور نشریات”، نگاهی به مطالب مهم رسانه‏ های چاپ کابل و در مواردی شماری از پایگاه ‏های انترنتی است. ویب‏گاه انسجام ملی با بررسی این رسانه ‏ها، فشرده‏ مطالب مهم و کلیدی روز را با بیان ساده، همه روزه در صفحه‏ خود بازتاب می‏دهد. شما می‏توانید موضع‏ گیری رسانه‏ ها را در این سایت دریابید و از تحلیل‏ های مهم در باره رویدادهای افغانستان آگاه شوید؛ و نیز، “مرور نشریات” را روی صفحه‏ فیس بوک خود، از همه زودتر بخوانید.
سرخط گزارش ها و محور بحث سرمقاله های نشریات امروز کابل را جان باختن احمد ولی کرزی؛ رییس شورای ولایتی قندهار و برادر رییس جمهور، از آن خود نموده است. نشریات چاپ کابل، ذیل عنوان های در افغانستان هیچ کسی مصوونیت ندارد، دشمنان مردم به جرم و جنایت خود افزودند، هشدار برای امنیت کشور و…، رویداد تروریستی روزگذشته ولایت قندهار را ارزیابی کرده و به نحوی، بدان پرداخته اند

روزنامه افغانستان؛ ذیل عنوان “هشدار برای امنیت کشور” با اشاره به جان باختن احمد ولی کرزی؛ رئیس شورای ولایتی قندهار و برادر رییس جمهور کرزی، نگاشته، امنیت در افغانستان مهم ترین نگرانی مردم و جامعه جهانی پس از خروج نیروهای خارجی از کشور است؛ اما پیش از خروج نیروهای نظامی خارجی، نشانه های بدی از وضعیت امنیتی در کشور به چشم می خورد. سرمایه گذاری برای ساخت و تقویت ارتش و پولیس ملی کشور که بزرگترین مصارف و منابع کمک های جهانی را به خود اختصاص داده اند، با نگرانی هایی روبرو است. تقریبا در اکثر حوادث تروریستی بزرگ در سال روان رد پای نفوذی های طالبان در اردو و پولیس به چشم می خورد.
به تاکید روزنامه، احمد ولی کرزی از چهره های تاثیر گذار در ولایت قندهار به حساب میرفت و “برای بسیاری ها” او یکی از چهره های مطرح سیاسی در پیشبرد روند صلح در این ولایت عنوان می شد که با جان باختن وی بر روند صلح نیز در قندهار صدمه رسیده است.
روزنامه افزوده، با آن که قاتل احمد ولی کرزی، رئیس محافظان او بوده؛ اما طالبان با به دوش گرفتن مسوولیت این رویداد تلاش می کنند تا با استفاده از این تبلیغات نقش خود را بزرگ جلوه دهند.
روزنامه 8 صبح؛ ذیل عنوان “در افغانستان هیچ‌ کس مصوونیت ندارد” سرمقاله اش را ویژه جان باختن برادر رئیس جمهور کرزی در ولایت قندهار کرده و با اشاره به ترور احمد ولی کرزی به دست یکی از محافظان مورد اعتمادش، تاکید ورزیده که این رویداد نشان داد که هیچ کسی در هیچ مقامی از مصوونیت برخوردار نیست.
به تاکید این روزنامه، ولی کرزی از چهره های “جنجالی” و مطرح سیاسی بود که هر ازگاهی اتهام های گوناگونی علیه وی انتشار می یافت؛ اما همواره این اتهامات را رد می کرد. وی در پیشبرد روند صلح در ولایت قندهار تلاش های زیاد را نیز انجام داده بود.
به تصریح 8 صبح، چرخه خشونت و ترور باید در کشور متوقف شود و ترور احمد ولی کرزی نمی تواند به هیچ عنوان موجه حساب شود.
روزنامه نتیجه گرفته که طالبان هیچ رحمی به او نکردند و آنان جز پاکستانیزه کردن افغانستان هدف دیگری ندارند و هرکس صلح با این معنا را نپذیرد، به سرنوشت ولی کرزی دچار خواهد شد؛ زیرا “آی ‌اس ‌آی، طالبان و القاعده از هم جدایی ناپذیر هستند”.
روزنامه ماندگار؛ نیز ذیل عنوان “برادران ناراضی، بازهم نارضایتی‌ شان را نشان دادند!” سرمقاله اش را ویژه جان باختن برادر رئیس جمهور کرده و نگاشته که در نگاه اول این احتمال مطرح شد که گویا احمد ولی کرزی در نتیجه اختلاف های قومی و درونی جان باخته است و نیز نیروهای خارجی در پس این رویداد بوده اند؛ اما طالبان مسوولیت این رویداد را به عهده گرفتند.
به تاکید روزنامه، آقای کرزی بازیی را که می خواست ادامه دهد، باخته و طالبان برادر او را ترور کردند؛ آقای کرزی مرگ برادرش را به عنوان هزینه و قربانی در راستای اهدافی که دارد، می ‌پذیرد.
ماندگار با اشاره به این امر که اکنون دشوار است رییس جمهور مرگ برادرش را از سوی طالبان بپذیرد نوشته، درسی را که آقای کرزی باید از این رویداد بیاموزد، این است که آنچه دیروز اتفاق افتاد، دقیقاً بهای “خام ‌بازی‌ هایی” بود که او با مشوره‌ “طالبان حکومتی”، به ‎راه انداخت و تا اینجا ادامه داد.
روزنامه انیس؛ سرمقاله اش را ویژه جان باختن احمد ولی کرزی؛ رییس شورای ولایتی قندهار کرده و ذیل عنوان “دشمنان مردم به جرم و جنایت خویش افزودند” نوشته که بار دیگر تاریخ، نقاب را از چهره کسانی که زیر نام اسلام و حمایت از دین، خون انسان های بیگناه را می ریختند کنار زد و در کنار کشتن هزاران انسان بیگناه دیگر، احمد ولی کرزی برادر رییس جمهور را نیز ترور کردند.
به تاکید انیس، نه تنها این که با ترور ولی کرزی، دشمنان افغانستان نفرت مردم علیه خود برانگیختند، بل بردشمنی خود در برابر خلق الله فزونی بخشیدند.
به تصریح این روزنامه، دشمنان افغانستان سعی می کنند که با این گونه اعمال، زمینه دوری مردم و دولت را از همدیگر مساعد سازند؛ اما این فعالیت های تخریبکارانه جایی را نخواهد گرفت.
هفته نامه سخن جدید؛ تحت عنوان “قتل احمد ولی کرزی در خانه اش” در گزارشی نوشته که روز گذشته احمد ولی کرزی، برادر رییس جمهور و رییس شورای ولایتی قندهار از سوی یک محافظ اش در منزل شخصی خود هدف قرار گرفت.
به گزارش این هفته نامه، در این رویداد یکی دیگر از اعضای خانواده کرزی نیز جان باخته است.
به تاکید سخن جدید، طالبان با پذیرفتن مسوولیت این رویداد، گفته اند، فردی که رییس شورای ولایتی قندهار را هدف قرار داد، از منطقه کرز بوده  از هفت ماه پیش در پی ترور او بوده است تا سرانجام روز گذشته موفق به این کار شده است.

Please follow and like us:
0

0 پیام‌

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial