مرور روزنامه های چاپ کابل – سه شنبه 29 سنبله

محور بحث و ارزیابی سرمقاله های شماری از روزنامه های چاپ امروز کابل را مبارزه با تروریزم و ضرورت همکاری در این زمینه، سفر رییس جمهور به ایالات متحده بخاطر شرکت در شصت و ششمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل، تاکید بر مبارزه بی امان با “دشمن”، کاهش حملات کنار جاده ای بر سربازان آلمانی و از یاد نرفتن جانبازی های سربازان پولیس در بیست و دوم سنبله، تشکیل می دهد.

“مرور نشریات”، نگاهی به مطالب مهم رسانه‏ های چاپ کابل و در مواردی شماری از پایگاه ‏های انترنتی است. ویب‏گاه انسجام ملی با بررسی این رسانه ‏ها، فشرده‏ مطالب مهم و کلیدی روز را با بیان ساده، همه روزه در صفحه‏ خود بازتاب می‏دهد. شما می‏توانید موضع‏ گیری رسانه‏ ها را در این سایت دریابید و از تحلیل‏ های مهم در باره رویدادهای افغانستان آگاه شوید؛ و نیز، “مرور نشریات” را روی صفحه‏ فیس بوک خود، از همه زودتر بخوانید.
عنوان ها: “مبارزه با تروریزم و ضرورت همکاری های مشترک”، “دشمن را در هیچ ‌جا امان ندهیم”، “سیاست خارجی افغانستان و ضرورت اصل بی طرفی”، “آیا کرزی در اجلاس سازمان ملل حرفی برای گفتن دارد؟”، “حملات بمی برقوای آلمانی در افغانستان افزایش یافته است” و “مردم خاطره قهرمانان 22 سنبله را از یاد نخواهند برد
“.
روزنامه 8صبح؛ ذیل عنوان “دشمن را در هیچ ‌جا امان ندهیم” در سرمقاله اش نوشته است که یک نهاد تحقیقاتی امریکا عملیات‌ های شبانه را عامل ناخشنودی و بی ‌اعتمادی افغان ‌ها ذکر کرده در حالی که نیروهای آیساف گفته است که 85 درصد عملیات‌ های شبانه بدون حتا یک شلیک گلوله انجام می‌ شود و در 50 درصد این عملیات ‌ها مخالفان مسلح کشته و یا بازداشت می‌ شوند.
به تصریح روزنامه، متاسفانه مخالفان مسلح از افراد ملکی به‌ عنوان سپر انسانی استفاده کرده و بخش زیادی از سنگرها و پناهگاه ‌های خود را در میان قریه ‌ها، مناطق مسکونی و باغ ‌ها انتخاب می‌ کنند. طالبان با این ‌گونه انتخاب، از یک‌ سو کوشش می‌ کنند که در امنیت بیشتری باشند و از سوی دیگر با هر رویدادی که با تلفات افراد ملکی همراه شود تبلیغات عظیمی را سر داده و مردم را علیه حکومت و نیروهای بین‌ المللی تحریک می ‌کنند.
8صبح با اشاره به این که سنگر قرار گرفتن خانه های شخصی مردم از سوی مخالفان مسلح، نوشته است که در برابر این موضوع دو گزینه بیشتر نمی‌ باشد؛ یا باید آنان را برای همیشه از تعقیب در امان گذاشت و یا با تعقیب مخالفان پیامدهای احتمالی آن را پذیرفت.
روزنامه افغانستان؛ ذیل عنوان “مبارزه با تروریزم و ضرورت همکاری های مشترک” در سرمقاله اش با اشاره به اظهارات مقامات امریکایی مبنی براین که گروه حقانی در حملات تروریستی اخیر کابل دست داشته و با پاکستان باید این گروه مبارزه کند، تصریح کرده که اکنون چگونگی مبارزه با تروریزم به نقطه اختلاف میان آمریکا و کشور پاکستان تبدیل شده و روابط سیاسی این دو کشور را تحت تاثیر قرار داده است. امریکا نسبت به سیاست های ضد تروریستی پاکستان با دیده شک و تردید می نگرد و بارها از حکومت پاکستان خواسته است که فعالیت گروههای افراطی و تروریستی در آن کشور ثبات و امنیت پاکستان را نیز با خطر روبرو می سازد و لازم است تا پاکستان برای نابودی این گروه ها با جامعه جهانی همکاری صادقانه داشته باشد.
به تاکید روزنامه، اگرچه سیاست مداران پاکستانی همواره بر صداقت و همکاری اش با جامعه جهانی در امر مبارزه با تروریزم تاکید ورزیده و وزیر خارجه آن کشور نیز در دیدارش با هیلاری کلینتون گفته است که دولت پاکستان بارها حملات تروریستی را محکوم کرده و در مبارزه با هراس افگنان تلاش های قابل قدری انجام داده است؛ اما به نظر می رسد که چنین اظهاراتی در حال حاضر نمی تواند جامعه جهانی و از جمله مقامات امریکایی را قانع سازد؛ زیرا امریکا در پیشبرد عملی مبارزه با هراس افگنی با همکاری های بیشتر پاکستان نیاز دارد.
به تاکید روزنامه، اگر رابطه گروه تروریستی حقانی را با طالبان افغانی و پاکستانی و رابطه نزدیک آن را با شبکه های تروریستی و از جمله القاعده در نظر بگیریم، در می یابیم که همه گروه های افراطی در منطقه به گونه مستقیم و غیر مستقیم با شبکه القاعده در ارتباط می باشند. و این مساله مبارزه با این گروه را دشوارتر و ضرورت همکاریهای مشترک جامعه جهانی را جدی تر می سازد.
روزنامه ماندگار؛ سرمقاله اش را ویژه سفر آقای کرزی به نیویارک برای اشتراک در نشست مجمع عمومی سازمان ملل کرده و ذیل عنوان “آیا کرزی در اجلاس سازمان ملل حرفی برای گفتن دارد؟” نگاشته که آقای کرزی در این نشست باید از مداخلات پاکستان از مرزهای جنوبی به سازمان ملل گزارش می داد و از این سازمان بخواهد تا جلوی این مداخلات گرفته شود.
به تصریح روزنامه، برعلاوه مشکلات امنیتی باید قطع کمک های جامعه جهانی نیز بررسی شود، اما مشخص نیست که آقای کرزی چنین کاری می تواند یاخیر.
روزنامه ویسا؛ ذیل عنوان “حملات بمی برقوای آلمانی در افغانستان افزایش یافته است” گزارش داده که فرمانده عمومی نیروهای آلمانی در افغانستان می گوید حملات بمی برای قوای این کشور در افغانستان به طرز بی سابق افزایش یافته است؛ اما حملات با استفاده از سلاح سبک و حملا راکتی تا حدی کاهش یافته است.
به گزارش ویسا، به نقل از این مقام آلمانی، در مجموع امنیت نیروهای آلمانی امسال نسبت به سال گذشته یک بهبود قابل ملاحظه را نشان می دهد و در ارتباط ناامنی ها و خشونت ها در این کشور، سه درصد حوادث در مناطق که نیروهای آلمانی مستقر اند، رخ داده است.
روزنامه انیس؛ ذیل عنوان “مردم خاطره قهرمانان 22 سنبله را از یاد نخواهند برد” با اشاره به حملات تروریستان در کابل نگاشته که اگر تروریستان تصور اغفال نیروهای امنیتی را در انتخاب روزهای بعد از حادثه یازدهم سپتمبر داشتند، کاملا یک اشتباه بود.
روزنامه افزوده، اگر تروریستان می پنداشتند که با تهاجم گروهی می توانند ضربات خود را بر نیروهای امنیتی داشته باشند نیز یک اشتباه بود.
انیس علاوه کرده، اگر تروریستان پنداشتند که با تصور باطل خود می توانند روند واگذاری مسوولیت ها را از نیروهای بین المللی به نیروهای امنیتی کشور مختل سازند، یک اشتباه دیگر بود.
روزنامه سخن جدید؛ ذیل عنوان “سیاست خارجی افغانستان و ضرورت اصل بی طرفی” در مقاله ای نوشته که باید اصل بی طرفی افغانستان با تعاملات بین المللی در نظر گرفته شود و مبادا که سیاست مداران از این مساله غافل شوند.
به تاکید روزنامه، در مذاکرات استراتژیک منافع ملی افغانستان نباید از یاد برده شود.

0 پیام‌