محمد نور اکبری: جوانان دانش آموخته نسل معمار این سرزمین اند

محمد نور اکبری؛ معاون حزب انسجام ملی افغانستان در جشن فارغ ‎التحصیلی دانشگاه ‎ها و انستیتوت ‎های کشور در حالی که جمع بزرگی از بزرگان، متنفذین و جوانان حضور داشتند، اظهار داشت که جوانان دانش ‎آموخته، نسل معمار این سرزمین اند. جشن با شکوه فارغ‎ التحصیلی دانش ‎آموختگان مقطع فوق بکلوریا و لیسانس شماری از دانشگاه ‎ها و انستیتوت ‎های مرکزی و ولایات با حضور اعضای شورای رهبری حزب انسجام ملی افغانستان، برخی از اعضای شورای ملی کشور، بزرگان و فرهنگیان و نزدیک به

محمد نور اکبری؛ معاون حزب انسجام ملی افغانستان در جشن فارغ ‎التحصیلی دانشگاه ‎ها و انستیتوت ‎های کشور در حالی که جمع بزرگی از بزرگان، متنفذین و جوانان حضور داشتند، اظهار داشت که جوانان دانش ‎آموخته، نسل معمار این سرزمین اند.


جشن با شکوه فارغ‎ التحصیلی دانش ‎آموختگان مقطع فوق بکلوریا و لیسانس شماری از دانشگاه ‎ها و انستیتوت ‎های مرکزی و ولایات با حضور اعضای شورای رهبری حزب انسجام ملی افغانستان، برخی از اعضای شورای ملی کشور، بزرگان و فرهنگیان و نزدیک به یک هزار فارغ ‎التحصیل و صدها تن از خانواده‎ های آنان روز گذشته (جمعه ـ 20 جدی) در کابل برگزار شد.

جوانان امروز رهبران فردای جامعه

محمد نور اکبری؛ معاون حزب انسجام ملی افغانستان و معاون قیوم کرزی در انتخابات ریاست جمهور، در این همایش ضمن عرض تبریک به مناسبت فارغ ‎التحصیلی دانش ‎آموختگان مقطع فوق بکلوریا و لیسانس انستیتوت ‎ها و دانشگاه‎ های کشور، خطاب به آنان تأکید کرد: «مردم افغانستان چشم‎ به شما دوخته‎ است.»

آقای اکبری در ادامه از جوانان دانش ‎آموخته، به عنوان «نسل معمار» یاد کرد و گفت که آنان سازندگان آینده این سرزمین هستند.

وی خطاب به جوانان گفت: «شما مسوولیت سنگین در آبادی کشور دارید و آینده افغانستان با اراده شما رقم می‎خورد، به همت و مسوولیت‎های شما، سیاست و حکومت افغانستان در راستای شایسته‎ سالاری رقم خواهد خورد.»

معاون حزب انسجام ملی افغانستان تصریح کرد که فارغ‎ التحصیلان امروز رهبران فردای این سرزمین هستند؛ رهبرانی که افغانستان را از انقطاع به طرف شایسته‎ سالاری می‎برد.

معاون پیشین کمیسیون امور بین ‎الملل مجلس نمایندگان با بیان این که جوانان‎ دانش ‎آموخته دردهای این ملت را مرهم خواهد گذاشت، گفت: «نظام در برابر جوانان تحصیل کرده مسوولیت جدی دارد و باید فرصت ‎ خدمت‎ گذاری را برای آنان فراهم کند.»

وی افزود که در راستای شایسته ‎سالاری در دولت، باید به تدریج قشر تحصیل کرده جابجا شوند.

آقای اکبری در ادامه گفت که مردم افغانستان معتقد اند که تصامیم دانش ‎آموختگان این سرزمین برای ملت‎ سازی سازنده است.

جدی ‎ترین مشکل کشور کم ‎بود نیروی متخصص

در این همایش بزرگ، محمد عالم اراده؛ سکرتر مقام ریاست‎ عمومی اداره امور، پیام داکتر صادق مدبر؛ رییس عمومی اداره امور و دارالانشای شورای وزیران کشور را قرائت کرد.

در پیام آقای مدبر، ضمن تبریک و تهنیت به مناسبت فارغ ‎التحصیلی دانشجویان دانشگاه‎ ها و انستیتوت‎ های کشور به آنان و خانواده‎ و جامعه علمی کشور، آمده است: آرزو دارم این جوانان با نگاه عمیق ‎تر به موفقیت ‎ها مدارج عالی ‎تر علمی را نصیب خود گردانند.

داکتر مدبر تصریح کرده است که افغانستان با توجه به نابسامانی‎ های که درگذشته با آن روبه ‎رو شد، نیاز جدی به نیروی انسانی متخصص دارد و تجربه کشورهای انکشاف یافته نشان داده که توسعه و انکشاف هرکشور منوط به توسعه فکری است.

در این پیام آمده است: «یکی از جدی ‎ترین مشکلات کنونی افغانستان کم‎ بود نیروی متخصص می‎باشد؛ زیرا وضعیت نامناسب گذشته از یک‎ سو فرصت تحصیل را برای نسل نو محدود کرد و از سوی دیگر نیروی متخصصی که وجود داشت، ‌بنا به مشکلات و ناسازگاری‎ ها کشور را ترک نمودند و این وضعیت برای کشور در فصل نوین که به شدت نیازمند نیروی فکری و فرهنگی بود، تبدیل به یک مشکل جدی گردید.»

همچنان در این پیام تاکید شده که با عزم راسخ مردم افغانستان و همکاری جامعه جهانی شرایط به گونه دیگر رقم خورد و فضای به وجود آمد که نسل جوان با نگاه متفاوت پشت دروازه‎ های مکتب و دانشگاه صف کشیدند و هزاران فرزند این آب و خاک طی یک ‎دهه اخیر یا در مسیر تحصیل هستند و یا لباس موفقیت فراغت را پوشیدند.

اهمیت ویژه علم و دانش

داکتر محمدعلی اخلاقی؛ منشی کمیسیون فرهنگی مجلس نمایندگان، استاد دانشگاه و عضو شورای رهبری حزب انسجام ملی افغانستان در این همایش نیز به ایراد سخن پرداخت. آقای اخلاقی به اهمیت علم و دانش، تقابل سنت و مدرنیته و انتقال سیاسی یا انتخابات پرداخت.

داکتر اخلاقی افزود که انسان هرچه عالم‎ تر باشد، متواضع ‎تر می‎شود. وی افزود که دانش ‎آموختگان مقطع لیسانس نباید به این مقطع، بسنده کنند، بلکه باید پله ‎های بلندتر علمی را بپیمایند.

این عضو برجسته مجلس نمایندگان در ادامه گفت که انسان به هر میزانی که به علم و دانش دست‎رسی پیدا کند، به همان ‎اندازه ذهن ‎اش پرسش‎گر و جستجوگر می‎شود.

این عضو شورای رهبری حزب انسجام ملی افغانستان با بیان این که افغانستان در حال گذار از سنت به مدرنیته است، گفت؛ باید به فرهنگ سنتی احترام بگزاریم؛ اما انتقال باید بدون تقابل صورت گیرد.

همچنان داکتر اخلاقی از انتقال سیاسی یا انتخابات در کشور یاد کرد و گفت که جوانان می ‎توانند پیشتاز یک حرکت نوین باشد.

طپش و تحرک در جامعه

حسین‎علی کاشفی؛ مسوول کمیته فرهنگی حزب انسجام ملی افغانستان نیز، در این همایش ضمن سخنانی تأکید کرد که جوانان دانش ‎آموخته به عنوان نیروهای بالنده کشور، مغزهای متفکر و عضو فعال جامعه ‎اند که با تلاش و کوشش و تحرک خود جامعه را به طپش و تحرک وامی ‎دارند و آن را به ‎سوی  پیشرفت، ترقی و توسعه سوق می‎دهند.

وی با بیان این که سلامت هرجامعه به سلامت و ظرفیت علمی و تحصیلی جوانان آن جامعه بستگی دارد، گفت: «از این‎رو به هر اندازه ‎ای که جوانان از دانش و سلامت روحی، روانی و جسمی بهره‎ مند باشند، جامعه از این نعمت برخوردار بوده و مسیر درست را طی خواهد نمود.»

آقای کاشفی افزود: ادامه تحصیل و طی نمودن مدارج دانش و در نهایت فراغت از دوران تحصیل از یک ‎طرف و همچنان درک رسالت و احساس مسوولیت ‎های اجتماعی از جانب دیگر، از دوره ‎های سرنوشت ‎ساز در زندگی جوانان است. این دو، جوانان را بخوبی قادر می‎سازد که در هر زمان به عنوان قشر نیرومند و بالنده در سطح جامعه بروز و ظهور نمایند.

وی در ادامه گفت: جوانان دانش ‎آموخته پس از آن که سند فراغت از تحصیل را بدست می‎آورند عملا یک گام دیگر به اهداف اجتماعی نزدیک‎تر می‎شوند؛ در واقع از آنچه که آموخته ‎اند باید در راه خدمت به مردم و اجتماع قرار بدهند.

تقدیر جامعه را از نو بنویسیم

غلام ‎حسین الهام به نمایندگی از دانش ‎آموختگان در این همایش از حزب انسجام ملی افغانستان در راستای تقدیر از فارغ‎ التحصیلان اظهار سپاس‎ و امتنان کرد.

وی از دانشجویان خواست تا از هرنوع افراط و تفریط خودداری کرده و در راستای فراگیری علم و دانش، تلاش‎های خود را بیش‎تر نمایند.

آقای الهام افزود: «دانشگاه و مسوولیت‎های ما دانشگاهیان، به عنوان قشر تحصیل کرده این جامعه است، تحصیل کرده ‎هایی که بخشی دچار یک نوع فریب بزرگ می‎شویم و با فراگیری یک سلسله معلومات در یک بخش و رشته تحصیلی خود را از نگاه فکری نیز اشباع یافته احساس می‎کنیم که این نوع احساس، کاملا یک احساس کاذب است و بخش دیگر خود را برآمده از دانشگاهی می‎دانند که خزانه آن از علم و اندیشه خالی است و دانشگاه را نه مرکزی به عنوان تولید کننده فکر و اندیشه؛ بل محلی برای حفظ اندیشه دیگران می‎دانند هر دو گروه دچار اشتباهند.»

وی خاطر نشان ساخت: «راه صواب این است که با قبول رنج و ریاضت امیدها و انتظارات مردم را پاسخ گوییم و با نیروی آگاهی و خرد تقدیر جمعی مردم و جامعه خود را از نو بنویسیم.»

در این همایش، جعفر آشوری؛ رییس مرکز آموزشی رخشان طی سخنان از تلاش‎های جوانان کشور در راستای علم ‎آموزی ستایش کرد و از اقدام حزب انسجام ملی افغانستان در راستای تقدیر از این دانش ‎آموختگان سپاس‎گزاری نمود.

قابل یادآوری است این که در پایان این همایش برای هشت ‎صد دانش ‎آموخته مقطع تحصیلی فوق بکلوریا و لیسانس از سوی حزب انسجام ملی افغانستان، تقدیرنامه اهدا گردید.

در پایان، حجت ‎الاسلام استاد محمد امیر باذل؛ عضو شورای رهبری حزب انسجام ملی افغانستان، با سخنان کوتاه، ضمن بیان تبریک و تهنیت به مناسبت فارغ‎ التحصیلی دانش ‎آموختگان، به آنان، خانواده ‎ها و جامعه علمی کشور، مجلس را با دعاییه خویش به پایان رساند.

Please follow and like us:
0

0 پیام‌

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial