مرور روزنامه های چاپ کابل – شنبه 20 حوت

فرارسیدن سالیاد شهادت استاد عبدالعلی مزاری و برگزاری محافل گرامیداشت برای این رویداد، امضای تفاهم نامه واگذاری زندان بگرام از نیروهای امریکایی به حکومت افغانستان و هشتم مارچ روز جهانی زن، محور بحث سرمقاله ها و تیترهای اول شماری از روزنامه های چاپ امروز کابل قرار گرفته است. روزنامه ها، ذیل عناوین مزاری زنده تر از همیشه، افکار جاودانه مردان بزرگ، مردم راه شهید مزاری را تعقیب نمایند و برادرانه در کنار همدیگر زندگی کنند و مسایل از این گونه، اختصاص داده اند.

“مرور نشریات”، نگاهی به مطالب مهم رسانه ‏های چاپ کابل و در مواردی شماری از پایگاه‏ های انترنتی است. ویب‏گاه انسجام ملی با بررسی این رسانه‏ ها، فشرده‏ مطالب مهم و کلیدی روز را با بیان ساده، همه روزه در صفحه‏ خود بازتاب می‏دهد. شما می‏توانید موضع‏ گیری رسانه ‏ها را در این سایت دریابید و از تحلیل ‏های مهم در باره رویدادهای افغانستان آگاه شوید؛ و نیز، “مرور نشریات” را روی صفحه‏ فیس بوک خود، از همه زودتر بخوانید.
عنوان ها: “مزاری، زنده تر از همیشه”، “وضعیت زنان تنها با شعار تغییر نمی‌کند”، “زنان افغان و شرایط حساس”، “افکار جاودانه مردان بزرگ”، “راه ‌ها هموار شده است پیمان استراتژیک امضا می‌ شود” و “در پیام رییس جمهور به مناسبت سالروز شهادت استاد شهید مزاری تاکید شد:مردم، راه شهید مزاری را تعقیب نمایند و برادرانه در کنار همدیگر زندگی کنند
“.
روزنامه وحدت؛ ذیل عنوان “مزاری، زنده تر از همیشه” سرمقاله اش را ویژه سالروز شهادت شهید مزاری کرده و نوشته که تاکید مزاری بر مولفه هایی مانند عدالت اجتماعی و رعایت مردم سالاری بود، عدالت اجتماعی از آن جهت برای ما حایز اهمیت است که همیشه برخی اقوام از مزایا و حقوق شهروندی محروم بوده و هنوز کسانی هستند که در صدد نهادینه کردن تمامیت خواهی و منطق سرکوب گرایانه اند.
به تاکید وحدت، نسل امروز ما بیشتر به تفکر در اندیشه مزاری نیازمند است تا رفتار سیاسی، آنان باید مزاری را سرلوحه رفتار و کردار خردمندانه مبارزه خود قرار دهند.
روزنامه افغانستان؛ ذیل عنوان “افکار جاودانه مردان بزرگ” با اشاره به فرارسیدن سالگرد شهادت شهید مزاری نوشته که مردان بزرگ با افکار عالی و رهایی بخش در تاریخ افغانستان بسیار بوده اند که سرنوشت اکثر آنان نیز در زندان یا زیر تیغ خنجر و شمشیرهای قساوت مستبدان و ظالمان به پایان رسیده است.
به تصریح روزنامه، مهم ترین ویژگی های افکار شهید مزاری عدالت خواهی، آگاهی دهی به مردم نسبت به وضعیت جاری و توجه دادن به آنها نسبت به آینده شان، بررسی تاریخ گذشته افغانستان و یافتن علت اصلی مشکلات تاریخی و بیدار ساختن مردم تا دوباره تاریخ تکرار نشود، مبارزه با تفوق طلبی ها و برتری طلبی ها تحت عناوین مختلف، ارایه راه حل های بنیادی و مطابق با وضعیت خاص افغانستان و زندگی با مردم و همانند مردم و وحدت، عمل و نظرش بوده است.
به تاکید افغانستان، برای امروز نیز افکار و اندیشه های استاد شهید مزاری و بزرگمردان دیگری همانند او راه گشای معضلات و مشکلات اساسی کشور به حساب می آید.
روزنامه انصاف؛ ذیل عنوان “در پیام رییس جمهور به مناسبت سالروز شهادت استاد شهید مزاری تاکید شد:مردم، راه شهید مزاری را تعقیب نمایند و برادرانه در کنار همدیگر زندگی کنند” تیتر صفحه اول خود را به همایش برگزاری سالگرد شهید مزاری اختصاص داده و با اشاره پیام رییس جمهور کرزی در همایش سالیاد شهادت شهید مزاری نوشته که در پیام رییس جمهورآمده، افغانستان کشوری است که در طول تاریخ در آن زادگاه اجداد و پدران ما بوده و شخصیت های ما دلیرانه و افتخارانه در مقابل دشمنان این کشور ایستادگی کرده و سرنوشت مردم را بسوی یک پارچگی رقم زده است.
براساس گزارش انصاف، رییس جمهور در پیام اش، استاد شهید عبدالعلی مزاری را یکی از شخصیت های مبارز افغانستان قلمداد کرده و گفته است، استاد مزاری سرشار از آزادی خواهی، آزادی طلبی و با قلب پر ازعشق در کنار مردمش علیه دشمنان این کشور وارد جهاد عملی گردید.
روزنامه ماندگار؛ ذیل عنوان “وضعیت زنان تنها با شعار تغییر نمی‌کند” در سرمقاله اش نوشته که زمان طالبان دقیقا مرحله کمای افغانستان بود؛ اما پس از آن که اراده جهانی با اراده مردم افغانستان گره خورد و طالبان از اریکه قدرت به زیر آمدند، شرایط تازه ‌یی برای تنفس به وجود آمد. این شرایط را تنفس تازه در تاریخ کشور باید دانست؛ اما آیا دولت مردان کشور گذاشتند که مردم افغانستان از این تنفس تازه به درستی برخوردار شوند و استفاده ببرند؟
به تصریح روزنامه، حرف اصلی این ‌جاست که افزایش خشونت علیه زنان در کشور به سیاست‌ هایی بستگی دارد که در ظرف این سال ‌ها از سوی دولت اعمال شده و این سیاست‌ ها به هیچ وجه در پی فراهم کردن شرایط مساعد برای کار و فعالیت زنان نبوده است.
ماندگار پرسیده که چرا هنوز افغانستان بالاترین رقم آمار مرگ و میر مادران و کودکان را دارد؟ چرا با گذشت هر روز خشونت علیه زنان بیشتر می ‌شود؟ چرا فرصت‌ های مناسب شغلی و تحصیلی برای زنان و مردان ایجاد نشده است؟
روزنامه سخن جدید؛ با عنوان “زنان افغان و شرایط حساس” سرمقاله اش را ویژه روز جهانی زن کرده و نوشته، درحالتی که مردم کشور ما در سپری کردن مسیر زندگی شان از پل گذار عبور می نمایند، رسیدن به حالت مطلوب و سازگار با ارزش‏ های ملی که فراهم کننده کرامت انسانی زنان افغان نیز باشد، امر دشوار بوده و نیازمند تدبیرهای ویژه و مهمی است.
به تاکید روزنامه، اگر چنین حرکت ملی در پرتو اصول دینی که بدون شک در سازگاری کامل با کرامت انسانی زنان قرار دارد، صورت نپذیرد، رهایی زنان توسط بعضی از نهادهایی که خویشتن را مدافع زنان قلمداد می ‏نمایند به منزله بلند شدن از زیرباران و نشستن بر زیر ناودان خواهد بود.
روزنامه 8صبح؛ ذیل عنوان “راه ‌ها هموار شده است پیمان استراتژیک امضا می‌ شود” در سرمقاله اش نوشته که ورود مواد مخدر، سلاح سرد و گرم و یا رهبری برخی عملیات ‌های انتحاری و خراب ‌کارانه از داخل زندان ‌ها، همگی نشان از ضعف حکومت در کنترول بالای این بخش ‌ها می ‌باشند. فرار دسته ‌جمعی زندانیان خطرناک از زندان قندهار و احتمال رهایی در بدل معامله و یا وساطت‌ های افراد متنفذ، این نگرانی را خلق کرده است که با زندانیان بگرام نیز چنین برخوردی صورت گیرد.
به تاکید روزنامه، اکنون پس از تماس‌ های تلیفونی آقای کرزی با اوباما و خانم کلینتون، این مشکل حل گردیده و با امضای تفاهم ‌نامه در رابطه با زندان بگرام و تفاهم‌ نامه ‌ای که قرار است در مورد عملیات شبانه صورت گیرد؛ احتمالا از تنش ‌ها کاسته شده و زمینه ‌ها برای امضای پیمان استراتژیک فراهم شده است. امضای این پیمان برای کشوری که حداقل چهار دهه‌ را با جنگ و بحران سپری کرده و اکنون در فصل جدید سیاسی قرار گرفته است، از اهمیت خاصی برخوردار می‌ باشد.

0 پیام‌