مرور نشریات چاپ کابل – سه شنبه 18 اسد

محور سرمقاله ها و سرخط گزارش های شماری از روزنامه های چاپ امروز کابل را چگونگی سقوط چرخبال نیروهای امریکایی در ولایت میدان وردک و پیامدهای ناشی از این سانحه هوایی، افزایش روز افزون معتادان و عدم توجه و رسیدگی به وضع آنان، سالیاد کشتار شهروندان غیرنظامی در شهر مزارشریف توسط طالبان که پس از سقوط این شهر در سال 1376 صورت گرفت و تشدید جنگ که از سوی نیروهای بین المللی کمک به امنیت مطرح گردیده، تشکیل می دهد. 

“مرور نشریات”، نگاهی به مطالب مهم رسانه های چاپ کابل و در مواردی شماری از پایگاه های انترنتی است. ویبگاه انسجام ملی با بررسی این رسانه ها، فشرده مطالب مهم و کلیدی روز را با بیان ساده، همه روزه در صفحه خود بازتاب میدهد. شما میتوانید موضع گیری رسانه ها را در این سایت دریابید و از تحلیل های مهم در باره رویدادهای افغانستان آگاه شوید؛ و نیز، “مرور نشریات” را روی صفحه فیس بوک خود، از همه زودتر بخوانید.
عنوانها: “اگر به وضعیت معتادان توجه نگردد عواقب آن فاجعه بار است”، “وحشی ‌گری ‌های طالبان پس از سقوط مزارشریف در سیزده سال قبل”، سقوط چرخبال و پرسش‌ های تازه” و “تشدید جنگ، ضرورتی که دیر احساس شد
“.
روزنامه 8 صبح؛ ذیل عنوان “وحشی ‌گری ‌های طالبان پس از سقوط مزارشریف در سیزده سال قبل” در سرمقاله اش با اشاره به فرارسیدن سیزدهمین سالگرد هجوم طالبان در سال 1376 و قتل عام شهروندان این ولایت، نگاشته که این گروه بدون در نظر گفتن ارزش معنوی این شهر که در آن زیارتگاه حضرت علی است، دست به کشتار مردم بیگناه مزار شریف و دیپلومات های ایرانی زدند.
به تاکید روزنامه، مردم مزارشریف از این روز به عنوان یکی از تلخ ترین روزها در تاریخ یاد می کنند، زیرا در این روز شاهد جنایات و نسل‌ کشی ‌هایی بوده ‌اند که نه در اخلاق اسلامی و نه در عرف بین‌ المللی و نه در رفتارهای انسانی، جایگاهی برای آن می‌ توان یافت. طالبان مردم این شهر را به بهانه بازجویی در کانتینرهایی انداختند که به دلیل نبود اکسیجن، آنان قتل عام شدند و این کار عمدی بوده است.
به تصریح روزنامه، طالبان دیپلومات ‌های ایرانی را که در عرف سیاسی در هرجایی از مصوونیت برخوردارند، با قساوت بی‌ نظیری به قتل رساندند تا نشان دهند که به هیچ اصل و قاعده‌ ای چه اسلامی و چه بین‌المللی باورمند نیستند و جز به فرامین و دساتیری که اربابان پاکستانی آنان تجویز می ‌کنند باور ندارند.
روزنامه ماندگار؛ ذیل عنوان “سقوط چرخبال و پرسش‌ های تازه” در سرمقاله اش نگاشته که کشته شدن این سربازان، مسایل تازه ‌یی را در قبال جنگ در افغانستان مطرح کرده و از همین حالا برخی رسانه ‌های غربی، آغاز به گمانه ‌زنی ‌های جدیدی در مورد وضعیت منطقه و افغانستان کرده‌ اند.
روزنامه افزوده، در عقب این حادثه چه مسایلی وجود دارد که پنتاگون و ناتو را هم ‌زمان به سکوت وادار کرده است؟ آیا واقعاً طالبان به سلاح‌ های تازه ‌یی دست یافته‌ اند؟ این سلاح‌ ها چگونه و از سوی کدام کشورها در اختیار آنها قرار داده شده است؟ چرا امریکایی‌ ها در این خصوص مهر سکوت بر لب زده‌اند؟
ماندگار با اشاره به این که رسانه‌ های غربی به تازگی از مذاکرات پشت پرده‌ امریکا با طالبان سخن گفته ‌اند، پرسیده که آیا طالبان با توجه به سقوط چرخبال امریکایی، در حال گفتگو با این کشور برای شرکت در روند صلح است؟ آیا این حمله می‌ تواند از فشار این گروه بر امریکا خبر دهد؟
روزنامه افغانستان؛ ذیل عنوان “تشدید جنگ، ضرورتی که دیر احساس شد” در سرمقاله اش تصریح کرده که با افزایش خشونت ها در کشور، فرماندهان ناتو اعلام کرده اند که راهی به جز تشدید جنگ ها بر ضد شورشیان باقی نمانده است. این مقامات معتقدند که طالبان حملات خود را بر پایگاه ها و کاروان های ناتو افزایش داده و در برابر این نیروها به شدت مقاومت می کنند. از این رو نیروهای ناتو ناچار است برای برچیدن پایگاه های طالبان و پاکسازی مناطق ناامن از وجود آنان فشار نظامی بر این گروه را بیشتر سازد.
به تاکید روزنامه، تغییر فرمانده نیروهای امریکا و ناتو و تعیین فرد مصمم تر به عنوان نماینده ویژه امریکا برای افغانستان و پاکستان را از تحولاتی خوانده که در حاشیه تدوین استراتژی جدید امریکا رخ داده است. همچنان راه اندازی عملیات های گسترده در ولایت هلمند را نیز از نخستین اقدامات موثر نیروهای ناتو در مقابله با طالبان ارزیابی کرده که تا حدودی با موفقیت همراه گردیده است؛ اما از دیدگاه سرمقاله نویس، این موفقیت ها تنها در مرحله پاکسازی منطقه از نیروهای طالب محدود شد.
روزنامه نتیجه گرفته که بیشتر شدن جنگ و عزم جدی به نابودی پایگاه های طالبان و پاکسازی مناطق ناامن از ملیشه های طالب، شاید راهکار موفقانه ای باشد که احساس پیروزمندانه این گروه را در برابر نیروهای بین المللی و داخلی از بین می برد.
روزنامه انیس؛ در سرمقاله اش ذیل عنوان “اگر به وضعیت معتادان توجه نگردد عواقب آن فاجعه بار است” گسترش کشت و تولید مواد مخدر و همچنان اعتیاد به این پدیده را از مشکلات اساسی پس از معضل امنیت خوانده است.
روزنامه با اشاره به خرید و فروش مواد مخدر به صورت آزادانه، نگاشته که برای جلوگیری از خرید وفروش این پدیده اقدامی صورت نگرفته است.
به تصریح انیس، جوانان نخستین قربانی این مواد زهرآگین بوده و فعالیت های سالم و نیروی خدمت گذار جامعه با پرسش مواجه می شود.

0 پیام‌