مجله هفتگی/ نگاهی به رویدادهای مهم هفته – پنجشنبه 14 قوس

برگزاری نشست بین المللی افغانستان و امنیت انرژی منطقه، اشتراک 250 هزار دانشجو در کانکور امسال، پاس شدن بودجه از مجلس سنا از خبرهای مهم این هفته اند. خبرهای مهم دیگر قرار ذیل اند: گشایش نخستین نمایشگاه نوآوری در کابل، نماینده ویژه امریکا برای افغانستان و پاکستان وارد کابل شد، افغانستان 500 هزار تن مواد سوختی از روسیه خریداری می‌کند و زعفران افغانستان مقام نخست «انستیتوت جهانی کیفیت و ذائقه» را کسب کرد.

“مجله هفتگی” نگاهی به رویداد های مهم افغانستان در هفته گذشته است. ویب‏سایت انسجام تلاش دارد تا با بازنشر اخبار و گزارش رویدادهای مهم، کاربران خود را از سرگردانی در جستجوی مطالب یک هفته، رهایی بخشد و مهم ترین مطالب را در اینجا گردآورد. برترین های خبری و تحلیلی افغانستان را در مجله هفتگی دریابید و نیز، این بخش را هر هفته روی صفحه فیس بوک خود بخوانید.

برگزاری نشست بین المللی افغانستان و امنیت انرژی منطقه، اشتراک 250 هزار دانشجو در کانکور امسال، پاس شدن بودجه از مجلس سنا از خبرهای مهم این هفته اند. خبرهای مهم دیگر قرار ذیل اند: گشایش نخستین نمایشگاه نوآوری در کابل، نماینده ویژه امریکا برای افغانستان و پاکستان وارد کابل شد، افغانستان 500 هزار تن مواد سوختی از روسیه خریداری می‌کند و زعفران افغانستان مقام نخست «انستیتوت جهانی کیفیت و ذائقه» را کسب کرد.

کابل میزبان نشست بین ‎المللی «افغانستان و امنیت انرژی منطقه»

نشست بین ‎المللی «افغانستان و امنیت انرژی منطقه» با حضور برخی سفرا و کارشناسان کشورهای خارجی و مقامات بلند پایه افغان، به میزبانی وزارت امور خارجه افغانستان در کابل برگزار شد.

نشست افغانستان و امنیت انرژی منطقه روز چهارشنبه (13- قوس)، به منظور بررسی فرصت ‎ها و چالش‌ های فراروی تأمین انرژی منطقه با حضور سفرای کشورهای خارجی، نمایندگانی از ایران، پاکستان و هند و شماری از دانشمندان داخلی و خارجی در کابل برگزار شد.

فرامرز تمنا؛ رییس مرکز مطالعات استراتژیک وزارت امور خارجه در مراسم افتتاح این نشست، هدف از برگزاری آن را بررسی فرصت ‎ها و چالش‎ های فراروی تامین انرژی در منطقه در دراز مدت عنوان کرد و گفت: «در این نشست سیاست کشورهای منطقه در زمینه تأمین انرژی به بحث گرفته می‎شود و جایگاه افغانستان در این سیاست‎ گذاری ‎ها نیز مشخص خواهد شد.»

تمنا افزود که افغانستان و کشورهای منطقه می‎توانند با استفاده از ظرفیت ‎های یکدیگر، به سوی یک جامعه امن و اقتصاد محور حرکت کنند. به تصریح وی، در این نشست تلاش می‎شود تا بر نقش علم ‎و دانش در زمینه امنیت انرژی منطقه تاکید شده و این مساله از مراکز سیاسی به مراکز عملی و اکادمیک کشانده شود.

امسال، 250 هزار نفر در کانکور اشتراک می کنند

مسوولین وزارت تحصیلات عالی از اشتراک بیش از 250 هزار داوطلب در امتحان کانکور سال جاری خبر می دهند. بر ‌اساس اعلامیه ای که از سوی این وزارت به نشر رسیده؛ عبید الله عبید، وزیر تحصیلات عالی به روسای مربوطه هدایت داده است تا در جهت تطبیق شفافیت و جلوگیری از هر نوع مداخله غیر قانونی در حوزه های اخذ امتحان کانکور، از هیچ نوع سعی و تلاش دریغ نورزند. به گفته وی؛ در این امتحان، بیشتر از ۲۵۰ هزار تن فارغان صنوف دوازدهم از سراسر کشور اشتراک خواهند نمود.

بودجه سال مالی 1393 از سنا به مجلس نمایندگان پاس شد

بودجه سال مالی 1393 پس از یک ماه توقف در مجلس سنا، سرانجام مورد تایید سناتوران قرار گرفت و برای تصویب به مجلس نمایندگان فرستاده شد.

اعضای مجلس سنا نظریات پیشنهادی شان را برای درج در بودجه 93 به کمیسیون اقتصاد و بودجه این مجلس سپرده و نظر مشورتی این مجلس نیز مورد تایید قرار گرفت.

محمدالدین همدرد؛ رییس کمیسیون اقتصاد و بودجه مجلس سنا گفت: «نظریات پیشنهادی تمامی اعضا با هم تلفیق شده و ضم بودجه ملی بعد از ظهر امروز به مجلس نمایندگان فرستاده می شود.» همدرد تصریح کرد که نمایندگان، پروژه های انکشافی ولایات شان را اولویت بندی کرده و پیشنهاد کرده اند که در بودجه ملی ۹۳ در نظر گرفته شود که مجموعا 52 پیشنهاد می باشد. بودجه ملی سال مالی 93 بیش از 444 میلیارد افغانی در بخش عادی و انکشافی از سوی وزارت مالیه در نظر گرفته شده است.

افغانستان 500 هزار تن مواد سوختی از روسیه خریداری می‌کند

سخنگوی وزارت تجارت از خریداری 500 هزار تن مواد سوختی از یک شرکت دولتی روسی خبر داد.

وحید‎الله غازی‎ خیل؛ سخنگوی وزارت تجارت در گفتگو با رسانه ها در کابل تصریح کرد که بر اساس توافق سرپرست وزارت تجارت یک شرکت دولتی روسی پذیرفته که 500 هزار تن مواد سوختی را با قیمت مناسب و با تخفیف به افغانستان بفروشد. با اینکه هنوز نرخ نهایی این مواد سوختی تعیین نشده؛ اما گفته می‎ شود که این شرکت روسی در اذای هر تن پترول 95 دالر و هر تن دیزل 55 دالر به افغانستان تخفیف دهد.غازی خیل افزود: «20 درصد این مواد سوختی پس از خریداری توسط دولت و مابقی آن توسط شرکت‎ های خصوصی افغان به کشور منتقل می ‎شود.»

نماینده ویژه امریکا برای افغانستان و پاکستان وارد کابل شد

جیمز دابنز؛ نماینده ویژه امریکا در امور افغانستان و پاکستان پس از سوزان رایس دومین مقام ارشد امریکایی است که در جریان یک هفته گذشته وارد کابل شدند.

سفارت ایالات متحده امریکا با نشر اعلامیه ای گفته است که آقای دابنز در این سفرش با مقام ها و رهبران سیاسی افغانستان دیدار خواهد کرد. به نظر می رسد که مساله امضای پیمان امنیتی کابل – واشنگتن مهمترین موضوع مذاکرات جیمز دابنز با مقامات افغانستان باشد. جمیز دابنز قبل از این به پاکستان رفته بود و در دیدار با مقام های پاکستانی در کنار سایر مسایل در خصوص پروسه صلح افغانستان نیز صحبت کرده است.

گشایش نخستین نمایشگاه نوآوری در کابل

نخستین نمایشگاه نوآوری از طریق مشارکت افغانستان و هند در کابل گشایش یافت. این نمایشگاه که 19 نهاد هندی و 25 نهاد افغانی محصولات شان را به نمایش گذاشته اند برای دو روز به روی علاقمندان باز است.

این نمایشگاه روز (چهارشنبه- 13 قوس)، در کابل گشایش یافت. مقام های افغان برگزاری چنین نمایشگاه ها را در کشور یک گام مثبت دانسته و تاکید دارند که در این نمایشگاه ها تجار افغان از طرح ها و نوآوری های تجار هند استفاده می نمایند.

عبدالجبار صافی؛ معاون اتحادیه صنعتکاران افغانستان در این نمایشگاه گفت که تاجران و صنعت کاران افغان می توانند از طریق این نمایشگاه از ابتکارات و نو آوری های هند استفاده کنند.

در این نمایشگاه که برای دو روز در کابل راه اندازی شده است، تاجران افغان و هند محصولات شان را در بخش های زراعت، انرژی پاک، آموزش، صحت و تکنالوژی معلوماتی به نمایش گذاشته اند.

زعفران افغانستان مقام نخست «انستیتوت جهانی کیفیت و ذائقه» را کسب کرد

(آیسا) یا اداره حمایت از سرمایه ‌گذاری با انتشار گزارشی اعلام کرده است که زعفران افغانستان در سال 2013 توانسته مقام نخست را در رده‌ بندی سازمان بین ‌المللی ذائقه و کیفیت به دست آورد.

انستیتوت جهانی ذایقه و کیفیت، با اعطای مقام اول به زعفران افغانستان اظهار امیدواری کرده است که این فرآورده بتواند جایگزین کشت و تولید مواد مخدر در افغانستان شود. در حال حاضر یک کیلوگرم زعفران افغانستان در بازارهای جهانی حدود 2000 دالر و در بازارهای افغانستان یک کیلوگرم زعفران قبل از فرآوری و بسته‌بندی از 1500 تا 1800 دالر به تناسب کیفیت آن قیمت دارد.

در حال حاضر در 14 ولایت افغانستان اتحادیه‎ های زعفران ‌کاران و تولید کنندگان زعفران وجود دارد. تقاضا برای تهیه پیاز زعفران در افغانستان به شکل روز افزونی در حال افزایش است و درحال حاضر بیشترینه پیاز زعفران از کشور اسپانیا وارد می شود.

0 پیام‌