مرور روزنامه های چاپ کابل – سه شنبه 29 حمل

شماری از روزنامه های چاپ امروز کابل، سرمقاله ها و تیترهای اصلی صفحه اول خود را ویژه حملات دهشت افکنانه زنجیره ای در شهر کابل و شماری از ولایت های کشور نموده و ذیل عنوان های حملات تروریستی، واقعیت ها و پرسش ها، رویارویی نیروهای امنیتی با برادران، ناکامی استخباراتی دولت و ناتو باید بررسی شود، حملات اخیر چند پیام و هیچ پیامد و توسعه اقتصادی؛ معبری منطقی ورود به آینده، به این مساله پرداخته و به نحوی، حملات تروریستی را ریشه یابی کرده اند.

“مرور نشریات”، نگاهی به مطالب مهم رسانه ‏های چاپ کابل و در مواردی شماری از پایگاه‏ های انترنتی است. ویب‏گاه انسجام ملی با بررسی این رسانه‏ ها، فشرده‏ مطالب مهم و کلیدی روز را با بیان ساده، همه روزه در صفحه‏ خود بازتاب می‏دهد. شما می‏توانید موضع‏ گیری رسانه ‏ها را در این سایت دریابید و از تحلیل ‏های مهم در باره رویدادهای افغانستان آگاه شوید؛ و نیز، “مرور نشریات” را روی صفحه‏ فیس بوک خود، از همه زودتر بخوانید.
عنوان ها: “حملات تروریستی، واقعیت ها و پرسش ها”، “رویارویی نیروهای امنیتی با «برادران»”، “ناکامی استخباراتی دولت و ناتو باید بررسی شود!”، “توسعه اقتصادی؛ معبر منطقی ورود به آینده” و “حملات اخیر چند پیام و هیچ پیامد”.
روزنامه افغانستان؛ ذیل عنوان “حملات تروریستی، واقعیت ها و پرسش ها” در سرمقاله اش نوشته که در حملات کابل بیشتر روی شرایط، امکانات و خصوصیاتی تمرکز شده که بازتاب خبری آن در سطح داخلی و بین المللی برای هراس افگنان حایز اهمیت باشد.
به تاکید روزنامه، این که تروریستان چگونه به دور از چشم نیروهای امنیتی خود را در داخل شهرها جابجا می کنند و در روز روشن از ده ها کمربند امنیتی می گذرند و در مهمترین و حساس ترین نقطه شهر موضع می گیرند؟ و در حالی که حمله کنندگان از انواع سلاح ها و بمب های دستی و مواد انفجاری استفاده کردند و به مدت بیست ساعت به صورت پیوسته فیر می کردند، پرسش برانگیز است.
به نوشته سرمقاله نویس افغانستان، این همه سلاح، مهمات و مواد انفجاری چطور به این محلات انتقال داده شدند؟ چرا نیروهای امنیتی پس از محاصره تروریستان، قادر نیستند با اجرای تاکتیک های ویژه رزمی زودتر به درگیری ها خاتمه دهند؟ مقاوت دو – سه نفر در یک ساختمان تا بیست ساعت و استفاده از تمام سلاح ها و امکانات در دست داشته، قضاوت و داوری نهایی را به نفع گروه طالبان رقم خواهد زد. به این خاطر نیروهای امنیتی نباید این فرصت تبلیغاتی را برای هراس افگنان فراهم سازند.
روزنامه 8صبح؛ ذیل عنوان “رویارویی نیروهای امنیتی با «برادران»” در سرمقاله اش با اشاره به رویدادهای امنیتی دو روز پیش نوشته که آنچه در رابطه به این رویدادها اهمیت دارد، این است که نیروهای افغان در مقایسه با نیروهای منطقه توانایی این را یافته ‌اند تا واکنش مناسب و در خوری به چنین رویدادها نشان دهند. رویداد شهر ممبی هند در 2008 با 10 تروریست سه روز طول کشید تا از سوی نیروهای کماندوی هند مهار شود، با آن ‌هم 164 کشته برجا گذاشت. حادثه‌ اخیر در شهر تولوز فرانسه، روزها برای سربازان فرانسه‌ ای وقت گرفت تا مهاجم را از پا در آورند؛ اما در افغانستان، 36 مهاجم در کمتر از 18 ساعت در نتیجه عملکرد تخصصی نیروهای امنیتی از پا درآمدند و یک تروریست دیگر نیز بازداشت شد.
به تاکید روزنامه، اکنون در گام نخست دولت بر اقدامات نهادهای استخباراتی محدودیت وضع نکند و این نهادها را کمک نماید تا بتوانند اطلاعات لازم استخباراتی را به‌دست بیاورند. در گام دوم، روحیه ضد طالب و ضد نیروهای خشونت‌ آفرین که اکنون در وجود سربازان افغان به میان آمده است، به هیچ قیمتی نباید آسیب ببیند و نباید این روحیه با «برادر» خواندن طالبان و سایر نیروهای خشونت‌ گرا، از دست برود. در گام سوم، تقدیر از کارنامه‌ های سربازانی که جان‌ های ‌شان را در این رویدادها از دست دادند، باید در صدر کار حکومت قرار داشته باشد و مصوونیت اقتصادی خانواده‌ های این سربازان تامین و تضمین شود و در گام چارم، حکومت دیگر نباید شکار ترفند متعارف طالبان شود و بر چگونگی انتقال مهمات در ساختمان ‌های در حال اعمار تحقیقات لازم را انجام بدهد.
روزنامه ماندگار؛ ذیل عنوان “ناکامی استخباراتی دولت و ناتو باید بررسی شود!” سرمقاله اش را ویژه حملات تروریستی به کابل کرده و نوشته که تنها دستاوردی که طالبان از راه ‌اندازی این حملات داشتند، تبلیغات رسانه‌ یی و نمایش حضورشان در صحنه به جهانیان بوده و بس. یعنی تمام آماد‌گی‌ ها و حمایت‌ های‌ سازمان‌ های حمایت‌ کننده آن ‌ها، تنها به همین هدف و مقصد بوده که مسلما چالش کلانی نیز فراراه نیروهای امنیتی کشور می‌ باشد.
روزنامه اظهار امیدواری کرده که رویداد دو روز پیش، آخرین ضرب شست استخبارات پاکستان در افغانستان باشد و آن ‌گونه که آقای رییس‌ جمهور گفته است، ناکامی استخباراتی دولت و ناتو هم در جلوگیری از چنین رویدادهایی، مورد بررسی دقیق قرار گیرد و اقدامات لازم برای پیش ‌گیری از حوادث مشابه روی دست گرفته شود.
روزناهم سخن جدید؛ ذیل عنوان “توسعه اقتصادی؛ معبر منطقی ورود به آینده” در سرمقاله اش نوشته که باید دولت افغانستان در پی راه حلی برای چگونگی مقابله با بحران احتمالی پس از سال 2014 باشد؛ زیرا اتکا کردن به کمک‏ های خارجی به صورت درازمدت، کشور را از رشد باز نگهداشته و شاهرگ‏ های اصلی را برای تزریق توسعه در بدنه‏ توسعه نیافته افغانستان بسته نگه خواهد داشت.
به تاکید روزنامه، افغانستان با دارا بودن ظرفیت‏ های مناسب تعاملات اقتصادی، همچون مسیر حمل و نقل و دهلیز ترانزیتی آسیای میانه برای کالاهای مصرفی و منابع انرژی، استخراج معادن و سرمایه ‏گذاری‏ های دیگری که برای کشورهای صاحب فن و صنعت در افغانستان میسر است، می‏ تواند به چنین هدفی دسترسی پیدا نماید و فراهم آوری چنین بستری برای تعاملات اقتصادی با کشورهای علاقمند، زمینه را برای مشارکت آنان در تأمین امنیت نیز فراهم ساخته و انگیزه ‏های را برای تقویت و تمویل نیروهای امنیتی کشور از جانب طرف ‏های قرارداد، هموار خواهد ساخت.
روزنامه انصاف؛ ذیل عنوان “حملات اخیر چند پیام و هیچ پیامد” در سرمقاله اش با اشاره به حملات اخیر تروریستان به کابل و ولایات نوشته که به عقیده کارشناسان این حملات می تواند واکنشی در برابر انتخاب صلاح الدین ربانی به عنوان رییس شورای عالی صلح باشد و برخی دیگر عقیده دارند که ادعاهای طالبان مبنی بر پاسخ به قرآن سوزی در بگرام، جنایت قندهار و اهانت به اجساد آن ها از سوی امریکایی ها، ممکن است به واقعیت نزدیک‌ تر باشد.
به تاکید روزنامه، واگذاری مسوولیت زندان ها و بخشی از مسوولیت عملیات های شبانه به نیروهای افغان، با بی میلی از سوی خارجی ها انجام شد و پس از آن همواره تلاش شد تا اعتماد مردم نسبت به توانایی نیروهای داخلی در برابر حملات شورشیان و تروریست ها را مخدوش و متزلزل کنند
به تصریح روزنامه، وجود پیام های زیادی که این حملات با خود به همراه داشت، تجربه نشان داده است که هیچ پیامد قابل توجهی مبنی بر تغییر در مواضع دولت در قبال تروریست ها را نمی توان از آن انتظار داشت.

0 پیام‌