مرور روزنامه های چاپ کابل – سه شنبه 24 جوزا

محور بحث و ارزیابی شماری از روزنامه های چاپ امروز کابل را، روز جهانی مادر و معضلاتی که زنان و مادران افغانستان با آنها درگیر اند، مساله خروج نیروهای خارجی و روند واگذاری مسوولیت تامین امنیت به نهادهای امنیتی کشور، محکوم شدن فرد مهاجم به شعبه کابل بانک جلال آباد به اعدام و گفته های روز گذشته سفیر ایالات متحده به رسانه ها، تشکیل می دهد

“مرور نشریات”، نگاهی به مطالب مهم رسانه‏ های چاپ کابل و در مواردی شماری از پایگاه‏ های انترنتی است. ویب‏گاه انسجام ملی با بررسی این رسانه ‏ها، فشرده‏ مطالب مهم و کلیدی روز را با بیان ساده، همه روزه در صفحه‏ خود بازتاب می‏دهد. شما می‏توانید موضع‏ گیری رسانه‏ ها را در این سایت دریابید و از تحلیل‏های مهم در باره رویدادهای افغانستان آگاه شوید؛ و نیز، “مرور نشریات” را روی صفحه‏ فیس بوک خود، از همه زودتر بخوانید.
عنوان ها: “روز مادر و رنج بی پایان مادران در کشور”، “اگر امریکایی ‌ها بروند، کی‌ ها می‌ آ‌‌یند؟”، “محکومیت حمله ‌کننده‌ مسلح بر شعبه ‌کابل بانک”، “روز پرمیمنت مادر، به تمام مادران عزیز میهن مبارک باد” و “امریکا مسیر کمک های خود را در افغانستان تغییر می دهد”.
روزنامه افغانستان؛ در سرمقاله ای ذیل عنوان “روز مادر و رنج بی پایان مادران در کشور” نگاشته که دیروز با روز ملی مادران مصوون و امروز با روز جهانی مادر برابر است و تاکید کرده که از مقام مادر در حالی در کشور ما گرامی داشت می شود که مادران این سرزمین با هزاران مشکل دست و پنجه نرم می کنند و سختی ها و مرارت های زندگی، روزهای سخت و سنگینی را بر آنان تحمیل می کنند.
به تاکید روزنامه، بی توجهی و ناآگاهی از مراقبت های صحی و مسایل بهداشتی، وضعیت جسمی و روانی مادران این سرزمین را در حالت بسیار خطرناک قرار داده است. شاید تغذیه نادرست، کمبود داکتر و نبود امکانات لازم در شفاخانه ها و کلنیک های کشور برای کمک به مادران در دوران بارداری، وضع حمل و پس از آن و نیز نبود برنامه برای ارتقای سطح آگاهی عمومی در جهت کنترل خانواده و جلوگیری از زایمان های زودهنگام و پی در پی، از دلایل عمده افزایش مرگ و میر مادران به شمار بیایند.
به تصرح افغانستان، رفع نیازهای مادی مادران از قبیل غذا، لباس، مسکن و توجه به سلامتی جسمی آنان کافی نیست؛ بلکه اهمیت دادن به نیازهای معنوی و عاطفی مادران نیز از مسئولیت هایی است که هر انسان باید آنها را مورد توجه قرار دهد.
روزنامه ماندگار؛ در سرمقاله ای ذیل عنوان “اگر امریکایی ‌ها بروند، کی‌ ها می‌ آ‌‌یند؟” با اشاره به آغاز خروج تدریجی نیروهای خارجی در کشور در ماه های آینده تاکید کرده که طالبان با درک این موضوع، تلاش می کنند تا به خواست های خود جامه عمل بپوشانند.
به تاکید ماندگار، در روزهای اخیر طالبان و دیگر گروه‌ های شورشی در کشور، به شکل بی‌ سابقه‌ یی از سال 2002 میلادی به این‌ سو فعال شده‌ اند و با ایجاد تغییراتی در تاکتیک‌ های جنگی خود، تلاش دارند که موازنه‌ جنگ در کشور را به سود خود تغییر دهند.
روزنامه افزوده که بر بیناد قراین و شواهد، تمایل غربی ‌ها به افغانستان، کاهش یافته و تلاش ‌ها عمدتاً در جهت بیرون شدن از کشور ما تمرکز یافته است. آیا قرار است که افغانستان دوباره به سال ‌های حاکمیت طالبان برگردد؟
روزنامه 8صبح؛ در سرمقاله ای ذیل عنوان “محکومیت حمله ‌کننده‌ مسلح بر شعبه ‌کابل بانک” نگاشته که دادگاه عالی کشور با تعلل خیلی زیاد یکی از حمله ‌کنندگان مسلح به افراد غیرمسلحی که در شعبه‌ کابل بانک برای گرفتن معاش‌ شان آمده بودند را به اعدام و دو نفر دیگر را به تحمل بیست سال زندان محکوم کرده است.
به تاکید روزنامه براساس قانون، حکم اعدام باید قبل از اجرا به امضای رییس جمهور رسیده باشد. درواقع آنچه مهم است، این است که عدالت اجرا گردد و فرهنگ مصوونیت و معافیت ازمیان برداشته شود و این اطمینان که جنایت بی‌ پاسخ نمی ‌ماند، در مردم به وجود آید.
8 صبح با تاکید براین که چرا پس از چهار ماه چنین حکمی توسط دادگاه عالی صادر می ‌شود، هنوز بی ‌پاسخ است؛ افزوده، این امید موجود است که دیگر جنایت در افغانستان بی‌ پاسخ نمی‌ماند. متاسفانه در موارد متعددی ما شاهد برخورداری بسیاری از خاینان از عفو و بخشش غیرقانونی بوده ‌ایم که به زعم خیلی از تحلیلگران، موجب جسارت و دلیری جانیان و خاینان گردیده است و امید به اجرای عدالت و تطبیق قانون را در مردم کمرنگ ساخته است و خیلی‌ها را به ارتکاب جنایت و قساوت ترغیب و تشویق کرده است.
روزنامه انیس؛ در سرمقاله اش ذیل عنوان “روز پرمیمنت مادر، به تمام مادران عزیز میهن مبارک باد” تاکید کرده که مادر تمامی ادیان و فرهنگ ها از ارزش و اهمیت برخورداراند؛ اما در دین اسلام به مادر اهمیت ویژه داده می شود.
روزنامه افزوده که بربنیاد گفته های رسول اکرم بهشت زیر قدم های مادران است و قرآن کریم نیز مقام ویژه ای را برای مادر تعیین کرده است.
روزنامه ویسا؛ ذیل عنوان “امریکا مسیر کمک های خود را در افغانستان تغییر می دهد” به نقل از کارل آیکن بیری؛ سفیر امریکا در کابل گزارش داده که این کشور در چهار بخش اقتصادی، حکومت داری، حاکمیت قانون و تطبیق دموکراسی در افغانستان کمک می کند.
به تاکید ویسا، کمک های ایالات متحده امریکا پس از سال 2014 با افغانستان ادامه دارد و آنان روی پروژه های بلند مدت در افغانستان سرمایه گذاری می کنند.

0 پیام‌