مراسم با شکوه غزنی؛ پایتخت فرهنگی جهان اسلام رسماً برگزار شد

سرانجام، غزنی با حضور مقامات بلندپایه کشور و شماری از کشورهای اسلامی، رسماً عنوان «پایتخت فرهنگی جهان اسلام» را از آن خود کرد. غزنی از شهرهای دارای پیشینه بلند تاریخی در میان کشورهای اسلامی می باشد که نقش بارزی در باروری فرهنگی اسلام داشته است. رییس جمهور کرزی با فرستادن پیامی به این مراسم، گفته است: «غزنه پایتخت شاهنشاهی غزنویان در قرن های چهار و پنج هجری یکی از بزرگترین کانون های علم و فرهنگ و ادب در دنیای اسلام بود، حضور صدها شاعر، نویسنده، هنرمند،

سرانجام، غزنی با حضور مقامات بلندپایه کشور و شماری از کشورهای اسلامی، رسماً عنوان «پایتخت فرهنگی جهان اسلام» را از آن خود کرد. غزنی از شهرهای دارای پیشینه بلند تاریخی در میان کشورهای اسلامی می باشد که نقش بارزی در باروری فرهنگی اسلام داشته است.

مراسم نامگذاری غزنی به عنوان پایتخت تمدن و فرهنگ اسلامی دیروز (یکشنبه ـ 4 حوت) با حضور مقامات بلندپایه حکومت و اعضای شورای ملی و همچنین مهمانان خارجی برگزار گردید. در این مراسم بیش از 12 هزار نفر حضور داشتند.

رییس جمهور کرزی با فرستادن پیامی به این مراسم، گفته است: «غزنه پایتخت شاهنشاهی غزنویان در قرن های چهار و پنج هجری یکی از بزرگترین کانون های علم و فرهنگ و ادب در دنیای اسلام بود، حضور صدها شاعر، نویسنده، هنرمند، ستاره شناس و فیلسوف در این شهر، غزنه را به مرکز انتقال علوم و معارف اسلامی و به ویژه خراسانی مبدل کرد. این  افتخار بزرگ نه تنها برای مردم خراسان یعنی افغانستان امروز است؛ بلکه برای همه مسلمین جهان است.»

به گفته آقای کرزی، شاهان مدبر غزنوی در کنار به وجود آوردن اداره وسیع دانش، فرهنگ اسلامی را نیز به کشورهای مجاور و بالاخص شبه قاره هند منتقل نمودند .

در پیام آمده است: «جایگاه بلند غزنه در گسترش  فرهنگ و معارف اسلامی بود که سازمان علمی و فرهنگی کشورهای اسلامی «آی سیسکو» عنوان پایتخت فرهنگ اسلامی را در سال 2013 به این شهر بخشید.»

سید مخدوم رهین؛ وزیر اطلاعات و فرهنگ در سخنانی در این مراسم گفت که اغلب آثار تاریخی غزنی به نمایش گذاشته نشده و در زیر خاک ‎ها مدفون هستند.

به گفته وی، آثار تاریخی که در یک سال گذشته در این ولایت بازسازی شده اند تنها بخشی از آثار باستانی این ولایت است. وزیر اطلاعات و فرهنگ در ادامه سخنان خود گفت که هم ‎اکنون بیش از 1200 آثار تاریخی افغانستان در حال انهدام است.

آقای رهین از تمام کشورهای اسلامی خواست تا با دولت افغانستان در راستای ترمیم این آثار باستانی همکاری کنند.

در همین حال، عباس صدری؛ رییس سازمان فرهنگی کشورهای اسلامی (آی سیسکو) در این مراسم به پیشرفت ‎های اخیر در بازسازی آثار تاریخی غزنی اشاره کرده و گفت که این پیشرفت ‎ها در یک سال گذشته غیر قابل تصور است.

صدری افزود که سال گذشته به غزنی سفر کردم و غزنی کنونی با آن زمان قابل مقایسه نیست، هرگز تصور بازسازی این ولایت را به این حد نداشتم و هم ‎اکنون با توجه به این پیشرفت ‎ها فکر می ‎کنم که انگیزه ملت افغانستان در راستای بازسازی زیاد است.

در همین حال، مردم غزنی از دولت و سایر نهادهای مسوول خواسته اند تا در امر تأمین امنیت، بازسازی و شگوفایی غزنی تلاش نمایند.

در شرایط کنونی، چالش اساسی فراراه ولایت غزنی، ناامنی گسترده و فساد اداری عنوان می شوند.

0 پیام‌