مرور نشریات چاپ کابل – شنبه 14 جوزا

تلفات شهروندان غیرنظامی و موضع گیری اخیر رییس جمهور کرزی، ادعای پاکستان مبنی بر عبور طالبان از خاک افغانستان به پاکستان و حمله بر سربازان این کشور، دست های پنهان حمله به وزارت دفاع، برگزاری جرگه عنعنوی تصمیم گیری در قبال سند راهبردی کابل – واشنگتن، امضای توافقنامه های همکاری میان افغانستان – ایتالیا و …، محور ارزیابی و بررسی شماری از نشریات چاپ کابل قرار گرفته است

“مرور نشریات”، نگاهی به مطالب مهم رسانه‏ های چاپ کابل و در مواردی شماری از پایگاه‏ های انترنتی است. ویب‏گاه انسجام ملی با بررسی این رسانه ‏ها، فشرده‏ مطالب مهم و کلیدی روز را با بیان ساده، همه روزه در صفحه‏ خود بازتاب می‏دهد. شما می‏توانید موضع‏ گیری رسانه‏ ها را در این سایت دریابید و از تحلیل‏های مهم در باره رویدادهای افغانستان آگاه شوید؛ و نیز، “مرور روزنامه ها” را روی صفحه‏ فیس بوک خود، از همه زودتر بخوانید.
عنوان ها: “شگرد تازه پاکستان، بگیرش که نگیریت”، “تلفات افراد ملکی و جستجوی راه حل واقع بینانه”، ” تدویر لویه جرگه عنعنوی راهکار تفاهم، استراتیژی و مذاکره”، “رسوایی بالاتر از این، نیست!”، “توافقنامه های همکاری همه جانبه میان افغانستان و ایتالیا امضا شد”، “سکوت روا نیست؛ از رییس جمهور حمایت کنید” و “وقتی دوست و دشمن مشخص نیست
“.
روزنامه 8صبح؛ ذیل عنوان “شگرد تازه پاکستان بگیرش که نگیریت” در سرمقاله‏ اش تصریح کرده که رحمان ملک وزیر داخله‌ پاکستان با وارد کردن اتهامات بی ‌پایه گفته است که از خاک افغانستان علیه پاکستان استفاده می‌شود.
8صبح افزوده، این شگرد در واقع همان ضرب ‌المثل ما را تداعی می‌ کند که «بگیرش که نگیریت»؛ اما کم ‌هوشی مقامات پاکستانی و رحمان ملک، موجب شده است که پاکستان این نیرنگ تازه‌ اش را کمی دیرتر به‌ کار ببندد.
به تاکید روزنامه، افغانستان نه توسط استعمار به ‌وجود آمده است تا وارث نیرنگ ‌های استعماری باشد و نه منافع خاصی در پاکستان دارد تا آن را پی‌ گیری کند و نه عمق استراتژیکی در پاکستان جستجو می‌کند و نه به پاکستان به عنوان حریم امنیتی خودش نظر دارد. برعلاوه‌ این ‌که نه توان اقتصادی برای پیشبرد سیاست‌ های مداخله‌ گرانه در آنجا یا هیچ جای دیگر دارد و نه توان استخباراتی یا نظامی لازم برای این‌کار را.
روزنامه افغانستان؛ در سرمقاله ای ذیل عنوان “تلفات افراد ملکی و جستجوی راه حل واقع بینانه” به تنش میان دولت افغانستان و جامعه جهانی پرداخته و تاکید کرده که با وجود اهداف و عملکردهای مشترک، این گونه برخوردها یک امر معمول و عادی به شمار می آید. جنگ ها، عملیات ها و اتخاذ شیوه ها و روش های متفاوت و پیامدهایی که برخی اقدامات سیاسی- نظامی به همراه می آورد، تنش های سیاسی میان این کشورها و افغانستان را ناگزیر و اجتناب ناپذیر می سازد.
روزنامه افزوده، یکی از موضوعاتی که به این ناهماهنگی ها و تنش های دوامدار دامن زده است، کشتار افراد ملکی از سوی نیروهای بین المللی بوده است. نیروهای ناتو بر اساس شواهد و راپورهایی که به آنها می رسند، محلی را توسط طیاره های نظامی بمباران می کنند. از آنجایی که اغلب حملات از محلات مسکونی فرماندهی و سازماندهی می شوند؛ بیشتر همین خانه ها مورد حملات هوایی و زمینی قرار می گیرند که به طور معمول با تلفات غیر نظامی نیز همراه می باشند.
روزنامه علاوه کرده، حیات هر شهروند قابل احترام است و کشته شدن حتا یک تن نیز قابل گذشت و چشم پوشی نمی باشد و باید به صورت جدی مورد پیگیری قرار بگیرد و عامل آن شناسایی و مجازات شود.
روزنامه ماندگار؛ ذیل عنوان “رسوایی بالاتر از این، نیست!” در سرمقاله شمار امروز خود به نقل از یک منبع آورده است که سریارو جنرال گل زرک زدران معاون وزارت دفاع ملی در حمله انتحاری به این وزارت دست داشته است.
روزنامه خاطر نشان ساخته که تلاش ها برای ضربه زدن به چهر های مربوط به جریان مقاومت به شدت در داخل وزارت دفاع آغاز شده است.
ماندگار افزوده مسوولیت ارگان های امنیتی کشور است که باید راز حمله به وزارت دفاغ را بی آن که مصلحت ناصوابی را در نظر بیگرند افشا کنند.
روزنامه انیس؛ جرگه ها را عنعنه پسندیده مردم افغانستان خوانده که در فرصت های حساس تدویر یافته است. این روزنامه ذیل عنوان ” تدویر لویه جرگه عنعنوی راهکار تفاهم، استراتیژی و مذاکره” در سرمقاله ای تاکید کرده که در حال حاضر کشور به سراغ راهکارهای می باشد که از یک طرف بتواند استراتیژی بازسازی و مسوولیت امنیتی نیروهای دفاعی کشور را ارتقا بخشد و از سویی هم زمینه تامین صلح و آرامش از طریق گفت و گو با گروه های مخالف مسلح دولت مساعد گردد.
روزنامه ویسا؛ در گزارشی ذیل عنوان “توافقنامه های همکاری همه جانبه میان افغانستان و ایتالیا امضا شد” نگاشته که این توافقنامه ها میان وزیران خارجه دو طرف به امضا رسید.
روزنامه خاطر نشان ساخته که براساس خبرنامه دفتر ریاست جمهوری کشور، هدف این توافق نامه ها که در حضو داشت رهبران دو کشور به امضا رسیده است تاکید برگسترش روابط سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و آموزشی می‏باشد.
هفته نامه اقتدار ملی؛ ذیل عنوان “وقتی دوست و دشمن مشخص نیست” در سرمقاله اش با اشاره به این جمله رییس جمهور که دشمن در نزد ما مبهم است، پرسیده دورنمای مبارزه با تروریزم با چه فرضیه های به تصویر کشیده می شود؟
هفته نامه خاطر نشان ساخته که تا کنون نگرانی در کشورهای ذیدخل در قضیه افغانستان ناشی از پیشرفت کند در جبهه های جنگ و عدم موفقیت افغانستان در مورد ایجاد حکومت موثر، کارا و پاسخگو بوده است؛ اما موضع رییس جمهور کرزی در برابر حضور نیروهای خارجی و عملیات آنان در مقابل شورشیان که از هیچ چیزی فروگذار نیستند، زمینه خروج زود هنگام نیروهای خارجی را فراهم می آورد و مشخص نیست که چه پیامدهای در انتظار مردم افغانستان است.
هفته نامه صحیفه؛ در سرمقاله ای ذیل عنوان “سکوت روا نیست؛ از رییس جمهور حمایت کنید” نگاشته که رییس جمهور بارها از مقام های خارجی خواسته که جنگ در روستاهای افغانستان نیست، بلکه جنگ در آن سوی مرزهای این کشور جریان دارد و باید آن سوی مرزها را هدف قرار داد.
به تاکید صحیفه، رییس جمهور در پی کشته شدن غیرنظامیان در ولایت هلمند، با آشفتگی از نیروهای خارجی خواست تا عملیات های ناهماهنگ خود را پایان دهند و لحن وی نشان دهنده نهایت دلسوزی اش را به مردم افغانستان بود.
صحیفه از تمامی جریان های سیاسی خواسته تا از این موضع گیری رییس جمهور حمایت کنند و با او همنوا باشند، تا برای حفظ جان انسان های بیگناه اقدام های موثر روی دست گرفته شود.

0 پیام‌