تازه‌ها:

مرور روزنامه های چاپ کابل – چهارشنبه 23 قوس

شماری از روزنامه های چاپ امروز کابل، سرمقاله ها و تیترهای اصلی صفحه اول خود را ویژه روابط افغانستان با کشورهای همسایه، کش و قوس ها در روابط ایالات متحده با پاکستان و جایگاه افغانستان در روابط تیره کشورهای همسایه با امریکا، بازگشت متخصصان از ایران به کشور و تاکید بر ایجاد برنامه ای منظم برای جذب آنان در کار، تاکید وزارت داخله مبنی بر انحلال شرکت های امنیتی خصوصی و تلاش وزارت اطلاعات و فرهنگی بخاطر بهبود وضعیت جوان، ساخته اند.

“مرور نشریات”، نگاهی به مطالب مهم رسانه‏ های چاپ کابل و در مواردی شماری از پایگاه ‏های انترنتی است. ویب‏گاه انسجام ملی با بررسی این رسانه ‏ها، فشرده‏ مطالب مهم و کلیدی روز را با بیان ساده، همه روزه در صفحه‏ خود بازتاب می‏دهد. شما می‏توانید موضع‏ گیری رسانه‏ ها را در این سایت دریابید و از تحلیل‏ های مهم در باره رویدادهای افغانستان آگاه شوید؛ و نیز، “مرور نشریات” را روی صفحه‏ فیس بوک خود، از همه زودتر بخوانید.
عنوان ها: “بازگشت متخصصان و ضرورت برنامه ‏ریزی درست”، “راهکارهای موقتی و غیر عملی”، “طرح تحریم پاکستان؛ یگانه راه”، “آمریکا در جستجوی راه بازگشت به پاکستان”، “جایگاه افغانستان در جدال امریکا با همسایگان”، “وزارت داخله از منحل شدن شرکت های امنیتی خصوصی حمایت می کند” و “جوانان در راستای آموزش بهتر”.
روزنامه سخن جدید؛ ذیل عنوان “بازگشت متخصصان و ضرورت برنامه ‏ریزی درست” در سرمقاله اش با اشاره به این که وزارت مهاجرین و عودت کنندگان اعلام نمود، قرار است بیش از 300 متخصص افغان مقیم ایران به کشور بازگشته و با سهم گیری در امور مربوط به تحصیلات مسلکی خویش، رسالت و مسوولیت ملی ‏شان را ادا نمایند، نوشته به نظر می ‏رسد این برنامه میکانیزمی را می‏ طلبد تا نیروی متخصص بازگشته از مهاجرت که با هزار و یک نوع مشکلات دست و پنجه نرم نموده و تخصصی را در یک رشته فراگرفته اند، توان مسلکی شان ضایع نگردد.
به تصریح روزنامه، به مشاهده رسیده است که یک جوان تحصیل ‏کرده با هزارشوق و امید و انگیزه وارد کشور شده است تا بتواند دین ملی ‏اش را در قبال کشورش ادا نماید؛ اما وقتی بارها تلاشش به جایی نرسیده و سرش به سنگ برخورد نموده، از بازگشت به مملکت آبایی اش پشیمان گردیده است.
روزنامه افغانستان؛ ذیل عنوان “راهکارهای موقتی و غیر عملی” در سرمقاله اش با اشاره به کم کاری دولت در حل وقوع رویدادهای طبیعی و غیرطبیعی نوشته که ورود مواد نفتی و گاز و دیگر کالاهای ضروری با کیفیت بسیار نامطلوب که مسلما به استفاده کنندگان و به اقتصاد ملی ضرر می رساند، جز نقص و ضعف دولت که این زمینه را فراهم ساخته است، علت عمده دیگری ندارد. برای سال ها است که اداره نورم و استندرد قرار است در تمامی بنادر افغانستان فعالیت جدی خود را آغاز نماید ولی مشخص نیست که چرا این اداره نتوانسته چنانکه لازم است کار خود را آغاز و عمل نماید.
روزنامه پرسیده، آیا دولت می تواند در تمامی موارد و کالاهای مورد نیاز مردم، وارد عمل شود و همه را خود وارد نماید؟ آیا این امر نظام اقتصادی افغانستان را به کلی تغییر نخواهد داد؟ و آیا دولت افغانستان قادر خواهد بود تا با این شیوه از مشکلات رهایی یابد؟
روزنامه ماندگار؛ ذیل عنوان “طرح تحریم پاکستان؛ یگانه راه” سرمقاله اش را به اختلافات میان اسلام آباد – واشنگتن اختصاص داده و نوشته،‌ در حال حاضر، هم جامعه جهانی و هم مردم افغانستان به شدت از پاکستان آسیب می‌ بینند و روند مبارزه با تروریزم نیز همواره از این ناحیه دچار دست‌ خوش بوده است.
به تصریح روزنامه، با آنکه ایجاب می‌ کرد از مدت‌ ها پیش پاکستان با فشارهای جامعه جهانی مواجه می ‌شد؛ اما حالا هم اگر این فشارها به راستی آغاز شده باشند، درست به نظر می‌ رسد؛ زیرا جلوِ ضرر را هر وقت که بگیریم، فایده است. با این حساب، باید روی چگونگی این فشارها بر پاکستان فکر کرد تا مؤثریتش را داشته باشد.
به تاکید ماندگار، یگانه راه متقاعد کردن پاکستان، حمایت قدرت‌ های جهانی از طرح تحریم این کشور است که باید به عنوان اساسی‌ ترین حربه فشار روی میز سازمان ملل گذاشته شود.
روزنامه 8صبح؛ ذیل عنوان “جایگاه افغانستان در جدال امریکا با همسایگان” سرمقاله اش را ویژه تیرگی روابط امریکا با همسایگان افغانستان کرده و نوشته که برعلاوه تیرگی روابط میان امریکا و پاکستان، روابط امریکا با همسایه غربی افغانستان نیز در این روزها، ابعاد جدیدی به ‌خود گرفته است. ایران پس از دسترسی به لاشه طیاره بدون ‌پیلوت، سفیر افغانستان در تهران را احضار کرد و ادعا می ‌کند که نقض حریم ایران از خاک افغانستان صورت گرفته است.
به تصریح روزنامه، اکنون معلوم نیست که دستگاه دیپلوماسی کشور در نقش تماشاچی و نظاره ‌گر میان امریکا و همسایگان افغانستان باقی می ‌ماند و یا آن ‌که خود با ابتکار سیاسی، وضعیت پیش آمده را مهار و کنترول می‌ کند.
به تاکید 8صبح، موافقت حکومت افغانستان با امضای پیمان ‌های راهبردی با کشورهای مختلف، خشم همسایگان را به همراه دارد؛ اما حکومت افغانستان نیز، از آن‌ جایی که ده ‌سال تمام رنج مداخلات همسایگان را تحمل کرد، چاره‌ ای جز این انتخاب نداشت.
روزنامه انیس؛ ذیل عنوان “جوانان در راستای آموزش بهتر” سرمقاله اش را ویژه تلاش های وزارت اطلاعات و فرهنگ، جهان گردی و جوانان در راستای رشد ظرفیت های علمی و سیاسی جوانان کرده و نوشته که فقر، بیکاری، عدم اشتغال و کمبود مراکز تحصیلات عالی مواردی است که جوانان کشور را رنج می دهد که باید با چنین مشکلات مقابله نمود.
به تصریح روزنامه، سال گذشته در نتیجه تلاش های وزارت اطلاعات و فرهنگ 25000 جوان غرض ادامه تحصیل به موسسات تحصیلات عالی خصوصی معرفی گردیده اند که این امر می رساند هر قدر به تعالی اندیشه جوانان التفات صورت پذیرد توجهی به استواری بنای سالم جامعه خواهد بود.
روزنامه ویسا؛ ذیل عنوان “وزارت داخله از منحل شدن شرکت های امنیتی خصوصی حمایت می کند” در گزارشی به نقل از خبرگزاری اسوشیتدپرس نوشته که سخنگوی وزارت داخله کشور گفته، تمامی شرکت های خصوصی تا ماه مارچ 2012 منحل خواهند شد.

0 پیام‌