مرور روزنامه های چاپ کابل – سه شنبه 23 حوت

جان باختن شماری از شهروندان بی دفاع و بی گناه غیرنظامی توسط یک سرباز امریکایی، محور بحث سرمقاله ها و تیترهای اصلی صفحه اول شماری از روزنامه های چاپ کابل قرار گرفته است. روزنامه ها، ذیل عنوان امریکا در پی چیست؟، افغانستان آزمایشگاه مرگ بار، نه اشتباه و نه معذرت، حمله  به جان مردم بیگناه یک عمل تروریستی و نابخشودنی است و دامن زدن به رویداد قندهار به فاجعه می انجامد.

“مرور نشریات”، نگاهی به مطالب مهم رسانه ‏های چاپ کابل و در مواردی شماری از پایگاه‏ های انترنتی است. ویب‏گاه انسجام ملی با بررسی این رسانه‏ ها، فشرده‏ مطالب مهم و کلیدی روز را با بیان ساده، همه روزه در صفحه‏ خود بازتاب می‏دهد. شما می‏توانید موضع‏ گیری رسانه ‏ها را در این سایت دریابید و از تحلیل ‏های مهم در باره رویدادهای افغانستان آگاه شوید؛ و نیز، “مرور نشریات” را روی صفحه‏ فیس بوک خود، از همه زودتر بخوانید.
عنوان ها: “چرا مناسبات افغانستان و امریکا به تیرگی می گراید”، “امریکا در پیِ چیست؟”، “افغانستان؛ آزمایشگاه مرگ ‏بار”، “نه‌ اشتباه و نه ‌معذرت”، “رئیس جمهور: حمله به جان مردم بیگناه یک عمل تروریستی و نابخشودنی است” و “دامن زدن به رویداد قندهار به فاجعه می انجامد
“.
روزنامه افغانستان؛ ذیل عنوان “چرا مناسبات افغانستان و امریکا به تیرگی می گراید ” در سرمقاله اش با اشاره به این که امضای پیمان استراتژیک با امریکا با منافع و خواست بسیاری از کشورهای همسایه همسان نبوده و بی میلی آن ها را به دنبال خواهد داشت و دیگر این که امریکا ممکن است با امضای چنین سندی حضور نظامی خود را در افغانستان و منطقه قانونمند و توجیه پذیر بسازد و سوم این که برخی از حلقات و گروه ها در داخل افغانستان هم هستند که به لحاظ فرهنگی و سیاسی مخالف حضور دوامدار امریکا در کشور می باشد و این محدودیت ها، دولت افغانستان را با دشواری های زیادی روبرو کرده است.
به تصریح روزنامه، رویدادهای پیش بینی ناشده ای در کشور خلق می شود که با توجه به تسلسل آن ها و همزمانی آن ها با پیشرفت مذاکرات حکومت با امریکا، این احتمال را تقویت می کند که ممکن است روند تنش زدایی در مناسبات افغانستان و امریکا به عنوان یک پروژه به منظور جلوگیری از امضای سند همکاری های استراتژیک میان دو کشور، در نظر گرفته شده باشد و از سوی برخی کشورهای خارجی و گروه های داخلی ساماندهی شود.
روزنامه ماندگار؛ ذیل عنوان “امریکا در پیِ چیست؟” در سرمقاله اش با اشاره به کشتار غیرنظامیان در ولایت قندهار توسط یک سرباز امریکایی نوشته که برای مردم افغانستان مهم است بدانند چرا هر از گاهی سربازان امریکایی دست به چنین جنایات هولناکی می ‌زنند.
روزنامه پرسیده که چرا سربازان امریکایی‌ دست به چنین جنایت‌ هایی می‌ زنند، آن‌ هم در شرایطی که امریکا تلاش دارد پیمان استراتژیک با افغانستان امضا کند و برای همیشه‌ بودن در این آب ‌و خاک تلاش می‌ کند. حالا ما مانده ایم و این پرسش‌ ها که امریکا چه هدفی را دنبال می‌ کند و چرا این رویدادهای مدهش یکی پی دیگر اتفاق می ‌افتند و نیز موقف ریاست‌ جمهوری کشور با این رویدادها چرا فقط نشر اعلامیه و یا بهره ‌برداری سیاسی است.
روزنامه سخن جدید؛ ذیل عنوان “افغانستان؛ آزمایشگاه مرگ ‏بار” سرمقاله اش را ویژه کشته شدن شماری از غیرنظامیان توسط یک سرباز امریکایی در پنجوایی قندهار کرده و پرسیده، چرا افغانستان بستر و جایگاهی برای آزمایشگاه سیاست ‏های جهانی و صحنه‏ ای برای زور آزمایی قدرت‏ های بزرگ و کوچک جهانی و منطقه ‏ای واقع می ‏شود؟
به تصریح روزنامه، وقتی در برابر حرکت‏ های ناشایست خارجی و ناروایی ‏های آنان در حق مردم افغانستان موضع واحدی وجود ندارد، وقتی ارکان دولت به جای تعریف دیدگاه و موضع واحد ملی که برخاسته از مصالح مردم باشد، در صدد فرافگنی فراروی هم‏ دیگر هستند، وقتی هیچ انگیزه صادقانه از سوی نهادها و مسوولان کلان کشوری برای خدمت به مردم وجود ندارد؛ این مسایل زمینه‏ ساز آزمایشگاه شدن افغانستان برای جهان و قدرت ‏های جهانی می ‏شود.
سخن جدید، راه بیرون رفت از چنین وضعیت را به طور کلی و رسیدن به هدف تحقیق در زمینه تلفات ملکی به طور خاص، پافشاری و پیگیری ارکان سه ‏گانه دولتی با اتخاذ موضع واحد بر دفاع از حرمت حیات و خون شهروندان افغانستان دانسته است.
روزنامه 8صبح؛ ذیل عنوان “نه‌ اشتباه و نه ‌معذرت” در سرمقاله اش با اشاره به معذرت خواهی اوباما از کشتار غیرنظامیان در قندهار، نوشته که تداوم این‌نوع رویدادها سبب خواهد شد که دیگر نه عذرخواهی اوباما مورد قبول واقع شود و نه هم تلاش‌ های آقای کرزی. بدون تردید این نوع اشتباهات تمام دست‌ آورد‌های ایالات متحده امریکا را در عرصه ‌های گوناگون، در معرض پرسش قرار می ‌دهد و فرصت را برای فضاسازی ضد امریکایی از سوی حلقات گوناگون فراهم می ‌سازد.
به تاکید روزنامه، برای مردم افغانستان بسیار سخت است به آسانی باور کنند که از یک ارتش منظم و باورمند به ارزش‌ های بشری و حمایت از مردم افغانستان چنین عملی سرزند. متاسفانه نه تنها افغانستان که در بخش‌ های دیگر جهان نیز رویداد‌های تلخی از سوی سربازان امریکایی اتفاق افتاده است.
روزنامه انصاف؛ ذیل عنوان “رئیس جمهور: حمله به جان مردم بیگناه یک عمل تروریستی و نابخشودنی است” تیتر نخست خود را به این مهم اختصاص داده و نوشته که حامد کرزی کشتار افراد ملکی توسط یک سرباز امریکایی در ولسوالی پنجوایی را با شدید ترین الفاظ محکوم کرد و آنرا یک نسل کشی و آدم کشی عمدی دانست.
به گزارش انصاف، رئیس جمهور گفت: حکومت افغانستان عملیات هایی را که علیه تروریزم صورت می گیرد و در آن مردم بی گناه کشته و زخمی می شوند، شدیدا محکوم می نماید، اما کشتار و قتل مردم بی گناه ما به صورت عمدی توسط یک سرباز امریکایی، یک عمل تروریستی و نابخشودنی است.
روزنامه وحدت؛ ذیل عنوان “دامن زدن به رویداد قندهار به فاجعه می انجامد” در گزارشی به واکنش ها در خصوص رویداد قندهار پرداخته و به نقل از کارشناسان محتمل دانسته که این رویداد روی امضای پیمان راهبردی میان کابل – واشنگتن تاثیرات منفی بگذارد.
به تصریح روزنامه، در صورتی که یک موج ضد امریکایی در افغانستان شکل گیرد و این مساله کنترل نشود، ممکن است امضای این پیمان را صدمه بزند و یا هم به تعویق بیاندازد.
به تاکید وحدت، اظهارات و سراسیمگی مقام های امریکایی نشان می دهد که این حادثه برای کاخ سفید و پنتاگون بسیار سخت تمام شده و امریکا که به دلیل امضای پیمان راهبردی به شدت تلاش می کند و می خواهد از راه های متفاوت حکومت افغانستان را قناعت بدهد که این پیمان امضا شود و از پیامدهای این رویداد وحشت زده شده است.

Please follow and like us:
0

0 پیام‌

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial