تازه‌ها:

مرور نشریات چاپ کابل – سه شنبه 11 اسد

محور سرمقاله ها و سرخط گزارش های شماری از روزنامه های چاپ امروز کابل را گفته های مایک مولن؛ رییس ستاد مشترک ارتش ایالات متحده در قبال پاکستان و کانون تروریزم خوانده شدن مناطق قبایلی این کشور از سوی وی، نفوذ مخالفان مسلح در نهادهای دولتی و به ویژه در نهادهای امنیتی کشور، دیدار و گفتگوی رهبران دو حزب بزرگ پاکستان با رییس جمهور کرزی و اهمیت ماه مبارک رمضان، تشکیل می دهد.

“مرور نشریات”، نگاهی به مطالب مهم رسانه‏ های چاپ کابل و در مواردی شماری از پایگاه ‏های انترنتی است. ویب‏گاه انسجام ملی با بررسی این رسانه ‏ها، فشرده‏ مطالب مهم و کلیدی روز را با بیان ساده، همه روزه در صفحه‏ خود بازتاب می‏دهد. شما می‏توانید موضع‏ گیری رسانه‏ ها را در این سایت دریابید و از تحلیل‏ های مهم در باره رویدادهای افغانستان آگاه شوید؛ و نیز، “مرور نشریات” را روی صفحه‏ فیس بوک خود، از همه زودتر بخوانید.
عنوان‏ها: “مایک مولن مناطق قبایلی پاکستان را کانون تروریسم می‌ داند”، “نفوذ طالبان در نهادهای دولتی”، “ضیافت الله را پاس بداریم”، “مراحل بعدی انتقال امنیت؛ ارتقای ظرفیت، آموزش وتجهیز نیروهای امنیتی را تضمین می کند” و “رییس جمهور کرزی در دیدار با اعضا دو حزب عمده پاکستان: باید از هر طریق ممکن تلاش کرد تا در این دو کشور صلح تامین شود
“.
روزنامه 8 صبح؛ ذیل عنوان “مایک مولن مناطق قبایلی پاکستان را کانون تروریسم می ‌داند” با استناد به اظهارات رییس ستاد مشترک ارتش ایالات متحده امریکا که در جنوب و شرق کشور سفر کرده و گفته، این مناطق هنوز هم “خطرناک ترین” منطقه دنیا است، نگاشته که این اظهارات اگرچه خیلی ناوقت صورت گرفته؛ اما از اهمیت بالایی برخوردار است.
8 صبح، مناطق قبایلی پاکستان را “دیوار دفاعی” دانسته که سال ها در برابر شوروی پیشین ایستادگی کرد و ساختار آن با ایدیولوژی های بنیادگرایانه متناسب بود؛ در برابر هرنوع گرایش غیرمذهبی و ضد مذهبی مقاوم به نظر می رسید، در این میان حکومت‌ های پاکستان نیز تعمد داشتند و این منطقه را به ‌صورت قبایلی حفظ کنند و مانع رشد و ترقی آن مناطق گردند. هنوز هم آن مناطق را در پاکستان علاقه‌ غیر می ‌نامند. این مناطق عمدتا توسط خوانین و متنفذین اداره می‌ شود و سالیان دراز، پولیس، اردو و نهادهای حکومتی حق حضور در آنجا را نداشتند. کارخانه ‌های تولید اسلحه و مواد مخدر در آنجا آزاد بود و حکومت متعرض ‌شان نمی‌ شد. این منطقه برای قاچاقبران اسلحه و فروشندگان مواد مخدر، فراریان جنایتکار همیشه منطقه امنی بود که می ‌توانستند در آنجا روزگار به سر آرند و دغدغه ‌ای نداشته باشند.
به تصریح روزنامه، پشتون ‌خواهی ‌های داوودخان این امکان را برای قبایل فراهم ساخت که می‌ توانند به عنوان گوساله‌ های دو مادری هم از پاکستان و هم از افغانستان استفاده برند و منسجم ‌تر و قوی ‌تر گردند. اکنون که روابط میان پاکستان و امریکا از حالت صمیمیت برآمده است، چنین مسایلی مطرح می‌ گردد. اسامه در زمان جهاد افغانستان و دیو بندی های هند این منطقه را برای فعالیت های خود مساعد دیدند.
روزنامه افغانستان؛ ذیل عنوان “نفوذ طالبان در نهادهای دولتی” در سرمقاله اش، ادعا کرده که فساد در نهادی های دولتی تمامی دستگاه دولت را آلوده کرده و نفوذ گروه های خشونت طلب، در نهادهای مهم دولتی با استفاده از همین خلا بیشتر فراهم گردیده است.
به تاکید روزنامه، در ماه های اخیر در چند مورد ریاست امنیت ملی از دستگیری فرماندهان و افسران اردو به اتهام همکاری با گروه طالبان خبر می دهند. روند نظارت و کنترل و پاکسازی و تصفیه اردوی ملی از عناصر نامطلوب و وابسته به بیگانگان و مخالفان مسلح دولت، اگرچه بسیار دیر آغاز شده است؛ اما به هر حال این موضوع یک ضرورت است که بایستی در هر زمان روی دست گرفته شود.
به تصریح افغانستان، ضعف و ناتوانی حکومت در پیشبرد سیاست های راهبردی، آن را به مسایل کم اهمیت و بدون دستاورد مصروف ساخته است. در حال حاضر تمامی فرصت ها، هزینه ها و تلاش ها در راههایی به هدر می رود که نه تنها موثریتی برای امنیت، بازسازی، انکشاف و کاهش فساد در بدنه دولت ندارد، که دامنه ناامنی ها و فساد را گسترش می دهد و به روند بازسازی و انکشاف ضربه وارد می کند.
روزنامه ماندگار؛ ذیل عنوان “ضیافت الله را پاس بداریم” سرمقاله اش را ویژه ارزش ماه مبارک رمضان کرده و نگاشته که این برنامه هدفی جز تربیت انسان و آسمانی کردن او ندارد و نیز روزه را فرصتی برای تأمل و تفکر انسان دانسته است؛ زیرا به باور نویسنده، انسان روزه دار، اندکی در آنچه بوده و آنچه باید باشد، تدبر می کند.
به تاکید روزنامه، همه باید بکوشیم از لحظات معنوی که خداوند برای ما در این ماه فراهم کرده، به خوبی استفاده ببریم، همان گونه که کل جامعه روزه دار است، فضای رسانه ها نیز باید این تجربه زیبا را در پخش و نشر برنامه های خود بچشند.
روزنامه انیس؛ در سرمقاله اش ذیل عنوان “مراحل بعدی انتقال امنیت؛ ارتقای ظرفیت، آموزش وتجهیز نیروهای امنیتی را تضمین می کند” با اشاره با دامن زدن ناامنی ها از سوی مخالفان مسلح دولت نگاشته که پافشاری آنان به جنگ و روی گردانی از صلح به انزوای بیشتر آنان در تمامی سطوح انجامیده است.
روزنامه افزوده، با همه اخلال گری های که از سوی طالبان صورت می گیرد، روند بعدی واگذاری مسوولیت های امنیتی با موفقیت انجام خواهد شد.
روزنامه ویسا؛ ذیل عنوان “رییس جمهور کرزی در دیدار با اعضا دو حزب عمده پاکستان: باید از هر طریق ممکن تلاش کرد تا در این دو کشور صلح تامین شود” در گزارشی نگاشته که اعضای حزب ملی پشتون خواه و حزب نشنل پارتی پاکستان در کابل با رییس جمهور کرزی ملاقات های جداگانه نمودند.
به تاکید ویسا، سران این احزاب از ادامه ناامنی ها در افغانستان ابراز نگرانی کرده اند.

0 پیام‌