مراسم فاتحه‌خوانی شهدای پولیس محلی ولسوالی جلریز در کابل برگزار شد + عکس

مراسم فاتحه‌خوانی شهدای پولیس محلی ولسوالی جلریز ولایت میدان وردک با حضور خانواده‌های شهدا و قشرهای مختلف جامعه برگزار شد. امروز (پنج‌شنبه ـ 18 سرطان) مراسم فاتحه‌خوانی شهدای پولیس محلی ولسوالی جلریز (دره میدان) ولایت میدان وردک با حضور خانواده‌های شهدا و شرکت داکتر صادق مدبر رییس شورای رهبری حزب انسجام ملی افغانستان، شماری از مقام‌های حکومتی، اعضای شورای ملی، علما، بزرگان و متنفذین، جنرالان نهادهای امنیتی، نهادهای فرهنگی ـ اجتماعی و اقشار مختلف مردم در مسجد باقرالعلوم (ع) شهر کابل برگزار گردید.

مراسم فاتحه‌خوانی شهدای پولیس محلی ولسوالی جلریز ولایت میدان وردک با حضور خانواده‌های شهدا و قشرهای مختلف جامعه برگزار شد.

امروز (پنج‌شنبه ـ 18 سرطان) مراسم فاتحه‌خوانی شهدای پولیس محلی ولسوالی جلریز (دره میدان) ولایت میدان وردک با حضور خانواده‌های شهدا و شرکت داکتر صادق مدبر رییس شورای رهبری حزب انسجام ملی افغانستان، شماری از مقام‌های حکومتی، اعضای شورای ملی، علما، بزرگان و متنفذین، جنرالان نهادهای امنیتی، نهادهای فرهنگی ـ اجتماعی و اقشار مختلف مردم در مسجد باقرالعلوم (ع) شهر کابل برگزار گردید.

در این مراسم، افزون بر ختم قرآن کریم و فاتحه‌خوانی برای شهدا، شماری از شخصیت‌ها نیز سخنرانی کردند.

عاملان رویداد محاکمه شوند

داکتر مدبر در پیامی ضمن تسلیت به خانواده‌ها شهدا، از عدم همکاری با مسوولان با پولیس محلی در جریان جنگ انتقاد کرده و افزوده است: «اکنون که یک هفته از رویداد جلریز می‌گذرد، زوایای پنهان دیگری از این رویداد در حال آشکار شدن است؛ زوایایی که گواه توطیه‌ علیه سربازانی است که برای تأمین امنیت و دفاع از مردم در برابر تروریزم سینه سپر کرده بودند و الی چه توجیهی دارد که بیش تر از یک شبانه روز سربازان، مقاومت می‌کنند و درخواست کمک می‌نمایند؛ اما کسی به فریاد آنان نمی رسد؟»

در این پیام، رییس شورای رهبری حزب انسجام ملی افغانستان بار دیگر تأکید کرده که «عاملان رویداد المناک جلریز به خصوص کسانی که در این زمینه غفلت کرده و یا در توطیه علیه این سربازان شریک بوده‌اند، مجازات شوند. نباید دولت با بهانه تراشی و تعلل به خاطر تحقیق، از کنار این رویداد المناک به سادگی عبور کند.»

تراژیدی جلریز و بذر بی‌اعتمادی

همچنین، داکتر محمد قاسم وفایی‌زاده؛ استاد دانشگاه و از شخصیت‌های شناخته‌شده بامیان، در این مراسم از بی‌توجهی نهادهای مسوول در راستای حمایت از سربازان به ویژه پولیس محلی ولسوالی جلریز انتقاد کرد و گفت که به خاطر بی‌توجهی و غفلت مسوولان در امور حمایت از سربازان جلریز تخم بی‌اعتمادی کاشته است.

وی تصریح کرد: «اگر وضعیت به همین گونه ادامه یابد، بی‌اعتمادی‌ها بیش‌تر خواهد شد و سربازان نیز دلسوزانه مبارزه نخواهند کرد؛‌ زیرا آنان وقتی حمایت نشوند، با کدام منطق بجنگند.»

رویداد جلریز از یک دیدگاه متحجرانه آب می خورد

از سویی‌هم، محمد اسحاق موحدی؛ از فرهنگیان ولایت بامیان گفت که حادثه جلریز سررشته در یک آیدیالوژی بسته و متحجرانه دارد که تحت نام طالبان و تروریستان انجام می‌شود.

وی افزود: «از سال‌ها به این طرف، ذهنیت‌های بیماری در درون نظام افغانستان در تلاش بوده تا نسل‌کشی علیه هزاره‌ها و مردم مرکزی افغانستان را به راه بی‌اندازند، مانند تیرباران مسافران هزاره در غور، ناامن‌سازی ولسوالی‌های غزنی، تهاجم کوچی‌ها، گروگان‌گیری هزاره‌ها در شاهراه کابل ـ قندهار، و گروگان‌گیری در شهرهای غزنی و هرات و سرانجام حادثه جلریز همه بیان‌گر این ایده ذلیل و متحجرانه و حاکی از یک توطئه سازمان یافته است.»

آقای موحدی همچنین منظوری یک قول اردوی قوی و منظم برای حفاظت و حراست از ساحات مرکزی را ‌خواست مردم آن ساحات دانست و گفت: «باید سران دولتی هزاره بر شرکای دولتی شان فشار بیاورند تا مانند هرات، لغمان، قندهار، بغلان، بلخ و سایر جاها، برای ساحات مرکزی نیز قول اردو تشکیل دهد.»

همچنان در پایان مراسم، قطع‌نامه‌ای نیز قرائت گردید که در بخش‌هایی از آن آمده است:

– از هیأت حقیقت‌یاب می‌خواهیم گوشه‌های تاریک قضیه را روشن کند و برمبنای اصل عدالت تصمیم‌گیری شود. عاملان رویداد شناسایی و برمبنای قانون حکم صادر گردد.

– این حکم بدون شک شامل مجازات سنگین و چشم‌پوشی از آن جفای نخشودنی در حق ملت افغانستان است.

– شواهد نشان می‌دهد؛ ارگان‌های امنیتی به صورت آشکار در قبال رویداد جلریز کوتاهی کرده‌اند و مسوولان آن‌ها باید محاکمه شوند.

– از حکومت، شورای ملی، نهادهای عدلی و قضایی و حقوق بشری می‌خواهیم تا از تأمین عدالت در خصوص این قضیه از هیچ تلاشی فروگذار نکنند.

– از پارلمان کشور تقاضا می‌شود تا راه‌های استیضاح مسوولان امنیتی را که در این قضیه کوتاهی کرده‌اند،‌ فراهم سازد و خواست‌های خانواده‌ها شهدا را با انجام این مسوولیت شان برآورده نماید.

– از سربازن بازمنده حادثه خونین جلریز به صورت واقعی دلجویی، تشویق و حمایت همه‌جانبه صورت گیرد.

– یکی از شاهراه‌های هزاره‌جات بنام شهدای آزادی‌بخش و بیدارگر هزاره جلریز مسمی گردد.

– به پاس خون پاک شهدای جلریز یک تشکیل قوی نظامی در چوکات قول اردو در ساحات مرکزی برای تأمین امنیت از سوی رییس جمهور منظور گردد.

– کمک‌های انسانی برای خانواده‌های شهدا به صورت مستمر از سوی دولت منظور شود.

قابل یادآوری است که پنج شنبه گذشته، صدها تن از تروریستان بر پوسته‌های پولیس محلی در مربوطات ولسوالی جلریز ولایت میدان وردک یورش بردند که پس از سی ساعت مقاومت، حدود 30 سرباز پولیس به شهادت رسید.

در همین حال، انتقادهای جدی مطرح است که به‌رغم درخواست مکرر کمک، حکومت در قسمت حمایت از این سربازان کاملاً بی‌توجه بوده است.

0 پیام‌