تازه‌ها:

مرور روزنامه های چاپ کابل – دوشنبه 26 جدی

شماری از روزنامه های چاپ کابل، سرمقاله ها و تیترهای اصلی صفحه اول خود را ویژه گفتگوهای صلح و نقش حاشیه ای پارلمان افغانستان در این راستا، مرحله دوم انتقال مسوولیت های امنیتی از نیروهای بین المللی به نیروهای امنیتی کشور و پایان این مرحله، پیش آمدن وضع اضطراری و علاج مشکل پس از وقوع آن از سوی کمیته حالات اضطرار و مسایل از این گونه، نموده اند.

مرور نشریات”، نگاهی به مطالب مهم رسانه ‏های چاپ کابل و در مواردی شماری از پایگاه‏ های انترنتی است. ویب‏گاه انسجام ملی با بررسی این رسانه‏ ها، فشرده‏ مطالب مهم و کلیدی روز را با بیان ساده، همه روزه در صفحه‏ خود بازتاب می‏دهد. شما می‏توانید موضع‏ گیری رسانه ‏ها را در این سایت دریابید و از تحلیل ‏های مهم در باره رویدادهای افغانستان آگاه شوید؛ و نیز، “مرور نشریات” را روی صفحه‏ فیس بوک خود، از همه زودتر بخوانید.
عنوان ها: “کمیته حالات اضطرار و علاج واقعه بعد از وقوع”، “تا کی اغفال و فریب؟”، “موفقیت مرحله دوم انتقال”، “صدای خانه ملت خاموش است” و “گفتگوها در قطر و دو دسته ‌سازی طالبان”.
روزنامه سخن جدید؛ ذیل عنوان “کمیته حالات اضطرار و علاج واقعه بعد از وقوع” در سرمقاله اش با اشاره به اظهار آمادگی اعضای کمیته حالات اضطرار نوشته که این اظهارات و آمادگی عملی نشد و قابل تحقق نبوده است.
به تصریح روزنامه، برف باری روز گذشته باعث گردید تا نقاط سردسیر و کوهستانی کشور که وقوع حادثه در آن مناطق نیز قابل پیش بینی بود، مشکل آفرین گردید.
به تاکید سخن جدید؛ انتظار مردم ایبن است که نهادهای مسوول دولتی، به خصوص کمیته حالات اضطرار، پس از این با قضایای احتمالی با پیش بینی های دقیق و تدابیر لازم برخورد نمایند.
روزنامه وحدت؛ ذیل عنوان “تاکی اغفال و فریب؟” در سرمقاله اش با اشاره به روند مصالحه در کشور، نوشته هم اکنون اوضاع جنگ و صلح در کشور به دشت در ابهام بوده و هیچ کسی، به شمول دولت و بازیگران داخلی و خارجی روند مصالحه نمی داند که وسرنوشت مصالحه چه خواهد شد و واقعا چه آینده ای در انتظار مردم افغانستان است؟
همچنین روزنامه، حکومت را به تلاش های پنهانی صلح متهم کرده و نوشته که نکند حکومت قدرت را به صورت کامل به طالبان واگذار کند.
روزنامه انیس؛ ذیل عنوان “موفقیت مرحله دوم انتقال” در سرمقاله اش دور دوم واگذاری مسئولیت های امنیتی را از نیروهای بین المللی به نیروهای داخلی موفقیت آمیز عنوان کرده و نوشته که افغانستان در شرایط و مرحله بسیار حساس و تهدید آمیز قرار دارد و برای کسب و حصول اطمینان مردم نسبت باید کار های عملی و ثمربخش برداد.
به تاکید روزنامه، یکی از گام های بهتر شدن وضعیت را می توان با شیوه حکومت داری خوب و احساس مسوولیت پذیری و صداقت در جریان کار روزمره نمایندگان و نهادهای دولتی در برخورد با مردم به حساب آورد.
روزنامه 8صبح؛ ذیل عنوان “صدای خانه ملت خاموش است” در سرمقاله اش نوشته که طی روزها و هفته‌ های اخیر شاهد تحولات و رخدادهای مهم سیاسی در کشور و منطقه می‌ باشیم؛ بازگشایی دفتر طالبان در قطر، به حاشیه رفتن حکومت افغانستان در این مذاکرات، نشست برخی رهبران سیاسی در آلمان، دور جدید گفتگوها میان افغانستان و پاکستان و رفت‌ و‌ آمد های پیدا و پنهان اعضای حزب اسلامی، از نمونه‌ هایی است که می ‌توان به آن اشاره کرد.
به تصریح روزنامه، اکنون صدای خانه ملت در هر مساله‌ ای خاموش است و این نهاد، بر اثر بی‌ کفایتی رهبری و مداخله ‌های دوامدار حکومت، به حاشیه رفته است. پارلمان کشور برای نجات از سلطه حکومت و قرارگرفتن در نقش نظارتی، محوری و اثرگذار نیازمند بازنگری کار یک‌ ساله و تعیین هیات اداری توانمند می ‌باشد.
روزنامه ماندگار؛ ذیل عنوان “گفتگوها در قطر و دو دسته ‌سازی طالبان” در سرمقاله اش با اشاره به خبرهای منبی بر واگذاری شماری از ولایات به طالبان و رد آن و موضع گیری اپوزسیون در مورد چنین رویدادها، نوشته که همه مرتبط با بحث باز شدن دفتر طالبان در قطر است می ‌رسانند که آنچه به عنوان گفتگوی امریکایی‌ ها و طالبان در قطر مطرح شده، خیلی پیچیده است که نمی‌ شود به آسانی آز آن سر بدر شد. از این رو، همه آگاهان سیاسی در این مورد دچار ارایه احتمالات بعید و قریب و سرگردانی در وضعیت شده اند.
به تصریح روزنامه،  قرینه ‌هایی که وجود دارند، نشانگر آن اند که برنامه امریکا از آنچه گفتگو خوانده می ‌شود، ایجاد شبکه دیگر از طالبان است که بتواند در مقابل طالبانی که از ای آس آی مایه می‌ گیرند، قدعلم کنند؛ یعنی طالبانی به اشارهء سی. آی. ای و شاید هدف از راه‌ اندازی این دسته از طالبان، تلاش برای تضعیف و چند پارچه کردن این گروه باشد که امریکا در پی دست آوردهایی از اجرای این طرح است.

0 پیام‌