محمدرضا نعیمی: نبود پوشش حمایتی قوی بر میزان خشونت علیه خبرنگاران افزوده است

محمدرضا نعیمی؛ روزنامه‌نگار کشور با اشاره به افزایش پنجاه درصدی خشونت‌ علیه خبرنگاران، تأکید کرد که نبود پوشش حمایتی قوی بر میزان خشونت علیه خبرنگاران افزوده است. آقای نعیمی در گفت‌وگوی ویژه با «انسجام» اظهار داشت؛ نهادهایی که از خبرنگاران حمایت می‌کنند، فاقد یک سلسله پشتوانه‌های حقوقی، ملی و بین‌الملی هستند. وی افزود که خروج نیروهای بین‌المللی به نحوی روی افزایش میزان خشونت علیه خبرنگاران بی‌تأثیر نبوده است.

محمدرضا نعیمی؛ روزنامه‌نگار کشور با اشاره به افزایش پنجاه درصدی خشونت‌ علیه خبرنگاران، تأکید کرد که نبود پوشش حمایتی قوی بر میزان خشونت علیه خبرنگاران افزوده است.

آقای نعیمی در گفت‌وگوی ویژه با «انسجام» اظهار داشت؛ نهادهایی که از خبرنگاران حمایت می‌کنند، فاقد یک سلسله پشتوانه‌های حقوقی، ملی و بین‌الملی هستند. وی افزود که خروج نیروهای بین‌المللی به نحوی روی افزایش میزان خشونت علیه خبرنگاران بی‌تأثیر نبوده است.

این روزنامه‌نگار با انتقاد از عدم اتحاد و انسجام میان رسانه‌ها، تصریح کرد که قوانین حمایت از رسانه‌ها و رسانه‌نگاران نیز اجرایی نمی‌شوند. وی با اشاره به پیگیری نشدن پرونده‌های خشونت علیه خبرنگاران گفت: «در بسیاری موارد، این نهادها (نهادهای خبرنگاری) شعاری، سبولیک و نمایشی عمل می‌کنند که بعد از مدتی فراموش می‌شود و پیگیری آن‌چنانی صورت نمی‌گیرد.» مشروح این گفت‌وگو در ذیل آمده است:

جناب آقای نعیمی! به تازگی، نهادهای دفاع از خبرنگاران اعلام کرده که در مقایسه با نیمه نخست سال 2013، امسال، دست‌کم 50 درصد خشونت علیه خبرنگاران افزایش یافته است. حالا عومل تداوم این خشونت‌ها چیست و چقدر روی فعالیت‌های رسانه‌ای در کشور، اثر منفی خواهد گذاشت؟

بنام خدا و با سلام به خوانندگان هفته‌نامه انسجام! متأسفانه در افغانستان تمام لایه‌ها و اقشار مختلف اجتماعی از خشونت آسیب می‌بینند؛ اما بیش‌ترین خشونت‌ها متوجه کسانی است که فاقد نهادهای حمایتی لازم هستند. خبرنگاران نیز جزء این دسته‌اند. با این حال، واضح است که خشونت علیه خبرنگاران، روی کار رسانه‌ای به ویژه کاهش و قاطعیت رسانه‌ها در کشور تأثیر منفی گذاشته است.

از سویی‌هم، نبود پوشش حمایتی قوی و دارای پایگاه‌های ملی و بین‌المللی نیز بر تداوم خشونت‌ علیه خبرنگاران اثرگذار بوده است.  متأسفانه، حمایت نهادها در برخی مواقع از رسانه‌ها و رسانه‌گران نیز مقطعی و ناپایدار است که آن‌هم، فاقد صلاحیت‌های اجرایی و حقوقی می‌باشد.

آقای نعیمی! خروج نیروهای بین‌المللی هم بر افزایش خشونت‌ها علیه خبرنگاران تاثیرگذار بوده است؟

قطعاً! خروج نیروهای بین‌المللی روی تداوم و افزایش خشونت علیه خبرنگاران تأثیرگذار است. با خروج این نیروها، تبلیغات به این منظور که نیروهای امنیتی افغانستان فاقد حمایت لازم خواهند شد، افراد و گروه‌های خشونت‌گر را فعال‌تر می‌سازد که این امر، خشونت علیه خبرنگاران را نیز در برمی‌گیرد.

براساس آمار ارایه شده تنها در سال جاری میلادی دست‌کم 6 خبرنگار جان‌باخته و بیش از پنجاه مورد خشونت علیه این قشر صورت گرفته؛ اما پرونده‌های هیچ‌کدام آنان پیگیری نمی‌شوند؛ چرا؟

همان‌گونه که عرض کردم نهادهایی که از خبرنگاران حمایت می‌کنند، فاقد یک سلسله پشتوانه‌های حقوقی، ملی و بین‌الملی هستند. در سطح دولت هم، ما نهادهای مجری و قاطع را نمی‌بینیم که بتوانند چنین پرونده‌ها را مورد پیگیری قرار دهند و عاملان آن‌ها را به چنگ قانون بسپارند.

نهادهای غیردولتی که هم حضور دارند به صورت مقطعی و غیرپایدار به چنین موارد و قضایا می‌پردازد. به همین دلیل، در بسیاری موارد، این نهادها شعاری، سبولیک و نمایشی عمل می‌کنند که بعد از مدتی فراموش می‌شود و پیگیری آن‌چنانی صورت نمی‌گیرد.

از طرف دیگر، خود نهادهای رسانه‌ای هم متاسفانه هم‌بستگی، انسجام و اتحاد لازم از خود نشان‌نداده‌اند تا بتوانند به عنوان یک‌ابزار و یا وسیله فشار در چنین قضایا عمل کنند. شما ببنید، عده‌ای از این نهادها در تمام ولایت‌ها نمایندگی دارند و هرکدام دارای گرایش‌های خاص هستند و از سوی افراد خاص حمایت می‌شوند. کسانی هم که در این نهادها عضویت دارد، خیلی امتیازات حقوقی و حمایتی  را کسب نمی‌کنند؛ پس کار آنان نیز تأثیرگذاری لازم را ندارد.

جناب آقای نعیمی! هرازگاهی نشست‌هایی به حمایت از خبرنگاران برگزار می‌شود؛ اما دلیل این که چنین نشست‌ها اثرگذار نبوده، چیست؟

ببینید! این نشست‌ها بیش‌ترینه نمایشی هستند و فاقد صلاحیت حقوقی می‌باشند. به همین دلیل هم که شده، خیلی نتوانسته روی زورمندان، مخالفان مسلح و نیروهای امنیتی مواثر واقع شوند؛ زیرا از یک جانب اتحاد و انسجام لازم در بین نهادهای رسانه‌ای وجود ندارد و از طرف دیگر، قانون‌هایی که در این زمینه وجود دارند، اجرایی نمی‌شوند. مساله دیگر این است که نهادهای دولتی و بین‌المللی به صورت آن‌چنانی از خبرنگاران حمایت نمی‌کنند.

برخی‌ها می‌گویند که یکی از عوامل خشونت علیه خبرنگاران ناآگاهی شماری از کارکنان رسانه‌ها از اصول حرفه خبرنگاری است، دیدگاه شما در این خصوص چیست؟

در موارد دیده می‌شود، خبرنگاران که به وظایف مسلکی شان می‌پردازند، ممکن ناشیانه عمل کنند و در موارد هم، بدون در نظرگرفتن شرایط و وضعیت اجتماعی و محدودیت‌هایی که وجود دارد، ناشیانه به این مسایل بپردازند که این امر، می‌تواند به تشدید خشونت علیه خبرنگاران منجر شود.

به عنوان فرجامین پرسش؛ چطور می‌شود خشونت علیه خبرنگاران را کاهش داد؟

هر مشکل همان‌طوری که نمی‌تواند تک‌عاملی باشد که حل شود، می‌تواند عوامل مختلف در حل این قضیه وجود داشته باشد که روی آن تاثیرگذار باشد؛ پس در کاهش خشونت علیه خبرنگاران، اتحاد لازم بین نهادهای رسانه‌ای، اجرایی کردن قوانین و مقرره‌هایی که در راستای فعالیت‌های رسانه‌ای و رسانه‌گران وجود دارند و بالاتر از همه حمایت نهادهای دولتی و در کل نظام سیاسی می‌تواند چتر نیرومند حمایتی و حقوقی برای رسانه‌ها ایجاد کنند، ضروری است.

سپاس از شما جناب آقای نعیمی!

0 پیام‌