مرور روزنامه های چاپ کابل – یکشنبه 13 قوس

بن دوم؛ که قرار است فردا برگزار گردد مهمی است که تمام روزنامه های چاپ امروز کابل سرمقاله ها و تیترهای اصلی صفحه نخست خود را ویژه آن نموده اند. روزنامه ها، با دیدگاه های متفاوتی به ارزیابی ترکیب و برایند این نشست مهم پرداخته و نیز، شماری از آنان، پیشنهادهای مشخصی برای مطرح در “بن دوم” ارایه داده اند.

“مرور نشریات”، نگاهی به مطالب مهم رسانه‏ های چاپ کابل و در مواردی شماری از پایگاه ‏های انترنتی است. ویب‏گاه انسجام ملی با بررسی این رسانه ‏ها، فشرده‏ مطالب مهم و کلیدی روز را با بیان ساده، همه روزه در صفحه‏ خود بازتاب می‏دهد. شما می‏توانید موضع‏ گیری رسانه‏ ها را در این سایت دریابید و از تحلیل‏ های مهم در باره رویدادهای افغانستان آگاه شوید؛ و نیز، “مرور نشریات” را روی صفحه‏ فیس بوک خود، از همه زودتر بخوانید.
عنوان ها: “افغانستان در کنفرانس بن خواستار منفعت پولی روند انتقال خواهد شد”، “بن دوم بازنگری راهی که رفته شده است”، “انتظارات از کنفرانس دوم بن”، “بن دوم و امیدواری های مردم افغانستان”، “بن دوم و چشم انداز آینده افغانستان”، “در «بن» باید «دیورند» مطرح شود!” و “یک آگاه امور سیاسی: پاکستان، هنوز به مصالحه با افغانستان باور ندارد
“.
روزنامه 8صبح؛‌ ذیل عنوان “بن دوم بازنگری راهی که رفته شده است” در سرمقاله اش نوشته که وزیران خارجه افغانستان و آلمان در یک مقاله مشترک گفته ‌اند که بن دوم فرصتی برای هموارسازی راه آینده افغانستان می‌ باشد.
به تصریح روزنامه، این هموارسازی بدون بازنگری دقیق و همه ‌جانبه راه‌ هایی که طی شده است، ممکن نخواهد بود. شاید در این نشست، مقام ‌های حکومت افغانستان و نمایندگان جامعه جهانی همگی با زیبا ترین ادبیات در تصویرسازی از افغانستان بپردازند.
به تاکید 8صبح، در گام نخست باید از حکومت افغانستان در راستای تغییرات بنیادی و پای ‌بندی به حاکمیت قانون تعهداتی گرفته شود تا راه برای کارهای اساسی‌ تر هموار شود.
روزنامه افغانستان؛ ذیل عنوان “انتظارات از کنفرانس دوم بن” در سرمقاله اش به تفاوت های کنفرانس های بن اول و بن دوم پرداخته و نوشته که در کنفرانس اول بن جامعه جهانی زیر نظر نماینده ویژه سازمان ملل متحد و اشتراک نمایندگان گروه های سیاسی کشور از افغانستان، پاکستان، روم و قبرس روی طرح ایجاد یک حکومت ائتلافی و مشارکتی با حضور همه گروه ها و اقوام تلاش می کردند و این تلاش ها در نهایت منجر به طرح تشکیل حکومت موقت، انتقالی و انتخابی گردید، اما در این کنفرانس نظام سیاسی در افغانستان وجود دارد و علاوه بر آن این کنفرانس توسط حکومت افغانستان رهبری می شود؛ بنابراین بحث روی چگونگی دوام همکاری ها با این نظام است.
به تصریح روزنامه، در کنفرانس بن اول گروه طالبان به عنوان یک گروه شکست خورده و غیر قابل برگشت در صحنه سیاسی افغانستان شناخته می شد و تمام توجهات به حکومت جایگزین طالبان معطوف شده بود، در حالی که در این کنفرانس، تلاش های زیادی صورت گرفت تا نمایندگان طالبان در این نشست اشتراک نمایند.
به تاکید افغانستان، مردم افغانستان انتظار دارند که کنفرانس بن دوم شکست ها و ناکامی های بن اول را در زمینه های مبارزه با شورشیان مسلح، برقراری امنیت، انکشاف و بازسازی متوازن و ایجاد یک حکومت مقتدر، مشروع و مبتنی بر قانون و اراده عمومی، جبران نماید.
روزنامه سخن جدید؛ ذیل عنوان “بن دوم و چشم انداز آینده افغانستان” سرمقاله اش را به نشست بن دوم اختصاص داده و نوشته که هرچند تاکنون مشخص نیست تأثیرهای عملی نشست بن دوم در بهبودی وضعیت آینده‏ افغانستان چگونه خواهد بود؛ اما به طور عمده دو خلاء کلی در دایره این نشست به مشاهده رسیده و آگاهان امور این امر را یک نقیصه جدی فراروی جلوه ‏های اجرایی در مصوبه‏ های نشست بن دوم می دانند.
به تصریح روزنامه، عدم اشتراک طالبان در نشست بن دوم شاید نتواند سایه‏ های تخریب‏ گرانه بر مذاکرات نشست بن دوم اندازد؛ اما بهانه‏ ای خواهد بود برای شکستن مصوبه‏ های این نشست در بستر عملی آن.
به تاکید سخن جدید، هرگاه این واقعیت ‏ها در نشست بن دوم فراموش شده و از سوی دیگر، روند نظام سازی و تأمین امنیت با روش ده سال گذشته ادامه یابد، می توان گفت که این نشست نیز نخواهد توانست چشم انداز روشنی را فراروی افغانستان خلق نموده و آینده افغانستان را بهتر از امروز به تصویر بکشد.
روزنامه ماندگار؛ ذیل عنوان “در «بن» باید «دیورند» مطرح شود!” سرمقاله اش را ویژه برگزاری نشست بن دوم کرده و نوشته که خط دیورند از لحاظ حقوق بین ‌الملل، حق طبیعی آن کشور و خط مرزی افغانستان و پاکستان است، اما همواره این خط فرضی از جانب حکومت‌ های افغانستان مورد دستبرد و ادعا قرار گرفته است.
به تصریح روزنامه،  پاکستان همواره به گونه غیر مستقیم و غیر رسمی خواسته است که این اطمینان را دریابد که در آینده هیچ ادعایی از جانب افغانستان درباره خط دیورند مطرح نخواهد شد؛ زیرا آن کشور نمی ‌خواهد که با طرح رسمی این مسأله برای خود معضله ایجاد کند؛ یعنی نمی ‌خواهد روی ملکیت حکمی، حقیقی و مسلم خود دعوا راه بیاندازد.
به تاکید روزنامه، اگر قرار بر این است که در کنفرانس بن دوم بحث حل مشکلات افغانستان مطرح باشد، باید نخست به این مسأله توجه شود. طرح این مسأله در بن می ‌تواند ذهنیت‌ شرکت‌ کنندگان را به مورد مهمی معطوف بدارد که در این ده سال نادیده گرفته شده بود.
روزنامه انیس؛ ذیل عنوان “بن دوم و امیدواری های مردم افغانستان” در سرمقاله اش با اشاره به دستاوردهای ده ساله جامعه جهانی و دولت نوشته که برگزاری کنفرانس بن دوم می تواند روزنه های امید فروانی را به سوی ما باز کند.
به تصریح روزنامه، اگر به صورت واقعی در این نشست برای تامین ثبات دایمی در افغانستان و ادامه بازسازی در این کشور فیصله های قاطع و با تضمین اتخاذ شود، بدون شک فضای تردید، یأس و ترس جای خود را به امیدواری خواهد داد.
به تاکید انیس، حضور رییس جمهوری با وزیران کابینه و نمایندگان نهادهای مردمی و اجتماعی نمایانگر آن است که در نشست دوم بن بر ابعاد مختلف زندگی مردم افغانستان بحث صورت خواهد گرفت.
روزنامه ویسا؛ ذیل عنوان “افغانستان در کنفرانس بن خواستار منفعت پولی روند انتقال خواهد شد” تیتر نخست خود را به این مهم اختصاص داده و نوشته، براساس دریافت های این روزنامه، دولت افغانستان در کنفرانس بن از جامعه بین الملل به ویژه امریکا خواهد خواست تا پول پس انداز شده از برکت عملی شدن روند واگذاری مسوولیت های امنیتی از نیروهای بین المللی به نیروهای داخلی را که شاید به میلیاردها دالر برسد با افغانستان شریک بسازند.

0 پیام‌