مرور نشریات چاپ کابل – شنبه 28 جوزا

محور بحث و ارزیابی سرمقاله های شماری از نشریات چاپ امروز کابل را خروج نیروهای بین المللی از افغانستان و مساله واگذاری مسوولیت تامین امنیت، رویداد تروریستی اتفاق افتاده در وزارت دفاع و چگونگی برخورد با افراد متهم به آن، آینده افغانستان و نحوه پیوستن کشور به سازمان همکاری های شانگهای و تاکید بر نقش بیشتر جوانان در تصمیم گیری ها، تشکیل می دهد

“مرور نشریات”، نگاهی به مطالب مهم رسانه‏های چاپ کابل و در مواردی شماری از پایگاه‏های انترنتی است. ویب‏گاه انسجام ملی با بررسی این رسانه‏ها، فشرده‏ مطالب مهم و کلیدی روز را با بیان ساده، همه روزه در صفحه‏ خود بازتاب می‏دهد. شما می‏توانید موضع‏گیری رسانه‏ها را در این سایت دریابید و از تحلیل‏های مهم در باره رویدادهای افغانستان آگاه شوید؛ و نیز، “مرور نشریات” را روی صفحه‏ی فیس بوک خود، از همه زودتر بخوانید.
عنوان ها: “وزارت دفاع باید پنهان کاری را کنار بگذارد”، “خروج نیروهای بین المللی از افغانستان”، “عمر رهبر جدید القاعده کوتاه خواهد بود؟‌”، “آینده افغانستان در سازمان همکاری های شانگهای” و “باید برای جوانان در تصمیم گیری و مشارکت ها فرصت بیشتر داده شود”.
روزنامه ماندگار؛ ذیل عنوان “وزارت دفاع باید پنهان کاری را کنار بگذارد” در سرمقاله ای با اشاره به وارد شدن یک عامل انتحاری در ماه پیش به ساختمان وزیر دفاع و بعدها که رسانه ها افشا کردند که رییس دفتر یکی از معاونان وزارت دفاع ملی (گل زرک زدران) در حالی که برادر زاده‌ این مقام نیز بود، به کمک سه تن دیگر از محافظان آن، توانستند تروریست را نزدیک هدف سازند.
روزنامه خبرداده که برخی منابعی که نمی‌ خواهند افشا شوند، گفته اند که در پیوند با آن رویداد، یکی از جنرالان وزات دفاع به نام محمد عمر زدران که به تازگی در این وزارت وارد و به حیث فرمانده لوای حمایت وزارت دفاع تعیین شده بود، از جانب ارگان های امنیتی باز داشت شده است.
به نوشته ماندگار، برخی اطلاعات می ‌رسانند که نه تنها این فرد توسط مراجع مسوول افشا و به زندان فرستاده نشده است که درعوض به دلیل اینکه قضیه آفتابی نشود، از بند رها شده است. جنرالی که خود محافظ وزارت دفاع باشد و تروریستان را وارد این وزارت کند، دیگر چه انتظاری از این نهاد باید داشت؟
روزنامه افغانستان؛ در سرمقاله اش ذیل عنوان “خروج نیروهای بین المللی از افغانستان” نگاشته، افغانستان به زودی وارد مرحله جدیدی می شود که در آن مسوولیت های امنیتی به تدریج به نیروهای افغان واگذار می گردد. در این روزها کشورهای عمده حاضر در جنگ افغانستان همانند امریکا و بریتانیا سرگرم تحقیق و بررسی وضعیت افغانستان و نیروهای آنان در جنگ کشور هستند تا چگونگی خروج نیروهایشان از افغانستان را برنامه ریزی نمایند.
به تاکید روزنامه، سه موضوع اساسی در روند خروج نیروهای خارجی از افغانستان تاثیر گذار است. اول مساله جنگ در افغانستان و دوم مساله صلح و سوم نیز مساله توانایی نیروهای افغان؛ اما جنگ در افغانستان با آغاز سال نو از شدت بیشتری برخوردار شده است.
روزنامه افزوده، تاکید بر خروج نیروهای بین المللی از افغانستان باید با در نظر داشت وضعیت افغانستان انجام شود. وضعیت افغانستان در حال حاضر نگران کننده است تا این که بر اساس واقعیت های کشور تصمیم گیری شود.
روزنامه 8 صبح؛ با اشاره به برگزیده شدن ایمن الظواهری به رهبری القاعده، ذیل عنوان “عمر رهبر جدید القاعده کوتاه خواهد بود؟‌” نگاشته، از نظر تجربه ‌های عملی، ایمن ‌الظواهری و بن ‌لادن، هر دو سابقه‌ ای طولانی فعالیت در سطح رهبری شبکه القاعده داشته‌ اند. الظواهری بیش از دو دهه به عنوان یک چهره‌ موثر و کارآمد در این شبکه نقش ‌آفرینی کرده است. او با پیچیدگی‌ های کار در این شبکه به خوبی آشنا است و از این جهت می ‌توان او را هم‌ سطح با رهبر مقتول القاعده به شمار آورد.
8 صبح، افزوده، به نظر می‌رسد که جانشین وی با توجه به این‌ که مصری‌ تبار می ‌باشد از جذبه ای که بن لادن ایجاد کرده بود، برخوردار نیست و ‌اکنون نیز بخش عظیمی از لشکر القاعده را افراد یمنی و عربستانی ‌تبار تشکیل می ‌دهند. با توجه به این‌که ایمن ‌الظواهری یک عرب مصری ‌تبار است، بعید است که این محوریت به شکل گذشته حفظ شود.
به تاکید 8 صبح، مجموعه‌ ای از فرصت‌های که در کشورهای عربی و منطقه به وجود آمده برای رهبری القاعده این امکان را فراهم می‌ سازد تا به پیمانه‌ ای وسیع ‌تر، ‌عملیات‌های خود را سازماندهی کنند. حمایت القاعده از طالبان و نیازمندی‌ های این گروه از لحاظ مالی و فنی به القاعده سبب شده است تا زمینه ‌ها و بسترهای قوی در منطقه برای پناه گرفتن اعضای این شبکه به وجود آید.
روزنامه نتیجه گرفته که رهبر جدید القاعده در گرو سیاست ‌های پاکستان می‌باشد. اگر پاکستان در یک رویکرد جدید گام‌ های عملی برای مبارزه با شبکه القاعده بردارد و عرصه را برای حضور این شبکه تنگ سازد، احتمالا عمر این رهبر بسیار کوتاه خواهد بود. اما اگر القاعده در خدمت آی ‌اس ‌آی باقی بماند و از چتر حمایتی پاکستان برخوردار باشد، عمر این شبکه و خطرهای آن نیز جدی ‌تر و طولانی ‌تر خواهد بود.
روزنامه انیس؛ در سرمقاله ای ذیل عنوان “باید برای جوانان در تصمیم گیری و مشارکت ها فرصت بیشتر داده شود” در پیوند به نخستین همایش کار عملی شورای عالی جوانان ولایت کابل، نگاشته که بیکاری، کمبود مراکز آموزش عالی، اعتیاد به مواد مخدر وفقر اقتصادی مواردی است که جوانان کشور را تهدید می کند.
به تاکید انیس، وزارت فرهنگ به عنوان یکی نهاد حمایت کننده از جوانان در این راستا کارهایی را انجام داده که می تواند قابل دقت و تامل باشد، به عنوان نمونه، ایجاد شورای عالی جوانان در تمامی ولایت ها بخشی از این کارها و ابتکارها است.
هفته نامه صحیفه؛ در سرمقاله ای ذیل عنوان “آینده افغانستان در سازمان همکاری های شانگهای” نگاشته با این که افغانستان عضو رسمی و ناظر در سازمان همکاری های شانگهای نیست، اما به دلیل موقعیت جغرافیایی و اهمیت این سازمان در منطقه محتاطانه به سوی عضویت در این سازمان گام بر می دارد.
به تاکید صحیفه، افغانستان در همسایگی کشورهای عضو سازمان شانگهای قرار دارد، گذشته از موقعیت و اهمیت این سازمان ملزم به برقراری روابط حسنه با اعضای این سازمان می باشد.
هفته نامه اقتدارملی؛ نیز در سرمقاله ای ذیل عنوان “افغانستان و همکاری های منطقه ای” به دهمین نشست سازمان همکاری شانگهای پرداخته و نوشته با آن که اعضای قدرت مند سازمان همکاری شانگهای مانند چین و روسیه از همکاری های شانگهای با افغانستان حمایت کردند؛ اما افغانستان هنوز قادر به دریافت جواز عضویت آن نشده است.
به تاکید اقتدار، عضویت در سازمان همکاری های شانگهای، بر شاخصه های استوار است که کشور ما در حال حاضر فاقد آن است. مانند امنیت پایدار، حاکمیت قانون و شاهراه.

Please follow and like us:
0

0 پیام‌

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial