مرور روزنامه های چاپ کابل – دوشنبه 21 حمل

شماری از روزنامه های چاپ امروز کابل، سرمقاله ها و تیترهای اصلی صفحه اول خود را ویژه امضای تفاهم نامه واگذاری مسوولیت انجام عملیات های شب هنگام از نیروهای امریکایی به نیروهای ویژه اردوی ملی کشور، سفر وزیر خارجه افغانستان به قطر و ارزشیابی این سفر با توجه به نقش قطر در گفتگوهای صلح و زمینه سازی برای امریکا و مخالفان مسلح در دوحه، بررسی آنچه زوایایی پیدا و پنهان عملیات های شبانه خوانده شده است و مسایل از این گونه، نموده اند. 

“مرور نشریات”، نگاهی به مطالب مهم رسانه ‏های چاپ کابل و در مواردی شماری از پایگاه‏ های انترنتی است. ویب‏گاه انسجام ملی با بررسی این رسانه‏ ها، فشرده‏ مطالب مهم و کلیدی روز را با بیان ساده، همه روزه در صفحه‏ خود بازتاب می‏دهد. شما می‏توانید موضع‏ گیری رسانه ‏ها را در این سایت دریابید و از تحلیل ‏های مهم در باره رویدادهای افغانستان آگاه شوید؛ و نیز، “مرور نشریات” را روی صفحه‏ فیس بوک خود، از همه زودتر بخوانید.
عنوان ها: “صلح؛ روند جدی و نگرانی ‏های جدی ‏تر”، “عملیات شبانه و چالش‌ های رهبری آن”، “دولت بی برنامه”، “برخورد قانونی با نمایندگان قانون شکن قوه مقننه” و “زوایای روشن و تاریک توقف عملیات‌ های شبانه
“.
روزنامه 8صبح؛ ذیل عنوان “عملیات شبانه و چالش‌ های رهبری آن” سرمقاله اش را ویژه واگذار عملیات های شبانه به نیروهای داخلی کرده و نوشته که اکنون که مسوولیت چنین عملیات ‌هایی به نیروهای افغان سپرده می ‌شود، چه تضمینی وجود دارد که این مسوولیت‌ ها، به دور از فشار مقامات حکومتی به ‌صورت مستقلانه و با موثریت به انجام برسند و با مساله عملیات شبانه و حمله بر پایگاه‌ های طالبان در تاریکی شب با یک دید سیاسی و قومی نگاه نشود؟
به تاکید روزنامه، آیا نیرومند شدن نیروهای ویژه افغان یک واقعیت است و یا هم مساله ‌ای که از روی ناگزیری سیاسی به آن نگاه می ‌شود و قوی جلوه داده می ‌شود؟ آیا می ‌توان مطمین بود که نیروهای ویژه افغان جدا از سایر نیروهای ارتش و پولیس افغانستان توانسته ‌اند به چنین ظرفیت‌ های بزرگ دست بیابند تا بتوانند عملیات ‌های شبانگاهی را مدیریت کنند؟
به تصریح روزنامه، به ‌نظر می‌ رسد که نیروهای خارجی و در راس آن امریکا برای فراهم ساختن اقناع خاطر مقامات افغان و هموار کردن راه برای امضای پیمان استراتژیک، به چنین اقدامی دست زده‌ اند.
روزنامه سخن جدید؛ ذیل عنوان “صلح؛ روند جدی و نگرانی ‏های جدی ‏تر” سرمقاله اش را ویژه سفر وزیر خارجه به قطر کرده و نوشته، پرسش این است که سفر زلمی رسول به قطر چه چیزهایی را عوض کرده که نظر حکومت افغانستان را در این خصوص دچار تحول جدی نموده و روابط کشور با قطر را در سطح وسیع‏ تری رقم زده است؟ کشوری که پیش از این زمینه ساز گفتگوهای صلح مخالفان با امریکا بدون در جریان بودن حکومت افغانستان، یا دست ‏کم عدم نقش محوری حکومت افغانستان بوده است، اکنون به صورت گسترده‏ تری وارد عرصه‏ سیاسی افغانستان می ‏گردد.
به تصریح روزنامه، انتظار مردم افغانستان این است که مبادا خواست نیروهای خارجی و حکومت کنونی برای ختم غایله و رقم زدن صلح، باعث نابودی مصالح ملی و خواسته ‏های مردمی گردد؛ زیرا صلحی که به قیمت از دست دادن حقوق اساسی شهروندان کشور تمام شده و خواسته‏ های آنان را پاسخگو نباشد، ارزشمند نیست و پایدار نیز نخواهد بود.
روزنامه افغانستان؛ ذیل عنوان “دولت بی برنامه” در سرمقاله اش نوشته که دولت در زمینه های بازسازی، اقتصادی، مبارزه با مواد مخدر، تامین امنیت و مبارزه با فساد اداری با بی برنامگی عمل کرده است.
به تصریح روزنامه، نمونه های زیادی را می شود شاهد آورد که دولت افغانستان هیچ برنامه ای اقتصادی علمی و منظمی نداشته است. میلیون ها دالر برای خرید جنراتورهای تولید برق هزینه شده، در حالی که آبهای افغانستان که منبع مهمی برای تهیه برق است به کشورهای دیگر سرازیر می شود.
روزنامه ماندگار؛ ذیل عنوان “زوایای روشن و تاریک توقف عملیات‌ های شبانه” در سرمقاله اش نوشته که سرانجام حکومت آقای کرزی و امریکا روی قطع عملیات‌ های شبانه به توافق رسیدند و تاکید کرده که در همین حال، این تحلیل همواره مطرح بوده است که توقف عملیات‌ های‌ شبانه نیز جزو برنامه ‌های امریکا و به نحوی مشمول برنامه انتقال است که باید تا سال 2013 عملی شود؛ اما آقای کرزی می ‌خواهد از این برنامه استفاده کند و چنان نشان دهد که این کار بر اثر فشارهای او صورت گرفته است.
به تاکید روزنامه، حرف اصلی این است که با قطع عملیات‌ های شبانه، شکی نیست که تلفات احتمالی غیرنظامیان به شدت کاهش می‌ یابد و این در جای خود مایه خرسندی‌ است؛ اما آن طرف سکه چیز دیگری است و آن این ‌که طالبان به شدت از این تصمیم سود می ‌برند و حتا ممکن است بزرگ‌ ترین دستاورد آن گروه و پاکستان طی این ده سال به شمار رود.
روزنامه انصاف؛ ذیل عنوان “برخورد قانونی با نمایندگان قانون شکن قوه مقننه” در سرمقاله اش با اشاره به غیر حاضری اعضای مجلس نمایندگان نوشته، این در حالی است که بارها مجلس نمایندگان به دلیل عدم نصاب کافی از بررسی موضوعات مهم و دارای فوریت حیاتی برای دولت و مردم افغانستان، صرف نظر نموده و آن را به جلسه دیگری موکول کرده است.
به تاکید روزنامه، به همین صورت است زمانی که طرح هایی در مجلس مطرح می شود که طی آن زد و بندهای پنهانی و توزیع پول های هنگفت یا مهمانی های عریض و طویل شبانه در کار باشد، تقریبا تمام نمایندگان حاضر هستند. با این همه نباید فراموش کرد که هستند نمایندگانی که صادقانه و با تعهد به منافع ملی و شعارهای خویش در زمان انتخابات، برای مردم و دولت افغانستان کار می کنند و به صورت مداوم در جلسات مجلس حضور می یابند.

Please follow and like us:
0

0 پیام‌

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial