مرور روزنامه های چاپ کابل – دوشنبه 23 عقرب

شماری از روزنامه های چاپ امروز کابل سرمقاله ها و تیترهای اصلی صفحه اول خود را ویژه برگزاری لویه جرگه عنعنوی و تاکید بر کسب منافع ملی با اصل وحدت ملی، افزایش قیمت مواد سوختی در کشور و مطرح کردن این پرسش که مسوول کیست، تلاش هند برای آموزش دادن نیروهای امنیتی افغان برای مبارزه با تروریزم، صف بندی های سیاسی جدید در آستانه برگزاری لویه جرگه و موارد از این گونه، ساخته اند. 

“مرور نشریات”، نگاهی به مطالب مهم رسانه‏ های چاپ کابل و در مواردی شماری از پایگاه ‏های انترنتی است. ویب‏گاه انسجام ملی با بررسی این رسانه ‏ها، فشرده‏ مطالب مهم و کلیدی روز را با بیان ساده، همه روزه در صفحه‏ خود بازتاب می‏دهد. شما می‏توانید موضع‏ گیری رسانه‏ ها را در این سایت دریابید و از تحلیل‏ های مهم در باره رویدادهای افغانستان آگاه شوید؛ و نیز، “مرور نشریات” را روی صفحه‏ فیس بوک خود، از همه زودتر بخوانید.
عنوان ها: “دسترسی به منافع ملی نیازمند وحدت ملی”، “گسترش مخالفت ها با برگزاری جرگه عنعنوی”، “جرگه عنعنوی، در سایه ‌ای از صف‌ بندی ‌های جدید سیاسی”، “سایه ‌روشن‌ های لویه ‌جرگه غیرقانونی”، “مسوول افزایش قیمت ‏ها کیست؟” و “رویترز: هند نیروهای افغان را در مدارس ویژه مبارزه با تروریزم آموزش می دهد
“.
روزنامه انیس؛ ذیل عنوان “دسترسی به منافع ملی نیازمند وحدت ملی” سرمقاله اش را به مساله تصمیم گیری در خصوص پیمان راهبردی کرده و نوشته در اوضاع و احوالی که مردم افغانستان سرگرم تجربه دموکراسی نوپای خود هستند و پنجه های خون آلود دشمنان رفاه و آسایش در کمین نشسته در انتظار بهره گیری از نفاق ملی و بی ثباتی اوضاع، روز شماری می نمایند بیشتر از همه به تبارز درایت و پختگی سیاسی، وحدت ملی و بیان نظر ملی در آرای نماینگان مردم نیاز داریم.
به تصریح روزنامه، در حالی که برقانونی بودن حق بیان رای فردی و یا جمعی تاکید می نماییم مطرح ساختن یک مساله و یا مسایلی مربوط به حیات ملی و منافع ملی را در جمعی از نمایندگان مردم به خاطر اتخاذ تصمیم در قبول و یا رد آن یک عمل نیک و در مطابقت با قانون و منافع ملی و نه در مخالفت با این اصول می پنداریم.
روزنامه افغانستان؛ ذیل عنوان “گسترش مخالفت ها با برگزاری جرگه عنعنوی” در سرمقاله اش از مخالفت های سیاسی با برگزاری لویه جرگه عنعنوی یاد کرده و نوشته که اساسی ترین موضوعاتی که در مخالفت با برگزاری جرگه بیان شده این است که جرگه در جهت تضعیف نهادهای قانونی برای تصمیم گیری در مسایل مهم کشور است. و دیگر، در صورتی که کشور دارای نهادهای قانون گذاری است، نیازی نیست که جرگه عنعنوی با مصارف سنگین برگزار شود.
به تصریح روزنامه، جرگه ها در طول تاریخ افغانستان و در بسیاری موارد برای برآورده شدن اهداف حاکمان مورد استفاده قرار گرفته و نیز در حالی که حکومت وظیفه دارد تا نهادهای دموکراتیک را نهادینه بسازد و زمینه های تقویت حاکمیت قانون اساسی و قوانین نافذه کشور را فراهم سازند، چرا حکومت به نوعی از تقویت نهادهای قانونی می گریزد و برای تصامیم کلانی چون پیمان استراتژیک با ایالات متحده امریکا و مصالحه با طالبان، به دنبال برگزاری جرگه است؟
روزنامه 8صبح؛ ذیل عنوان “جرگه عنعنوی، در سایه ‌ای از صف‌ بندی ‌های جدید سیاسی” در سرمقاله اش نوشته، در حالی که تا چند روز دیگر لویه جرگه عنعنوی برگزار خواهد شد، مخالفت ها نیز افزایش یافته است.
روزنامه، از مجلس نمایندگان، ائتلاف ملی تغییر و امید، جبهه ملی و جبهه وحدت ملی و مخالفت با پایگاه های خارجی نام برده که با برگزاری لویه جرگه مخالفت دارند، هرچند نوشته که حدود 170 عضو مجلس نمایندگان فورم عضویت را پر کرده و اعضای کلیدی جبهه وحدت ملی نیز قبلا از حامیان شدید حکومت بودند.
به تاکید 8صبح؛ جالب این ‌جا است که اکنون مخالفان مسلح حکومت افغانستان و اپوزیسیون موجود در کابل در مخالفت با جرگه در یک‌ همسویی و هم ‌نظری قرار گرفته ‌اند، هرچند که شیوه‌ های مخالفت با جرگه و برنامه ‌های آن متفاوت می ‌باشد، اما نفس این همسویی می‌ تواند برای حکومت و برنامه ‌هایی که در پیش ‌روی دارد، قابل ‌تامل و سوال‌ برانگیز باشد.
سرمقاله نویس با بیان این که صف‌ بندی اخیر در کشور نشان می ‌دهد که افغانستان تا چه پیمانه آسیب‌ پذیر است و برای مانور کشورهای مختلف از ظرفیت و استعداد برخوردار می‌ باشد، نوشته، انتظار اساسی این است که این ‌گونه مسایل در چارچوب منافع و اولویت‌ های ملی به بررسی گرفته شود و فارغ از لج ‌بازی‌ ها و باج‌ گیری ‌های سیاسی و یا متاثر از عوامل بیرونی به آن پرداخته شود.
روزنامه ماندگار؛ ذیل عنوان “سایه ‌روشن‌ های لویه ‌جرگه غیرقانونی” در سرمقاله اش نوشته که برگزار کنندگان، همواره اعتراض‌ ها بر برگزاری جرگه را نفوذ کشورهای بیرونی خوانده و تاکید کرده اند که تمام این اعتراض‌ ها، ریشه در عوامل کشورهای همسایه دارد که نمی ‌خواهند افغانستان و ایالات متحده امریکا، متن پیمان راهبری میان این دو کشور را امضا کنند.
روزنامه گمان کرده، لویه جرگه برعلاوه مساله امضای پیمان راهبردی امریکا و شرکت طالبان در جلسه بن دوم، روی تغییر قانون اساسی و تضمین بقای قدرت حامد کرزی تا زمان نامعلوم نیز بحث خواهد کرد.
به تاکید ماندگار، بنابر دلایلی که وجود دارد، می ‌شود حدس زد که این جرگه‌ یک جرگه تصمیم گیرنده است، زیرا اگر مشورتی بود، متولیان امور از برگزار نشدنش ترسی نداشتند.
روزنامه سخن جدید؛ ذیل عنوان “مسوول افزایش قیمت ‏ها کیست؟” در مطلبی به عوامل افزایش قیمت مواد سوخت در کابل پرداخته و نوشته که فرارسیدن فصل سرما، بی ‏کفایتی و عدم مسوولیت پذیری حکومت، فساد و مافیای اقتصادی، افزایش هزینه ها؛ یعنی این که مواد سوختی مثل چوب و ذغال در سال ‏های پیش اغلب از طریق ولایت‏ های ننگرهار و پکتیا، بامیان، و… تأمین می‏ گردید، اما حالا گفته می ‏شود که از طریق کشورهای بیرونی تأمین می ‏شود، افزایش قیمت‏ ها در بازار جهانی،‌ عوامل بیرونی و سیاسی، علل روانی؛ یعنی این که فرارسیدن سرمای زمستان و نگرانی مردم از افزایش قیمت ‏های مواد سوختی، سبب رجوع بیش از حد مردم به بازارهای مواد سوختی گردیده است و این، ازدیاد خریداران و نگرانی ‏های آن ‏ها از افزایش قیم، بر نرخ مواد سوختی نیز تأثیر نامطلوبی را برجای گذاشته است و رشد و تراکم جمعیت از جمله عمده ترین مسایلی هست که روی افزایش قیمت بهای سوخت در بازارهای کشور تاثیر منفی گذاشته است.
روزنامه انصاف؛ ذیل عنوان “رویترز: هند نیروهای افغان را در مدارس ویژه مبارزه با تروریزم آموزش می دهد” در گزارشی نوشته که بنا به اعلام مقام‌ های هندی، دهلی نو قصد دارد نیروهای اردوی افغانستان را در مدارس ویژه مقابله با تروریزم آموزش دهد و این امر مسوولیت ‌ها و تعهدات این کشور را در قبال دولت کابل همزمان با خروج نیروهای امریکایی تقویت می‌ کند.
به گزارش انصاف به نقل از خبرگزاری رویترز،‌ هند ممکن است هم ‌چنین به تامین سلاح‌ های سبک برای ارتش افغانستان اقدام کند و برای نیروی هوایی این کشور بر اساس توافق استراتژیک همکاری که ماه گذشته میان دو کشور به امضا رسید، پیلوت و پیاده نظام آموزش‌ دهد.

Please follow and like us:
0

0 پیام‌

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial