تازه‌ها:

مرور نشریات چاپ کابل – دوشنبه 30 جوزا

محور تحلیل و ارزیابی شماری از نشریات چاپ امروز کابل را، گفته های رییس جمهور و تعبیرهای صورت گرفته از آن، مساله خروج نیروهای خارجی از افغانستان و پیامدهای آن، آماج قرار گرفتن روستاهای سرحدی ولایت کنر از خاک پاکستان، تلاش های وزارت فرهنگ در راستای رشد و بالندگی جوانان، چگونگی عضو شدن افغانستان در سازمان همکاری های شانگهای، و اظهارات روز گذشته سفیر امریکا در افغانستان، تشکیل می دهد

“مرور نشریات”، نگاهی به مطالب مهم رسانه‏های چاپ کابل و در مواردی شماری از پایگاه‏های انترنتی است. ویب‏گاه انسجام ملی با بررسی این رسانه‏ها، فشرده‏ مطالب مهم و کلیدی روز را با بیان ساده، همه روزه در صفحه‏ خود بازتاب می‏دهد. شما می‏توانید موضع‏گیری رسانه‏ها را در این سایت دریابید و از تحلیل‏های مهم در باره رویدادهای افغانستان آگاه شوید؛ و نیز، “مرور نشریات” را روی صفحه‏ی فیس بوک خود، از همه زودتر بخوانید.
عنوان ها: “تنش در روابط حکومت با جامعه جهانی”، “گزینه ‌های متضاد خروج و بقای امریکا”، “شلیک بیش از صدها موشک از پاکستان به نشانه بهبود روابط”، “کار و تلاش وزارت اطلاعات و فرهنگ در رشد جوانان در ده سال اخیر سابقه ندارد”، “ایکن بیری: حضور نیروهای خارجی در افغانستان به معنای اشغال این کشور نیست” و “سازمان شانگهای؛ فرصت ارزنده افغانستان
“.
روزنامه ماندگار؛ در گزارشی ذیل عنوان “گزینه ‌های متضاد خروج و بقای امریکا” نگاشته، اگر قرار باشد اوباما پیشنهاد مجلس سنای امریکا را برای تأخیر در آغاز خروج نیروهای امریکایی از افغانستان تا یک سال دیگر منظور نکند، باید تا دو هفته‌ دیگر، این کشور نخستین قطار نیروهایش را از کشور ما بیرون بکشد.
به تاکید ماندگار، دو گزینه‌ خیلی متضاد در قبال بود و نبود امریکا در افغانستان به شدت مطرح است: تلاش برای حضور دایمی امریکا در افغانستان و دیگر، بحث خروج نیروهای امریکایی از کشور. روزنامه پرسیده که حالا کدام‌ یک از این گزینه‌ ها می ‌توانند محقق شوند؟! و نگاشته که انتخاب نخست هم برای امریکا و هم برای دولت افغانستان از اهمیت ویژه برخوردار است.
ماندگار افزوده، بحث خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، بیشتر تأثیرش را در امریکا می ‌گذارد تا افغانستان؛ زیرا کشته شدن اسامه بن‌ لادن در پاکستان و به تعقیب آن آوازه‌ خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، برای اوباما می ‌تواند اهمیت محاسبه شده ‌یی را در انتخابات پیش روی ریاست ‌جمهوری امریکا در پی داشته باشد.
روزنامه با یادآوری به اشاره های پاکستان برای افغانستان که باید رابطه راهبردی با امریکا را نپذیرد و در عوض با چین همکار باشد نگاشته، امریکا می ‌ترسد که به محض خارج شدن از افغانستان، برای پاکستان این فرصت فراهم شود که به کمک برخی قدرت ‌های رقیب، جای خالی این کشور را پر کند.
روزنامه افغانستان؛ ذیل عنوان “تنش در روابط حکومت با جامعه جهانی” در سرمقاله ای نگاشته، نخستین سال های حکومت جدید در افغانستان سپری شد. دولت افغانستان مورد قبول کشورهای کمک دهنده بود و جامعه جهانی و کشورهای کمک دهنده ناجیان افغانستان از شر تروریزم و مواد مخدر و افراط گرایی به شمار می رفتنند. هر دو طرف به یکدیگر با احترام و سپاسگذاری می نگریستند. پیش بینی هایی که جنگ در افغانستان را کوتاه مدت می دانستند و برای پیروزی صرف سال های معدودی را به شمار آورده بودند که نیز بر همین اصل استوار بود.
به تاکید روزنامه با گذشت زمان، تعریف متقابل دولت و جامعه جهانی رنگ باخت و با به درازا کشیده شدن جنگ، نشانه های اختلاف و دلزدگی سیاسی آشکار شد. یکی – دو سال اخیر روابط سیاسی میان حکومت افغانستان و جامعه جهانی فراز و فرود های زیادی را پشت سر گذارنیده و حتا تا جایی پیش رفته است که استعمال جملاتی که در عرف سیاسی برای کشورهای در حال همکاری استفاده نمی شود، نیز بر زبان دولتمردان و سیاستمداران جاری شده است.
روزنامه هشدار داده که با توجه به واقعیت های جاری در کشور در فرصت کمی که تا سال 2014 یعنی زمان خروج نیروهای بین المللی از افغانستان باقی مانده و مشکلات و چالش هایی که در مقابل دولت افغانستان قرار دارد، و در حالی که افغانستان با بحران های بزرگی در داخل کشور مواجه است، سیاست تنش برای افغانستان یک ریسک مهلک و خطرناک است که آینده کشور را در ابهام قرار داده است. افغانستان تجربه تلخ گرویدن و گسستن با کشورهای بزرگ را با خود دارد. لذا ترس و دلهره مردم از تنش های به وجود آمده میان دولت افغانستان و جامعه جهانی بی مورد نیست.
روزنامه 8صبح؛ ذیل عنوان “شلیک بیش از صدها موشک از پاکستان به نشانه بهبود روابط” در سرمقاله ای تصریح کرده که مقامات محلی ولایت کنر در شرق کشور خبر داده‌ اند که در اثر شلیک ده ‌ها موشک از خاک پاکستان به این ولایت، شمار زیادی از شهروندان بیگناه کشته شده‌ اند. این درحالی است که رییس دولت افغانستان پس از مسافرتش به پاکستان از بهبود روابط دولتش با پاکستان خبر داده است. به این حساب شاید بتوان شلیک این موشک ‌ها را به علامت اظهار حسن نیت “دولت تروریست پاکستان”، مورد تحلیل قرار داد و با گشاده ‌دلی و سعه صدر از آن استقبال کرد و اضافه نمود که ما و پاکستان هردو قربانی تروریزم هستیم و مقابله با تروریزم با همراهی پاکستان، میسر است.
روزنامه انیس؛ در سرمقاله ای ذیل عنوان “کار و تلاش وزارت اطلاعات و فرهنگ در رشد جوانان، در ده سال اخیر، سابقه ندارد” به نقل از وزیر فرهنگ در همایش برگزاری شورای عالی جوانان نگاشته که مراد از تاسیس شورای عالی جوانان این است تا جوانان ما فرصت اظهار وجود بیابند و با اعتماد کامل به نفس، در تصمیم گیری ها مشارکت کنند.
به تاکید انیس، وزارت فرهنگ طی سال های اخیر گام های ارزنده، عملی ومفیدی را در زمینه ارتقای ظرفیت، تشویق جوانان در جهت آموزش و باروری در عرصه های مختلف برداشته است.
روزنامه تصریح کرده که جوانان فردای شگوفای کشور را رقم می زنند و نه تها در پایداری یادگیری و آموزش به جایگاه های بلندی دست می یابند، بل با تکیه بر استعداد نهفته خود ارزش های ملی را پاس داشته و کشور را به ترقی و تعالی سوق می دهند.
روزنامه ویسا؛ درگزاشی ذیل عنوان “ایکن بیری: حضور نیروهای خارجی در افغانستان به معنای اشغال این کشور نیست” تصریح کرده که سفیر امریکا، در سفری به ولایت هرات گفته که حضور نیروهای خارجی در افغانستان به معنای اشغال این کشور نیست.
روزنامه به نقل از سفیر امریکا نوشته، بعضی از بزرگان افغان چنینی می پندارند، این یک گپ نادرست است و نیروهای بین المللی برای مبارزه با تروریزم به افغانستان آمده اند.
هفته نامه سخن جدید؛ ذیل عنوان “سازمان شانگهای؛ فرصت ارزنده افغانستان” در سرمقاله ای عضویت در سازمان شانگهای را فرصت استثنایی برای افغانستان خوانده و تصریح کرده که این سازمان در درازمدت می تواند بهره های مفیدی را برای افغانستان به بار آورد.
به تاکید سخن جدید، استفاده از این فرصت نیازمند درایت و مدیریت کارآمد از جانب دولت ما است تا با کاهش حساسیت کشورهای حامیان غربی نسبت به اعضای سازمان شانگهای و جلب همکاری های اقتصادی این سازمان بتواند بهره برداری لازم را از این پیمان منطقه ای داشته باشد.

0 پیام‌