تازه‌ها:

مرور روزنامه های چاپ کابل – دوشنبه 7 حمل

شماری از روزنامه های چاپ امروز کابل، سرمقاله ها و تیترهای اصلی صفحه اول خود را ویژه برگزاری کنفرانس “ریکا” در تاجیکستان و تاکید بر منافع اقتصادی کشور در حوزه همکاری های منطقه ای، گفته های وزیر مخابرات مبنی بر توزیع تذکره برقی و بازگویی این نکته که توزیع تذکره برقی در نبود سرشماری دقیق ره بجای نخواهد برد، همکار های منطقه و نقش آن بر توسعه اقتصادی، مبارزه با فساد و تصمیم شهرداری کابل در این زمینه و مسایل از این گونه، نموده اند. 

“مرور نشریات”، نگاهی به مطالب مهم رسانه ‏های چاپ کابل و در مواردی شماری از پایگاه‏ های انترنتی است. ویب‏گاه انسجام ملی با بررسی این رسانه‏ ها، فشرده‏ مطالب مهم و کلیدی روز را با بیان ساده، همه روزه در صفحه‏ خود بازتاب می‏دهد. شما می‏توانید موضع‏ گیری رسانه ‏ها را در این سایت دریابید و از تحلیل ‏های مهم در باره رویدادهای افغانستان آگاه شوید؛ و نیز، “مرور نشریات” را روی صفحه‏ فیس بوک خود، از همه زودتر بخوانید.
عنوان ها: “معارف افغانستان؛ فرصت ها و نگرانی ها”، “توزیع تذکره های الکترونیکی در نبود سرشماری دقیق نفوس”، “همکاری‏ های منطقه ‏یی؛ ضامن ثبات پایدار”، “شهرداری و شعار مبارزه با فساد” و “انتظارات از کنفرانس منطقه ‌ای ریکا
“.
روزنامه افغانستان؛ ذیل عنوان “توزیع تذکره های الکترونیکی در نبود سرشماری دقیق نفوس” در سرمقاله اش با اشاره به این که دولت های گذشته به دلایل مختلف از جمله تعصبات قومی و قبیله ای نخواسته اند تا سرشماری دقیقی از نفوس افغانستان داشته باشند و این سنت همچنان پای برجای مانده است نوشته، دولت جدید نیز نتوانسته و یا نخواسته تا سرشماری نفوس افغانستان را یکی از اولویت های خود قرار دهد و آن را عملی سازد.
به تاکید روزنامه، داشتن سند یا کارت هویت که نشان دهنده تابعیت یک شهروند افغانستان باشد مهم است؛ اما تذکره های تابعیت که از سال های متمادی در کشور توزیع می شود، به صورت غیر علمی و تنها در قالب یک کاغذ عادی که به راحتی قابل جعل و تقلب می باشد. 
به تصریح افغانستان، برای حل اساسی مشکل، نیاز است تا دولت افغانستان با استفاده از امکانات ملی و بین المللی برای احصاییه دقیق و علمی جمعیت افغانستان و توزیع مدارک و اسناد به صورت اصولی اقدام نماید تا یکی از اساسات برنامه ریزی های کلان و ملی را داشته و از بروز مشکلات امنیتی و غیره جلوگیری کرده باشد.
روزنامه سخن جدید؛ ذیل عنوان “همکاری‏ های منطقه ‏یی؛ ضامن ثبات پایدار” بااشاره به حضور سران شماری از کشورهای همسایه در دوشنبه به منظور برگزاری جشن نوروز و کنفرانس ریکا، نوشته که در این میان، افغانستان به دلیل این که نقطه‏ اصلی بحران در منطقه به حساب آمده و مرکز ناامنی و از سویی هم صحنه رقابت میان قدرت ‏های منطقه و فرامنطقه ‏یی است، جایگاه خاصی داشته و محور این مذاکرات را به خود اختصاص خواهد داد.
به تاکید روزنامه، هرچند در ابعاد مختلف و زاویه ‏های که پیش از این مورد پیش‏ بینی قرار گرفته اند که بیشتر در جنبه اقتصادی قابل ارزیابی است، در چشم انداز موجود، نشان از دستاورد سریع و کوتاه مدت برای افغانستان در تعامل با این کشورها مشاهده نمی‏شود؛ اما این نشست می‏ تواند در بخش‏ سیاسی و به ویژه ایجاد امنیت و همکاری‏ های همه جانبه جهت تأمین ثبات، نقش مؤثری را ایفا نماید.
روزنامه ماندگار؛ ذیل عنوان “شهرداری و شعار مبارزه با فساد” با ذکر این که روز جمعه گذشته چهارصد ورزشکار سفید پوش، فاصله پنج ‌کیلومتر را از سه‌ راهی علاء الدین تا باغ بابر دویدند و شهردار کابل گفته که شهرداری در زمینه مبارزه با فساد تلاش‌ های جدی‌ تری را روی دست خواهد گرفت نوشته، شکی نیست که هر همایشی برای مبارزه با فساد، جای تقدیر و سپاس دارد؛ اما درد مردم زمانی بیشتر می ‌شود که بحث فساد اداری خود به یکی از ابزارهای فساد تبدیل شود.
به تاکید روزنامه، بحث مبارزه با فساد در افغانستان، در این ده‌ سال از سطح شعار فراتر نرفته و سیستم منظمی هم که پاسخ ‌دهنده نسبی نیازها در این زمینه باشد، تاهنوز به میان نیامده است.
روزنامه 8صبح؛ ذیل عنوان “انتظارات از کنفرانس منطقه ‌ای ریکا” در سرمقاله اش اشاره ای به برگزاری کنفرانس بین المللی ریکا در دوشنبه کرده و نوشته که این کنفرانس برای افغانستان از اهمیتی خاص برخوردار می‌ باشد و افغانستان در عرصه اقتصادی قابلیت‌ ها و ظرفیت ‌های ویژه ‌ای دارد که در پرتو همکاری‌ های منطقه‌ ای می ‌تواند دست ‌آورد‌های کلانی را به‌ همراه داشته باشد. کشور‌های منطقه می‌ توانند با ایجاد سهولت در مسایل گمرکی، فرصت ‌ها را برای مبادله کالا و اجناس میان کشور‌های منطقه فراهم سازند.
به تاکید روزنامه، انتظار اساسی این است که ایران، پاکستان و سایر کشور‌های منطقه از مسیر‌های ترانزیتی به ‌عنوان مسیرهای اقتصادی استفاده کنند و با نگاه سیاسی فرصت‌ ها را برای دیگران از بین نبرند. ایجاد بازار‌های مشترک و سهولت در انتقال اموال تاجران افغان سبب می ‌گردد تا تجارت در این کشور جنگ‌ زده، رونق یافته و عواید زیادی نصیب مردم و حکومت شود.
روزنامه انصاف؛ ذیل عنوان “معارف افغانستان؛ فرصت ها و نگرانی ها” در سرمقاله اش با اشاره به این که بازسازی و ایجاد زمینه های رشد تعلیمی و آموزشی فرزندان افغانستان درطول ده سال گذشته، شاید یکی از عمده ترین دستاوردهای اداره رییس جمهور کرزی باشد نوشته، معیاری نبودن کتاب های درسی و کمبود معلمان، استخدام آموزگاران مرد برای مکاتب دخترانه، تاخیر در پرداخت معاشات و عدم نظارت دقیق هیات های معارف از نحوه ارایه درس و خدمات درسی در مناطق دوردست از مشکلات جاری عرصه معارف کشور است.
به تصریح روزنامه، وزارت معارف به توسعه عادلانه و توجه متوازن به همه مناطق کشور متعهد نیست.

0 پیام‌