تازه‌ها:

مرور نشریات چاپ کابل – چهارشنبه 15 سرطان

محور سرمقاله ها و سرخط گزارش های شماری از رسانه های چاپ امروز کابل را آینده افغانستان و چگونگی کمک های جامعه بین المللی، مشکل روز گذشته مجلس نمایندگان و برخورد فزیکی اعضای مجلس، مساله خط دیورند و شایعه امضای آن از سوی ریاست دولت و نحوه حضور مخالفان سیاسی دولت و وضع کنونی حکومت، تشکیل می دهد. عنوان ها: “آینده افغانستان در گرو کمک های بین المللی”، “مشت، سیلی و کاراته ابزارهای مبارزات پارلمانی نیستند”، “امضای معاهده دیورند توسط حامدکرزی”، “حکومت محتضر و اپوزسیون مرده”.

“مرور نشریات”، نگاهی به مطالب مهم رسانه‏ های چاپ کابل و در مواردی شماری از پایگاه ‏های انترنتی است. ویب‏گاه انسجام ملی با بررسی این رسانه ‏ها، فشرده‏ مطالب مهم و کلیدی روز را با بیان ساده، همه روزه در صفحه‏ خود بازتاب می‏دهد. شما می‏توانید موضع‏ گیری رسانه‏ ها را در این سایت دریابید و از تحلیل‏ های مهم در باره رویدادهای افغانستان آگاه شوید؛ و نیز، “مرور نشریات” را روی صفحه‏ فیس بوک خود، از همه زودتر بخوانید.
عنوان ها: “آینده افغانستان در گرو کمک های بین المللی”، “مشت، سیلی و کاراته ابزارهای مبارزات پارلمانی نیستند”، “امضای معاهده دیورند توسط حامدکرزی”، “حکومت محتضر و اپوزسیون مرده”.
روزنامه افغانستان؛ ذیل عنوان “آینده افغانستان در گرو کمک های بین المللی” در سرمقاله ای نگاشته، خروج نیروهای بین المللی از افغانستان در میان بیم و نگرانی از آینده افغانستان در نبود این نیروها به تدریج تحقق می یابد.
روزنامه، ضعف نیروهای امنیتی در پیشگیری از حملات طالبان، نفوذ و گسترش نیروهای طالبان، نفوذ طالبان در نیروهای امنیتی افغان، فساد اداری گسترده حاکم بر ادارات دولتی، ضعف اقتصاد کشور، متکی بودن اقتصاد ملی بر کمک های خارجی، محدود بودن ساحه نفوذ حاکمیت مرکزی، وجود و نفوذ قدرت های محلی، اقتدار باندهای مافیایی، استحکام پایه های قدرت های سنتی دلایل قانع کننده ای برای نگرانی از خروج نیروهای نظامی بین المللی از افغانستان دانسته است.
به تاکید افغانستان، گرچه جامعه جهانی تعهد نموده است که افغانستان را تنها نخواهد گذاشت، اما بدیهی است که کمک های جامعه جهانی تابع شرایطی خواهد بود. شرایطی همانند مبارزه با فساد اداری و تعهد دولتمردان به اجرای برنامه های درست و دقیق اقتصادی. بنابر این تعهد جامعه جهانی برای کمک به افغانستان بدون قید و شرط نیست و از طرفی، دولت افغانستان نشان داده که در قسمت های برآورده شدن خواسته های مورد علاقه جامعه جهانی ضعیف است. لذا آینده افغانستان در تعامل با جامعه جهانی مبهم به نظر می رسد.
روزنامه 8صبح؛ ذیل عنوان “مشت، سیلی و کاراته ابزارهای مبارزات پارلمانی نیستند” در سرمقاله اش نگاشته، در حالی‌ که قرار بود و انتظار می ‌رفت  که مجلس نمایندگان، بحث روی چگونگی وارد ساختن اتهامات به رییس دولت را مورد بررسی قرار دهد، نشست روز گذشته‌ مجلس به تشنج کشانیده شد.
به تصریح روزنامه، ماده 69 قانون اساسی، رییس جمهور را در برابر مجلس نمایندگان و مردم مسوول می‌ داند و طبیعی است که رییس جمهور نیز مانند هر فرد دیگری در مظان هر اتهامی قرارگیرد و در صورت اثبات آن، به تناسب آن اتهام و براساس پیش‌ بینی قانون جزا ببیند. از طرف دیگر و در شرایط خاصی که دشمنان مردم و کشور ما در صدد برجسته ‌کردن هرخطا و اشتباه و گناهی هستند که احیانا یکی از نهادها و مقامات و مسوولین ما مرتکب آن می‌شوند تا صلاحیت و ظرفیت و شایستگی ما را در پذیرش ارزش‌ های زمان، زیر سوال ببرد.
به تاکید 8صبح؛ ‌اکنون جدا از معضلات و مشکلات داخلی ما که به جای خود باید مورد توجه قرار گیرد، یکی مساله‌ تجاوزات بی‌ شرمانه‌ دولت تروریست پاکستان و انکار آن توسط صوبه‌ داران پاکستانی است و دیگری هم موضوع واگذاری مسوولیت و درهمین مورد ضرورت نشان ‌دادن این مساله که ما با وجود هر اختلاف و تفاوت موضع و دیدگاهی در برابر هر کسی و هر چیزی که استقلال، تمامیت ارضی، خودارادیت و… ما را تهدید کند، در یک صف و در یک سنگر هستیم و خواهیم بود. در عزل یا ابقای رییس جمهور فقط و فقط منافع علیای مردم خویش را معیار و ملاک قرار خواهیم داد و نه خواست و برنامه‌ کشور دیگری را.
روزنامه ماندگار؛ در سرمقاله اش ذیل عنوان “امضای معاهده دیورند توسط حامدکرزی” نگاشته در حالی که آقای کرزی در یک کنفرانس خبری با نخست وزیر بریتانیا در کابل سخن می گفت، شماری از نمایندگان وی را به معاده پنهانی با پاکستانی متهم کرده و دلیل سکوت کرزی را در برابر حملات راکتی پاکستانی ها نیز این امر را دانسته اند.
به تاکید ماندگار، شاید حکومت تمامی این ادعاها را رد کند، اما ایجاب می کند که هیاتی حقیق یاب از جانب سازمان ملل و نیز نهادهای حقوقی – مدنی با تشرکی مساعتی جریان اپوزسیون و فعالان خبرنگاری، تشکیل و این مساله را به صورت دقیق پیگیری کنند.
هفته نامه نخست؛ ذیل عنوان “حکومت محتضر و اپوزسیون مرده” در سرمقاله اش با اشاره به مشکلات کنونی که دامنگیر افغانستان شده است، نگاشته زمانی که اپوزسیون ادعا می کرد که بیش از صد وکیل در پارلمان دارد و اکثریت مردم طرفدار این جریان است، چرا از خواب برنمی خیزد و برای تحت فشار قرار دادن حکومت از طریق ارایه برنامه های بدیل و فراخواندن مردم به واکنش، مطالبات آنان را به یاد طرف های متنازع نمی اندازد.
به تاکید نخست، مردم افغانستان امروز با همه دشواری های ناشی از بازی گرفته شدن تمامی داشته های مادی و معنویی آنان نتوسط مجموعه ای از سیاسیون دست و پنجه نرم می کنند.

0 پیام‌