مرور روزنامه های چاپ کابل – چهارشنبه 6 میزان

محور بحث و ارزیابی سرمقاله ها و سرخط گزارش های شماری از روزنامه های چاپ امروز کابل را تنش های دیپلوماتیک میان ایالات متحده و پاکستان، ضعف مجلس نمایندگان و طرح پرسش خانه مردم از این هم ضعیف تر می شود، تاکید بر جدی گرفته شدن هشدارهای اقتصادی و ناکارا عنوان شدن کمسیون موظف شده از سوی ریاست دولت برای ارزیابی پرونده ترور استاد ربانی، تشکیل می دهد.

“مرور نشریات”، نگاهی به مطالب مهم رسانه‏ های چاپ کابل و در مواردی شماری از پایگاه ‏های انترنتی است. ویب‏گاه انسجام ملی با بررسی این رسانه ‏ها، فشرده‏ مطالب مهم و کلیدی روز را با بیان ساده، همه روزه در صفحه‏ خود بازتاب می‏دهد. شما می‏توانید موضع‏ گیری رسانه‏ ها را در این سایت دریابید و از تحلیل‏ های مهم در باره رویدادهای افغانستان آگاه شوید؛ و نیز، “مرور نشریات” را روی صفحه‏ فیس بوک خود، از همه زودتر بخوانید.
عنوان ها: “معاون مجلس سنا: مداخله کشورهای خارجی عامل اصلی جنگ در افغانستان است”، “جنگ زرگری واشنگتن – اسلام آباد”، “عدم جدیت در بررسی پرونده استاد شک ‌برانگیز است”، “خانه ملت از این هم ضعیف‌ تر می ‌شود؟”، “هشدارهای اقتصادی جدی گرفته شوند” و “افزایش تنش در روابط دو دوست استراتژیک
“.
روزنامه افغانستان؛ ذیل عنوان “هشدارهای اقتصادی جدی گرفته شوند” سرمقاله اش را ویژه مسایل اقتصادی کشور کرده و نوشته که کمک های خارجی به دولت افغانستان به این امید بوده که افغانستان برای چند سال محدود با کمک های خارجی سپری کرده و در این زمان با بازسازی و کار در عرصه های مختلف، در تامین نیازمندی های خود از منابع داخلی قادر شود؛ اما به تصریح روزنامه، این امر به دلیل نبود ظرفیت لازم در ادارات دولتی، ناامنی، وجود فساد اداری، نبود اراده لازم و جدی برای مبارزه با فساد اداری، نبود برنامه دقیق و علمی برای مبارزه با فساد اداری، ناهماهنگی میان کشورهای کمک دهنده و دولت افغانستان، سیاست های تبعیض آمیز و اجرا نشدن عدالت در توزیع سرمایه های ملی همچنان دست نیافتنی باقی مانده است.
به تاکید افغانستان، از چندین سال پیش هشدارهای مکرری به دولت افغانستان و درخواست برای مبارزه جدی تر علیه فساد داری و محو زمینه های فساد داده شد؛ اما این هشدارها با داخل شدن افغانستان در فاز جدیدی که در آن روابط دولت با جامعه جهانی و به خصوص بسیاری از کشورهای غربی و در راس آن امریکا رو به سردی گراییده، به سوی دیگری هدایت داده شده است.
سرمقاله نویس نوشته، باید دولتمردان کشور برای آینده افغانستان برنامه های دقیق و عملی اقتصادی را روی دست گرفته و نقاط ضعف اقتصاد افغانستان را شناسایی و با طرح برنامه های منظم و دقیق اقتصادی، سیاسی و اجتماعی سعی در رفع و حل آن بنمایند.
روزنامه 8صبح؛ ذیل عنوان “خانه ملت از این هم ضعیف‌ تر می ‌شود؟” سرمقاله اش را به مشکلات مجلس نمایندگان اختصاص داده و تصریح کرده که ضعف در هیات اداری مجلس سبب شده است تا شکاف‌ ها میان نمایندگان هرروز عمیق‌ تر شود؛ به ‌طوری‌ که در ترور آقای ربانی از یک مجلس نمایندگان دو بیانیه صادر گردید.
سرمقاله نویس با اشاره به عدم تکمیل شدن اعضای حکومت، نوشته که این تنش در حالی هر روز پیچیده‌ تر می ‌شود که مناطق سرحدی کشور از سوی پاکستان آماج حمله‌ قرار گرفته، همه ‌روزه رهبران سیاسی و افراد ملکی قربانی حمله‌ های تروریستی گردیده و کمک‌ های خارجی هر روز یکی پس از دیگری قطع و یا به ‌حالت تعلیق درمی ‌آیند.
به تاکید روزنامه، در کنار این مسایل مهم، صدای طبل جنگ میان امریکا و پاکستان در کنار مرزهای کشور نیز شنیده می ‌شود. با این وضع کشوری که فاقد پارلمان کارا و موثر باشد، چگونه می ‌تواند نقش مردم را در این تحولات تمثیل کرده و از جایگاه خوب نظارتی برخوردار باشد؟
روزنامه ماندگار؛ ذیل عنوان “عدم جدیت در بررسی پرونده استاد شک ‌برانگیز است” سرمقاله اش را به موضوع شهادت استاد ربانی اختصاص داده و نوشته، مردم انتظار داشتند که رییس ‌جمهوری کشور صراحت و قاطعیت بیشتری در مورد بررسی شهادت استاد به خرج می ‌داد و مواضع خود را به گونه‌ شفاف مطرح می ‌کرد؛ اما معلوم نیست که به چه دلایل موجه و یا غیرموجه، رییس جمهوری موضع منفعلانه در رابطه به این جنایت نابخشودنی از خود نشان داد.
روزنامه با بیان این که جامعه جهانی می خواهد بداند در عقب ترور استاد ربانی چه کسانی دخالت داشته است، نوشته که کمیسیون دولتی‌ ای که در مورد بررسی حادثه شهادت استاد فقید تشکیل شده، در آغاز راه امیدهای مردم را به یأس تبدیل کرده و مردم مطمین شده‌ اند که از چنین کمیسیونی هیچ انتظاری نمی‌ توان داشت.
روزنامه سخن جدید؛ موضوع مداخله خارجی ها به افغانستان را مهم دانسته و با تیتر درشت “معاون مجلس سنا: مداخله کشورهای خارجی عامل اصلی جنگ در افغانستان است” به نقل از محمد علم ایزدیار نوشته، عامل اصلی جنگ در افغانستان، مداخله کشورهای خارجی است و راه بیرون رفت از این بحران، تجدید نظر در سیاست های دولت در قبال پاکستان است.
به تاکید روزنامه به نقل از معاون مجلس سنا، این مجلس به نمایندگی از مردم افغانستان برای جلوگیری و توقف حملات راکتی پاکستان، نامه سرگشاده ای به شورای امنیت سازمان ملل می فرستد تا این سازمان در برابر حمله های پاکستان به افغانستان خاموشی اختیار نکند.
هفته نامه شاخص؛ ذیل عنوان “جنگ زرگری واشنگتن – اسلام آباد” تیتر نخست خود را ویژه این مهم کرده و نگاشته، در دهه گذشته و پس از حمله امریکا به افغانستان همواره فراز و فرودهایی را در روابط پاکستان و امریکا شاهد بوده ایم؛ اما این فراز و فرودها هرگز به گسست کامل نینجامیده است.
این روزنامه، تشدید تنش های لفظی میان اسلام آباد – واشنگتن را مانور دیپلوماتیک دانسته و تاکید کرده که امریکا هرگز نمی خواهد روابط خود را با پاکستان برهم زند و یا آن کشور را به حاشیه براند.
هفته نامه نخست؛ ذیل عنوان “افزایش تنش در روابط دو دوست استراتژیک” نیز در مطلبی به اشاره به تنش ها میان مقامات پاکستان و امریکایی بر سر حمایت شبکه اطلاعاتی پاکستان از شبکه حقانی نوشته است که شاید این بار نیز مقامات پاکستانی دست به نیرنگ های بزند و برای قناعت دادن ایالات متحده یکی از مقامات طالبان را دست بسته تحویل کند.
به تاکید هفته نامه، پس از کشته شدن اسامه در خاک پاکستان فشارهای دیپلوماتیک امریکا علیه این کشور افزایش یافته و از این فشارها چنین بر می آید که واشنگتن می خواهد اسلام آباد از حمایت شبکه حقانی دست بردارد.

Please follow and like us:
0

0 پیام‌

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial